15 Kasım 2009 Pazar

2010 Öğrenci Burs ve Kredileri 200 lira oluyor!

Milli Eğitim Bakanlığı'nın Meclis bütçe görüşmelerinde üniversite öğrencilerine verilen öğrenim kredisi ve bursların aylık 180 liradan 200 liraya çıkarılması kararlaştırıldı.

Halen 800 bin civarında öğrenci, Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu'ndan (Yurtkur) kredi veya burs alıyor. 2010 yılında ekstra 75 bin öğrenciye burs, 175 bin civarında öğrenciye öğrenim kredisi verilmesi planlanıyor. Başarılı veya ihtiyaç sahibi öğrencilere burs, kredi için başvuran tüm öğrencilere ise öğrenim kredisi tahsis ediliyor. Burs karşılıksız veriliyor, kredi ise üniversite bittikten iki yıl sonra başlamak üzere geri ödeniyor. Bir öğrenci hem burs hem de öğrenim kredisi alamıyor. Üniversite harcı olan 'katkı kredisi' (harç) ise talep eden tüm öğrencilere veriliyor ve ücret öğrenciler adına üniversitelere yatırılıyor.

Yeni burs ve krediler, öğrencilerin hesaplarına ocak ayından itibaren yatırılmaya başlanacak. 2002 yılında 451 bin öğrenciye 45 lira burs ve kredi veriliyordu. Bu yıl Yurtkur'a burs, öğrenim ve katkı kredisinden yararlanmak için 421 bin kişi başvurdu.

Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, 2010 bütçesinin öğrenciler için daha fazla kaynak ayıran bir bütçe olduğunu belirtirken, gelecek yıl öğrencilere sağlanan öğrenim ve harç kredisi ödeneklerini yüzde 12,8 artırdıklarını söyledi. Şimşek, gelecek yıl toplam 1 milyon 634 bin öğrenciye burs, öğrenim ve katkı kredisi ödemeyi hedeflediklerini kaydetti.

Burs Ararken..

Günümüzde gittikçe artan eğitim giderleri karşısında hem Türkiye için hem yurtdışı için burs bulmanın önemi daha da artmış durumda.

Burs ararken öncelikle kararlı ve planlı olunması, başvuruları zamanında ve doğru yapılması gerekiyor.

Uzun başvuru süreçleri, aranan ayrıntılı şartlar karşısında yılmayın.

Bu durum Türkiye için olduğu kadar yurtdışı için de geçerli.

Önemli olan okuduğunuz eğitim dalı, eğitim seviyesi veya okula yönelik mevcut burs imkanlarına ulaşıp gerekli formaliteleri yerine getirmeniz. Bunu yaptığınız sürece er ya da geç, az ya da çok bir şekilde burs alma olanağınız doğmuş olacak.

Yükseköğretim Kredi ve Yurtlar Kurumu'nun öğrenim ve katkı (harç) kredileri dışında; devlet kuruluşları, çeşitli vakıf, kişi ve özel kuruluşlar tarafından öğrencilere burs veriliyor. Bursların miktarı, bursu veren vakıf veya kuruluş tarafından her yıl yeniden saptanıyor.

Bursların bazıları karşılıklı, bazıları ise karşılıksız oluyor.

Üniversiteyi kazanan ve burs almak isteyen öğrenciler, kayıt yaptırılan üniversite veya yüksek okulun Öğrenci İşleri Bürosu'ndan burs konusunda bilgi alabilirler.
Bazı hayırseverler ve kurumlar öncelikle üniversite üzerinden burs vermeyi tercih ettiğinden (vakit kaybetmeden) bölümünüzün öğrenci işleri bürolarından burs imkanlarını araştırmalısınız.

Diğer bir yöntem bizzat kurumlar nezdinde yapacağınız takip.

Her yıl yüzlerce yerel yönetim, vakıf, dernek ve sivil toplum örgütü öğrencilere burs veriyor. Vakıf ve derneklerin verdikleri burs miktarı 50 YTL'den başlayarak bin YTL'ye kadar çıkıyor. Başvurular "burs mevsimi" olarakta bilinen Eylül ayı başında başlayıp Ekim ayının sonuna dek sürüyor.

Bu sitede verilen güncel linkler altında ilgili kurumlar ve adresleri hakkında açıklayıcı bilgilere ve güncel duyurulara ulaşabilirsiniz.Bu nedenle sitemizi zaman zaman ziyaret etmenizi öneririz.

Güzel bir eğitim hayatı geçirmeniz dileğiyle.