1 Ocak 2010 Cuma

YURT-KUR burs alan öğrenci sayısını 30 bin kontenjan artırdı

YURT-KUR burs alan öğrenci sayısını 30 bin kontenjan artırdı. Böylelikle daha önce 87 bin olarak belirlenen burs alacak öğrenci sayısı 117 bine çıkarılmış oldu.

YURT-KUR konuyla ilgili yapılan açıklamada, 2010 yılında burs alabilmek için başvuruda bulunan öğrenci sayısının 468 bin olduğu belirtildi.

Alınan yeni kararla bu öğrencilerin 117 binine burs geri kalan tüm öğrencilere de öğrenim kredisi verilecek.

Öğrencilerin aylık alacağı burs miktarı da şöyle olacak;
- Lisans Öğrencileri 200 TL
- Yüksek lisans öğrencileri 400 TL
- Doktora öğrencileri 600 TL
- ÖSS'de sayısal, sözel, eşit ağırlık ve yabancı dil dallarında ilk 100'e giren öğrenciler 600 TL
- Amatör spor dallarından herhangi birinde milli olmuş yüksek öğretim öğrencileri de 600 TL

Ayrıca artık yüksek lisans hazırlık sınıfına kayıtlı öğrenciler de öğrenim kredisi alabilecek.

Burs Ararken..

Günümüzde gittikçe artan eğitim giderleri karşısında hem Türkiye için hem yurtdışı için burs bulmanın önemi daha da artmış durumda.

Burs ararken öncelikle kararlı ve planlı olunması, başvuruları zamanında ve doğru yapılması gerekiyor.

Uzun başvuru süreçleri, aranan ayrıntılı şartlar karşısında yılmayın.

Bu durum Türkiye için olduğu kadar yurtdışı için de geçerli.

Önemli olan okuduğunuz eğitim dalı, eğitim seviyesi veya okula yönelik mevcut burs imkanlarına ulaşıp gerekli formaliteleri yerine getirmeniz. Bunu yaptığınız sürece er ya da geç, az ya da çok bir şekilde burs alma olanağınız doğmuş olacak.

Yükseköğretim Kredi ve Yurtlar Kurumu'nun öğrenim ve katkı (harç) kredileri dışında; devlet kuruluşları, çeşitli vakıf, kişi ve özel kuruluşlar tarafından öğrencilere burs veriliyor. Bursların miktarı, bursu veren vakıf veya kuruluş tarafından her yıl yeniden saptanıyor.

Bursların bazıları karşılıklı, bazıları ise karşılıksız oluyor.

Üniversiteyi kazanan ve burs almak isteyen öğrenciler, kayıt yaptırılan üniversite veya yüksek okulun Öğrenci İşleri Bürosu'ndan burs konusunda bilgi alabilirler.
Bazı hayırseverler ve kurumlar öncelikle üniversite üzerinden burs vermeyi tercih ettiğinden (vakit kaybetmeden) bölümünüzün öğrenci işleri bürolarından burs imkanlarını araştırmalısınız.

Diğer bir yöntem bizzat kurumlar nezdinde yapacağınız takip.

Her yıl yüzlerce yerel yönetim, vakıf, dernek ve sivil toplum örgütü öğrencilere burs veriyor. Vakıf ve derneklerin verdikleri burs miktarı 50 YTL'den başlayarak bin YTL'ye kadar çıkıyor. Başvurular "burs mevsimi" olarakta bilinen Eylül ayı başında başlayıp Ekim ayının sonuna dek sürüyor.

Bu sitede verilen güncel linkler altında ilgili kurumlar ve adresleri hakkında açıklayıcı bilgilere ve güncel duyurulara ulaşabilirsiniz.Bu nedenle sitemizi zaman zaman ziyaret etmenizi öneririz.

Güzel bir eğitim hayatı geçirmeniz dileğiyle.