24 Temmuz 2012 Salı

Üniversite Harçlar kalkıyor, Burslara zam geliyor!

Harçların kaldırılıcağı parasız üniversite süreci için Maliye de harekete geçti. Maliye ayrıca önümüzdeki dönem için burs ve kredilere de zammı ayarlıyor. Maliye sürecin sağlıklı ve sorunsuz bir şekilde uygulanabilmesi için üç model üzerinde duruyor. Maliye’nin hazırladığı modeller ayrıca bütçede harçların kaldırılmasıyla ortaya çıkacak açığı da kapatmayı hedefliyor. Maliye bürokratları Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın “Üniversitelerde harçları kaldıralım” talimatı üzerine çalışmalara başlayan ekonomi bürokrasisi, harçları tümden kaldırmakla ortaya çıkacak açığı kapatmak için önerilerin de içinde bulunduğu uygulama seçenekleri hazırlıyor. Ekonomi bürokrasisi, yaklaşık 1.2 milyar TL’yi bulması beklenen maliyet için üç alternatif hazırladı: - Tüm öğrenciler için üniversite harcının kaldırılması, ortaya çıkacak açığın tasarruf ve farklı enstrümanlarla kapatılması. - Öğrencilerden gelir durumlarına göre harç alınması, düşük gelir grubundan hiç alınmaması. - Tüm öğrencilere harç kredisi verilmesi ve geri ödemelere faiz uygulanmaması. Halen üniversitelerde alttan ders alınması, sınıf tekrarı ve gece eğitimi gibi nedenlere bağlı olarak farklı miktarlarda harçlar alınıyor. Açık öğrenimde 71 liradan başlayan harç miktarı, ikinci öğrenimde 4 bin liraya kadar yükseliyor. Uzmanlar, yeni düzenlemenin bu karmaşayı da önleyeceğini söylüyorlar. Yapılan çalışmalar hükümete sunulacak, son kararı Bakanlar Kurulu verecek. Uygulama ise bu yıla yetiştirilecek. Öte yandan, Maliye Bakanlığı, üniversite öğrencilerine hali hazırda ödenen burs ve kredileri de masaya yatırdı. Maliye bürrkatları kredi ve burslara enflasyon ayarı çekmeye hazırlanıyor. 2013 yılı bütçe hazırlıkları çerçevesinde ele alınan burs ve kredilerin bu yıl, enflasyonun üzerinde arttırılması planlanıyor. Ayrıca, kredi ve burstan yararlanacak öğrenci sayısı da arttırılacak.Kaynak:STAR Gazetesi

Burs Ararken..

Günümüzde gittikçe artan eğitim giderleri karşısında hem Türkiye için hem yurtdışı için burs bulmanın önemi daha da artmış durumda.

Burs ararken öncelikle kararlı ve planlı olunması, başvuruları zamanında ve doğru yapılması gerekiyor.

Uzun başvuru süreçleri, aranan ayrıntılı şartlar karşısında yılmayın.

Bu durum Türkiye için olduğu kadar yurtdışı için de geçerli.

Önemli olan okuduğunuz eğitim dalı, eğitim seviyesi veya okula yönelik mevcut burs imkanlarına ulaşıp gerekli formaliteleri yerine getirmeniz. Bunu yaptığınız sürece er ya da geç, az ya da çok bir şekilde burs alma olanağınız doğmuş olacak.

Yükseköğretim Kredi ve Yurtlar Kurumu'nun öğrenim ve katkı (harç) kredileri dışında; devlet kuruluşları, çeşitli vakıf, kişi ve özel kuruluşlar tarafından öğrencilere burs veriliyor. Bursların miktarı, bursu veren vakıf veya kuruluş tarafından her yıl yeniden saptanıyor.

Bursların bazıları karşılıklı, bazıları ise karşılıksız oluyor.

Üniversiteyi kazanan ve burs almak isteyen öğrenciler, kayıt yaptırılan üniversite veya yüksek okulun Öğrenci İşleri Bürosu'ndan burs konusunda bilgi alabilirler.
Bazı hayırseverler ve kurumlar öncelikle üniversite üzerinden burs vermeyi tercih ettiğinden (vakit kaybetmeden) bölümünüzün öğrenci işleri bürolarından burs imkanlarını araştırmalısınız.

Diğer bir yöntem bizzat kurumlar nezdinde yapacağınız takip.

Her yıl yüzlerce yerel yönetim, vakıf, dernek ve sivil toplum örgütü öğrencilere burs veriyor. Vakıf ve derneklerin verdikleri burs miktarı 50 YTL'den başlayarak bin YTL'ye kadar çıkıyor. Başvurular "burs mevsimi" olarakta bilinen Eylül ayı başında başlayıp Ekim ayının sonuna dek sürüyor.

Bu sitede verilen güncel linkler altında ilgili kurumlar ve adresleri hakkında açıklayıcı bilgilere ve güncel duyurulara ulaşabilirsiniz.Bu nedenle sitemizi zaman zaman ziyaret etmenizi öneririz.

Güzel bir eğitim hayatı geçirmeniz dileğiyle.