15 Şubat 2011 Salı

TÜBİTAK Milli Uzay Programı Bursları

TÜBİTAK 'milli uzay programı' kapsamında  uzay araştırmaları için yurtdışına burslu öğrenci gönderecek.
Bağımsız uzay gücüne sahip olmak için Hava Kuvvetleri Komutanlığı'nın yaptığı planlamalara, aktif bir proje de TÜBİTAK'tan geldi.
2023'te uzaya astronot göndermeyi hedefleyen Türkiye, altyapı oluşturmak için yurtdışına burslu, yüksek lisans öğrencisi yollayacak. TÜBİTAK projesinde uzay aracı tasarımından yörünge verilerini işlemeye, fırlatma sistemlerinden uzaydaki cisimlerin izlenmesine kadar, stratejik hedefe ulaşmayı sağlayacak alanlarda insan gücü yetiştirmek amaçlanıyor.
Milli uyduları üretmek için çalışma yürüten Türkiye, bu çalışmalarla kendi uydularını yine kendisi fırlatma imkanına da kavuşmak istiyor. Öğrenciler uzay sistem mühendisliği, uzay hukuku ve politikaları konusunda eğitim görecek.
TÜBİTAK Bilim İnsanı Destekleme Daire Başkanlığı (BİDEB) tarafından yürütülen program için öğrencilere yıllık toplam 40 bin doları bulan burs sağlanacak. Bu miktar; yol giderleri, aylık yaşam giderleri, öğrenim harçları ve sağlık sigortası giderlerini kapsayacak. Bursiyerlerin döndükten sonra bir yıl içinde öğrenim gördüğü konuda faaliyet gösteren kurum veya kuruluşlarda çalışma zorunluluğu da konuldu.


Program için başvurular 20 Mayıs'a kadar devam edecek. İlk başvurular internet üzerinden 'http://ebideb.tubitak.gov.tr' adresinden yapılacak. Burslu eğitim sonbahardan itibaren başlayacak.


TÜBİTAK'ın yurt dışı yüksek lisans burs programı; 'Uzay Araştırmaları', 'Havacılık' ve 'Bilim İletişimi' alanlarını kapsıyor. Konulardan bazıları şöyle: Yakın uzay fiziği, atmosfer araştırmaları, radyo astronomi, uzay aracı ve uydu sistem tasarımı.

Burs Ararken..

Günümüzde gittikçe artan eğitim giderleri karşısında hem Türkiye için hem yurtdışı için burs bulmanın önemi daha da artmış durumda.

Burs ararken öncelikle kararlı ve planlı olunması, başvuruları zamanında ve doğru yapılması gerekiyor.

Uzun başvuru süreçleri, aranan ayrıntılı şartlar karşısında yılmayın.

Bu durum Türkiye için olduğu kadar yurtdışı için de geçerli.

Önemli olan okuduğunuz eğitim dalı, eğitim seviyesi veya okula yönelik mevcut burs imkanlarına ulaşıp gerekli formaliteleri yerine getirmeniz. Bunu yaptığınız sürece er ya da geç, az ya da çok bir şekilde burs alma olanağınız doğmuş olacak.

Yükseköğretim Kredi ve Yurtlar Kurumu'nun öğrenim ve katkı (harç) kredileri dışında; devlet kuruluşları, çeşitli vakıf, kişi ve özel kuruluşlar tarafından öğrencilere burs veriliyor. Bursların miktarı, bursu veren vakıf veya kuruluş tarafından her yıl yeniden saptanıyor.

Bursların bazıları karşılıklı, bazıları ise karşılıksız oluyor.

Üniversiteyi kazanan ve burs almak isteyen öğrenciler, kayıt yaptırılan üniversite veya yüksek okulun Öğrenci İşleri Bürosu'ndan burs konusunda bilgi alabilirler.
Bazı hayırseverler ve kurumlar öncelikle üniversite üzerinden burs vermeyi tercih ettiğinden (vakit kaybetmeden) bölümünüzün öğrenci işleri bürolarından burs imkanlarını araştırmalısınız.

Diğer bir yöntem bizzat kurumlar nezdinde yapacağınız takip.

Her yıl yüzlerce yerel yönetim, vakıf, dernek ve sivil toplum örgütü öğrencilere burs veriyor. Vakıf ve derneklerin verdikleri burs miktarı 50 YTL'den başlayarak bin YTL'ye kadar çıkıyor. Başvurular "burs mevsimi" olarakta bilinen Eylül ayı başında başlayıp Ekim ayının sonuna dek sürüyor.

Bu sitede verilen güncel linkler altında ilgili kurumlar ve adresleri hakkında açıklayıcı bilgilere ve güncel duyurulara ulaşabilirsiniz.Bu nedenle sitemizi zaman zaman ziyaret etmenizi öneririz.

Güzel bir eğitim hayatı geçirmeniz dileğiyle.