7 Eylül 2009 Pazartesi

Yurtlara rekor ilgi

Bu yıl rekor seviyede öğrenci, barınma ihtiyacı için devlet yurduna başvurdu. Bina yapımıyla taleplere yetişemeyen Yükseköğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu, özel sektördeki uygun binaları kiralama yoluna gitti. Kurum ayrıca atıl durumdaki devlet binalarını da yurda çeviriyor.

Devlet yurtlarındaki kalitenin artması, bu yıl rekor seviyede başvuruya yol açtı. Yükseköğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu (Yurtkur), yoğun ilgi üzerine özel sektördeki uygun binaları kiralama yoluna gitti. Atıl durumdaki devlet binalarını da yurda çeviren Yurtkur, kiralama yöntemiyle bu yıl ilave 12 bin öğrenci kapasitesi oluşturdu.

Devlet yurtlarına başvuran 250 bin civarındaki üniversite öğrencisinin ilk planda 70 bini yurtlara yerleştirilecek. Bir ay içerisinde ise 30 bin öğrencinin talebi karşılanacak. Ancak başvurunun rekor seviyelere ulaşması Yükseköğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu'nu yeni arayışlara itti. Yurtkur, taleplere yetişebilmek için özel sektördeki uygun binaları kiralamaya başladı.

Bu kapsamda kiralama yöntemiyle ilk yurt Tunceli'ye açıldı. Acil ihtiyaç nedeniyle yurt binası kiralanan diğer iller ve kapasiteleri şöyle: İstanbul Ataşehir (1.000), Mersin-Mezitli (507), Aksaray-Ortaköy (120), Hatay-İskenderun (250), Giresun-Alucra (132), Tunceli (240), Tokat (192), İstanbul (300), İzmir (616), Manisa (138), Kırklareli-Babaeski (280), Ankara-Gölbaşı (230), Adıyaman-Kahta (168), Mersin-Tarsus (192), İstanbul (293), Hatay (246), Ordu-Ünye (220). Yurtkur, devlet kurumlarının uygun binalarını devralarak Ankara-Bala (162), Tokat (48), Kocaeli (240) ve Rize-Fındıklı'da (200) da yeni yurtlar açtı.

Yurtlara olan ilgiden memnun ancak başvuranların tamamını yerleştiremediği için üzgün olan Yurtkur Genel Müdürü Hasan Albayrak, 'başvuran bütün öğrencileri yurda yerleştirmek için azami gayreti gösterdiklerini' belirtiyor. 'Öğrencilerin açıkta kalmaması için' çalıştıklarını vurgulayan Albayrak, başvuranların tamamının yurda yerleşmeyi istemediğini, 'açıkta kalmamalıyım' düşüncesiyle ilk planda yurt başvurusu yaptıklarını kaydediyor. Başvuru yaptığı halde üniversiteye kayda gidince tanıştığı arkadaşlarıyla ev tutan veya özel yurda çıkan çok sayıda öğrenci olduğunu anlatan Albayrak, bu yılki yurt kapasitelerinin 230 bini bulacağını vurguluyor.

Burs Ararken..

Günümüzde gittikçe artan eğitim giderleri karşısında hem Türkiye için hem yurtdışı için burs bulmanın önemi daha da artmış durumda.

Burs ararken öncelikle kararlı ve planlı olunması, başvuruları zamanında ve doğru yapılması gerekiyor.

Uzun başvuru süreçleri, aranan ayrıntılı şartlar karşısında yılmayın.

Bu durum Türkiye için olduğu kadar yurtdışı için de geçerli.

Önemli olan okuduğunuz eğitim dalı, eğitim seviyesi veya okula yönelik mevcut burs imkanlarına ulaşıp gerekli formaliteleri yerine getirmeniz. Bunu yaptığınız sürece er ya da geç, az ya da çok bir şekilde burs alma olanağınız doğmuş olacak.

Yükseköğretim Kredi ve Yurtlar Kurumu'nun öğrenim ve katkı (harç) kredileri dışında; devlet kuruluşları, çeşitli vakıf, kişi ve özel kuruluşlar tarafından öğrencilere burs veriliyor. Bursların miktarı, bursu veren vakıf veya kuruluş tarafından her yıl yeniden saptanıyor.

Bursların bazıları karşılıklı, bazıları ise karşılıksız oluyor.

Üniversiteyi kazanan ve burs almak isteyen öğrenciler, kayıt yaptırılan üniversite veya yüksek okulun Öğrenci İşleri Bürosu'ndan burs konusunda bilgi alabilirler.
Bazı hayırseverler ve kurumlar öncelikle üniversite üzerinden burs vermeyi tercih ettiğinden (vakit kaybetmeden) bölümünüzün öğrenci işleri bürolarından burs imkanlarını araştırmalısınız.

Diğer bir yöntem bizzat kurumlar nezdinde yapacağınız takip.

Her yıl yüzlerce yerel yönetim, vakıf, dernek ve sivil toplum örgütü öğrencilere burs veriyor. Vakıf ve derneklerin verdikleri burs miktarı 50 YTL'den başlayarak bin YTL'ye kadar çıkıyor. Başvurular "burs mevsimi" olarakta bilinen Eylül ayı başında başlayıp Ekim ayının sonuna dek sürüyor.

Bu sitede verilen güncel linkler altında ilgili kurumlar ve adresleri hakkında açıklayıcı bilgilere ve güncel duyurulara ulaşabilirsiniz.Bu nedenle sitemizi zaman zaman ziyaret etmenizi öneririz.

Güzel bir eğitim hayatı geçirmeniz dileğiyle.