7 Eylül 2011 Çarşamba

MEB 2011-2012 Yurt Dışı Yüksek Lisan Bursu Başvuru Tarihleri

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından 2011-2012 öğretim yılında bin 257 adet lisansüstü öğrenim bursu verileceği belirtildi. Duyuru, başvuru ve kontenjanlara yerleştirme işlemlerinin Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) tarafından yapılacağı belirtilen açıklamada başvuruların 19-26 Eylül 2011 tarihleri arasında alınacağı kaydedildi.
Milli Eğitim Bakanlığı'ndan yapılan yazılı açıklamada 2006 yılında başlanan ve 5 yılda 5 bin öğrencinin yurt dışına gönderilmesi projesi ile ilgili olarak 2011 yılında da yurt dışına öğrenci gönderilmesi işlemlerine devam edildiği belirtildi. 2011-2012 öğretim yılında bin 257 adet lisansüstü öğrenim bursu verileceği kaydedildi. Milli Eğitim Bakanlığınca yükseköğretim kurumları adına bin, Türkiye Petrolleri Anonim Ortakl ığı Genel Müdürlüğü (TPAO) adına 87, T.C. Devlet Demiryolları İşletmesi Genel Müdürlüğü (TCDD) adına 80, Orman ve Su İşleri Bakanlığı Devlet Meteoroloji İşleri Genel Müdü rlüğü adına 12, Orman ve Su İşleri Bakanlığı Çölleşme ve Erozyonla Mücadele Genel Müdürlüğü adına 37, Orman ve Su İşleri Bakanlığı Su Yönetimi Genel Müdürlüğü adına 39, Ulusal Bor Araştırma Enstitüsü (BOREN) adına 2 olmak üzere toplam bin 257 adet lisansüstü bursu tahsis edildiği ifade edildi.
Duyuru, başvuru ve kontenjanlara yerleştirme işlemlerinin Ölçme Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) tarafından yapılacağı açıklanırken, başvuruların 19-26 Eylül 2011 tarihleri arasında alınacağı bildirildi. Adayların seçiminde 2008-ALES-Aralık, 2009-ALES-Mayıs, 2009-ALES-Aralık, 2010-ALES-Mayıs, 2010-ALES Aralık ve 2011-ALES Mayıs sınav sonuçlarından en yüksek olanının esas alınacağı ve tercih edebileceği programın aday kabul ettiği puan türünün en az 70 olması isteneceği belirtildi. Lisans öğrenimi ile ilgili genel akademik not ortalamasının dört üzerinden 2.75, "on üzerinden 7,00 , yüz üzerinden 70,00 veya daha yukarı olması gerektiği vurgulandı. Başvuruya esas doğum tarihinin bayan adaylar için 1983 ve daha sonraki yıllar, erkek adaylar için 1985 ve daha sonraki yıllar olduğu kaydedildi.

Burs Ararken..

Günümüzde gittikçe artan eğitim giderleri karşısında hem Türkiye için hem yurtdışı için burs bulmanın önemi daha da artmış durumda.

Burs ararken öncelikle kararlı ve planlı olunması, başvuruları zamanında ve doğru yapılması gerekiyor.

Uzun başvuru süreçleri, aranan ayrıntılı şartlar karşısında yılmayın.

Bu durum Türkiye için olduğu kadar yurtdışı için de geçerli.

Önemli olan okuduğunuz eğitim dalı, eğitim seviyesi veya okula yönelik mevcut burs imkanlarına ulaşıp gerekli formaliteleri yerine getirmeniz. Bunu yaptığınız sürece er ya da geç, az ya da çok bir şekilde burs alma olanağınız doğmuş olacak.

Yükseköğretim Kredi ve Yurtlar Kurumu'nun öğrenim ve katkı (harç) kredileri dışında; devlet kuruluşları, çeşitli vakıf, kişi ve özel kuruluşlar tarafından öğrencilere burs veriliyor. Bursların miktarı, bursu veren vakıf veya kuruluş tarafından her yıl yeniden saptanıyor.

Bursların bazıları karşılıklı, bazıları ise karşılıksız oluyor.

Üniversiteyi kazanan ve burs almak isteyen öğrenciler, kayıt yaptırılan üniversite veya yüksek okulun Öğrenci İşleri Bürosu'ndan burs konusunda bilgi alabilirler.
Bazı hayırseverler ve kurumlar öncelikle üniversite üzerinden burs vermeyi tercih ettiğinden (vakit kaybetmeden) bölümünüzün öğrenci işleri bürolarından burs imkanlarını araştırmalısınız.

Diğer bir yöntem bizzat kurumlar nezdinde yapacağınız takip.

Her yıl yüzlerce yerel yönetim, vakıf, dernek ve sivil toplum örgütü öğrencilere burs veriyor. Vakıf ve derneklerin verdikleri burs miktarı 50 YTL'den başlayarak bin YTL'ye kadar çıkıyor. Başvurular "burs mevsimi" olarakta bilinen Eylül ayı başında başlayıp Ekim ayının sonuna dek sürüyor.

Bu sitede verilen güncel linkler altında ilgili kurumlar ve adresleri hakkında açıklayıcı bilgilere ve güncel duyurulara ulaşabilirsiniz.Bu nedenle sitemizi zaman zaman ziyaret etmenizi öneririz.

Güzel bir eğitim hayatı geçirmeniz dileğiyle.