12 Eylül 2009 Cumartesi

YURTKUR ek yerleştirmeleri

YurtKur'a bağlı yurtlarda kalmak isteyen fakat yedek listede kalan öğrencilerin yurtlara ek yerleştirme sonuçları 14 Eylül'de açıklanacak.
Yedek listede kalan öğrenciler tercih ettikleri yurtlara bizzat başvuru yaparak yerleştirme sonuçlarını öğrenebilecekler. Ek yerleştirmeden yurtlara kayıt hakkı kazanan öğrenciler 17 Eylül'den itibaren de kayıtlarını yaptırabilecekler.
Yurtlara asıl listeden girmeye hak kazanan üniversite öğrencilerinin kayıtlarını 14 Eylül'de yaptırmasıyla birlikte, aynı gün boşta kalan kontenjanlar için yedek listesi açıklanacak. Yedek listeden öğrenci alımına ise 17 Eylül'de başlanacağı belirtilen açıklamada, yedek listelerin 17 Eylül'den itibaren her Pazartesi günü yurt müdürlüklerince ilan edileceği kaydedildi.
Açıklamada, lisans üstü, ön kayıt ve özel yetenek sınavı ve dikey geçiş sınavı ile üniversitelere girenlerin başvurularının 24 Eylül-5 Ekim tarihleri arasında YURTKUR'un internet sitesinden yapmaları gerektiği belirtildi.
Açıklamada ayrıca, yurtta kaldığı süre içinde üniversiteden mezun olamamış öğrencilerin yurt başvuruları bağlı oldukları yurt müdürlüklerine 10 -26 Eylül tarihleri arasında yapmaları gerektiği ifade edildi.

Burs Ararken..

Günümüzde gittikçe artan eğitim giderleri karşısında hem Türkiye için hem yurtdışı için burs bulmanın önemi daha da artmış durumda.

Burs ararken öncelikle kararlı ve planlı olunması, başvuruları zamanında ve doğru yapılması gerekiyor.

Uzun başvuru süreçleri, aranan ayrıntılı şartlar karşısında yılmayın.

Bu durum Türkiye için olduğu kadar yurtdışı için de geçerli.

Önemli olan okuduğunuz eğitim dalı, eğitim seviyesi veya okula yönelik mevcut burs imkanlarına ulaşıp gerekli formaliteleri yerine getirmeniz. Bunu yaptığınız sürece er ya da geç, az ya da çok bir şekilde burs alma olanağınız doğmuş olacak.

Yükseköğretim Kredi ve Yurtlar Kurumu'nun öğrenim ve katkı (harç) kredileri dışında; devlet kuruluşları, çeşitli vakıf, kişi ve özel kuruluşlar tarafından öğrencilere burs veriliyor. Bursların miktarı, bursu veren vakıf veya kuruluş tarafından her yıl yeniden saptanıyor.

Bursların bazıları karşılıklı, bazıları ise karşılıksız oluyor.

Üniversiteyi kazanan ve burs almak isteyen öğrenciler, kayıt yaptırılan üniversite veya yüksek okulun Öğrenci İşleri Bürosu'ndan burs konusunda bilgi alabilirler.
Bazı hayırseverler ve kurumlar öncelikle üniversite üzerinden burs vermeyi tercih ettiğinden (vakit kaybetmeden) bölümünüzün öğrenci işleri bürolarından burs imkanlarını araştırmalısınız.

Diğer bir yöntem bizzat kurumlar nezdinde yapacağınız takip.

Her yıl yüzlerce yerel yönetim, vakıf, dernek ve sivil toplum örgütü öğrencilere burs veriyor. Vakıf ve derneklerin verdikleri burs miktarı 50 YTL'den başlayarak bin YTL'ye kadar çıkıyor. Başvurular "burs mevsimi" olarakta bilinen Eylül ayı başında başlayıp Ekim ayının sonuna dek sürüyor.

Bu sitede verilen güncel linkler altında ilgili kurumlar ve adresleri hakkında açıklayıcı bilgilere ve güncel duyurulara ulaşabilirsiniz.Bu nedenle sitemizi zaman zaman ziyaret etmenizi öneririz.

Güzel bir eğitim hayatı geçirmeniz dileğiyle.