11 Şubat 2010 Perşembe

TED'in Tam Eğitim Bursluluk Sınavı 10 Nisan'da

Bugüne kadar 47 bin öğrenciye burs veren Türk Eğitim Derneği'nin (TED) en kapsamlı bursu olan "Tam Eğitim Bursu" için düzenlediği sınav 10 Nisan'da yapılacak.

TED Gaziantep Koleji Okul Müdürü Hasan Büyükçerçi, TED'in kuruluşundan bu yana yaklaşık 47 bin öğrenciye burs verdiğini belirterek, "Türk Eğitim Derneği ana tüzüğü gereği ve sivil toplum kuruluşu olması nedeniyle sosyal sorumluluk anlayışından hareketle, kuruluşundan itibaren maddi imkanları kısıtlı ve başarılı öğrencilere burs vermektedir" dedi.

Hasan Büyükçerçi, "Destekleme Bursu", "Tam Destek Bursu" ve "Tam Eğitim Bursu" olmak üzere üç burs verdiklerini ve bunlardan en kapsamlısının "Tam Eğitim Bursu" olduğunu kaydederek, "Tam Eğitim Bursu 2003-2004 öğretim yılından itibaren uygulanan, başarılı ancak maddi imkanları yetersiz öğrencilerin öğrenimlerine TED okullarında devam etmelerine yönelik bir burstur. Burs almaya hak kazanan öğrencilerin öğretim ücreti, kitap-kırtasiye ücreti, yemek, giyim, servis giderleri ve cep harçlıkları karşılanmaktadır. İlköğretim 2. kademe ve lise düzeyinde başlatılan burslar, öğrencilerin üniversite öğrenimlerinin sonuna kadar devam etmektedir" diye konuştu.

Sınav başvurularının 5 Mart 2010 tarihine kadar www.ted.org.tr ve www.turkegitimdernegi.org.tr adresine online olarak yapılacağını ifade eden Büyükçerçi, sınava girecek öğrencilerde aranan şartları ise şöyle sıraladı:

"TC vatandaşı olması, ilköğretim 5, 6, 7, 8. sınıfa ve lise 9. sınıfa devam ediyor olması, öğrencinin en son bitirdiği sınıfa ait yılsonu karnesinin not ortalamasının 85-100 aralığında olması, ailenin aylık gelirinin 1.500-2.000 TL aralığında olması, Türk Eğitim Derneği'ne bağlı okullarda öğrenimini sürdürmemiş olması gerekmektedir."

TED 2010 Tam Eğitim Bursu sınavının 10 Nisan 2010 Cumartesi günü saat 09.30'da TED Gaziantep Koleji'nde yapılacağını belirten Büyükçerçi, "Milli Eğitim Bakanlığı'nın izniyle yapılan Tam Eğitim Bursluluk sınavının tanıtım ve katılımını çok önemsiyoruz. 'Eğitim için el ele, tek yürek tek meşale' kampanyasına herkesin destek vermesini bekliyoruz. Şehitkamil, Şahinbey, Oğuzeli ve Nizip ilçe merkezlerinde bulunan ilköğretim ve lise müdürlüklerine, resmi kurum yöneticilerine, bazı özel kurumlara bilgilendirme yazısı gönderdik. Aynı uygulama Kilis ve Kahramanmaraş illerinde de yapıldı" şeklinde konuştu.

Burs Ararken..

Günümüzde gittikçe artan eğitim giderleri karşısında hem Türkiye için hem yurtdışı için burs bulmanın önemi daha da artmış durumda.

Burs ararken öncelikle kararlı ve planlı olunması, başvuruları zamanında ve doğru yapılması gerekiyor.

Uzun başvuru süreçleri, aranan ayrıntılı şartlar karşısında yılmayın.

Bu durum Türkiye için olduğu kadar yurtdışı için de geçerli.

Önemli olan okuduğunuz eğitim dalı, eğitim seviyesi veya okula yönelik mevcut burs imkanlarına ulaşıp gerekli formaliteleri yerine getirmeniz. Bunu yaptığınız sürece er ya da geç, az ya da çok bir şekilde burs alma olanağınız doğmuş olacak.

Yükseköğretim Kredi ve Yurtlar Kurumu'nun öğrenim ve katkı (harç) kredileri dışında; devlet kuruluşları, çeşitli vakıf, kişi ve özel kuruluşlar tarafından öğrencilere burs veriliyor. Bursların miktarı, bursu veren vakıf veya kuruluş tarafından her yıl yeniden saptanıyor.

Bursların bazıları karşılıklı, bazıları ise karşılıksız oluyor.

Üniversiteyi kazanan ve burs almak isteyen öğrenciler, kayıt yaptırılan üniversite veya yüksek okulun Öğrenci İşleri Bürosu'ndan burs konusunda bilgi alabilirler.
Bazı hayırseverler ve kurumlar öncelikle üniversite üzerinden burs vermeyi tercih ettiğinden (vakit kaybetmeden) bölümünüzün öğrenci işleri bürolarından burs imkanlarını araştırmalısınız.

Diğer bir yöntem bizzat kurumlar nezdinde yapacağınız takip.

Her yıl yüzlerce yerel yönetim, vakıf, dernek ve sivil toplum örgütü öğrencilere burs veriyor. Vakıf ve derneklerin verdikleri burs miktarı 50 YTL'den başlayarak bin YTL'ye kadar çıkıyor. Başvurular "burs mevsimi" olarakta bilinen Eylül ayı başında başlayıp Ekim ayının sonuna dek sürüyor.

Bu sitede verilen güncel linkler altında ilgili kurumlar ve adresleri hakkında açıklayıcı bilgilere ve güncel duyurulara ulaşabilirsiniz.Bu nedenle sitemizi zaman zaman ziyaret etmenizi öneririz.

Güzel bir eğitim hayatı geçirmeniz dileğiyle.