29 Temmuz 2011 Cuma

2011-2012 Burs ve Kredi başvuru tarihleri!

YÜKSEK Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu’nun (YURTKUR) Genel Müdürü Hasan Albayrak, "İsteyen her öğrenciye katkı ve öğrenim kredisi vereceğiz" dedi.
YURTKUR, 1 milyon 508 bin 496 öğrenciye burs, katkı ve öğrenim kredisi veriyor, 255 bin 500 öğrenciye de barınma imkanı sağlıyor.
Başvuruların başladığı YURTKUR’un, geçen öğretim dönemindeki öğrenci yurtlarının 255 bin 500 olan kapasitesi 2011- 2012 öğretim döneminde Ocak ayına kadar yapılacak çalışmalarla 50 bin daha yükseltilecek. 81 il, 116 ilçedeki toplam 288 yurdun toplam kapasitesi 300 bini aşacak.
Yüksek öğrenim öğrencilerine 240 TL, master yapanlara 480 TL ve doktora yapanlara ise 720 TL verildiğini hatırlattı.
Tamamı YURTKUR tarafından karşılanan öğrenci harçlarına ilişkin katkı kredisinden ise 538 bin 496 öğrencinin yararlandırıldığını açıkladı.
Aylık olarak 240 TL olan öğrenim kredisi ücretlerinin de 643 bin 364 öğrenciye verildiğini belirtildi.

Albayrak, isteyen her öğrenciye katkı kredisi ve öğrenim kredisi imkanının sağlanacağını da belirtti. 12 Eylül’de başlayacak yeni dönem için barınma, burs, katkı ve öğrenim kredisi başvurularının başladığını kaydeden Albayrak, "İsteyen her öğrenciye katkı ve öğrenim kredisi vereceğiz" dedi.

Halen bir yükseköğretim kurumuna devam eden ara sınıf (ön lisans, lisans, ve yüksek lisans) öğrencilerinin, kurumun ’www.kyk.gov.tr’ veya ’http://www.kyk.gov.tr’ adresindeki internet sayfasından devam eden yurt, burs, öğrenim ve katkı kredisi başvuruları, 7 Ağustos’ta mesai bitiminde sona erecek. 2011- 2012 öğretim döneminde Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Sınavı’na girerek bir yükseköğretim programına girmeye hak kazanan hazırlık ve birinci sınıf öğrencilerinden yurtlarda barınmak burs, öğrenim ve katkı kredisi almak isteyen öğrenciler; ÖSYM tarafından üniversite yerleştirme sonuçlarının açıklandığı tarihten itibaren, yüksek lisans, doktora, ön kayıt ve özel yetenek sınavı ile yükseköğretim programlarına girecek öğrencilerin başvuruları 19 Eylül- 2 Ekim tarihleri arasında kurumun ’www.kyk.gov.tr’ adresindeki internet sayfasından yapılacak.

Burs Ararken..

Günümüzde gittikçe artan eğitim giderleri karşısında hem Türkiye için hem yurtdışı için burs bulmanın önemi daha da artmış durumda.

Burs ararken öncelikle kararlı ve planlı olunması, başvuruları zamanında ve doğru yapılması gerekiyor.

Uzun başvuru süreçleri, aranan ayrıntılı şartlar karşısında yılmayın.

Bu durum Türkiye için olduğu kadar yurtdışı için de geçerli.

Önemli olan okuduğunuz eğitim dalı, eğitim seviyesi veya okula yönelik mevcut burs imkanlarına ulaşıp gerekli formaliteleri yerine getirmeniz. Bunu yaptığınız sürece er ya da geç, az ya da çok bir şekilde burs alma olanağınız doğmuş olacak.

Yükseköğretim Kredi ve Yurtlar Kurumu'nun öğrenim ve katkı (harç) kredileri dışında; devlet kuruluşları, çeşitli vakıf, kişi ve özel kuruluşlar tarafından öğrencilere burs veriliyor. Bursların miktarı, bursu veren vakıf veya kuruluş tarafından her yıl yeniden saptanıyor.

Bursların bazıları karşılıklı, bazıları ise karşılıksız oluyor.

Üniversiteyi kazanan ve burs almak isteyen öğrenciler, kayıt yaptırılan üniversite veya yüksek okulun Öğrenci İşleri Bürosu'ndan burs konusunda bilgi alabilirler.
Bazı hayırseverler ve kurumlar öncelikle üniversite üzerinden burs vermeyi tercih ettiğinden (vakit kaybetmeden) bölümünüzün öğrenci işleri bürolarından burs imkanlarını araştırmalısınız.

Diğer bir yöntem bizzat kurumlar nezdinde yapacağınız takip.

Her yıl yüzlerce yerel yönetim, vakıf, dernek ve sivil toplum örgütü öğrencilere burs veriyor. Vakıf ve derneklerin verdikleri burs miktarı 50 YTL'den başlayarak bin YTL'ye kadar çıkıyor. Başvurular "burs mevsimi" olarakta bilinen Eylül ayı başında başlayıp Ekim ayının sonuna dek sürüyor.

Bu sitede verilen güncel linkler altında ilgili kurumlar ve adresleri hakkında açıklayıcı bilgilere ve güncel duyurulara ulaşabilirsiniz.Bu nedenle sitemizi zaman zaman ziyaret etmenizi öneririz.

Güzel bir eğitim hayatı geçirmeniz dileğiyle.