15 Eylül 2009 Salı

Yaşar Eğitim ve Kültür Vakfı Burs Başvuruları

İZMİR’de 1974 yılında merhum Durmuş Yaşar tarafından kurulan Yaşar Eğitim ve Kültür Vakfı, 2009-2010 öğretim yılında 220 öğrenciye Ekim-Haziran aylarını kapsayan 9 ay karşılıksız burs verecek.
Başvurular 15 Eylül- 15 Ekim tarihleri arasında yapılacak.
Burs miktarı üniversiteler için aylık 240 TL, Anadolu Meslek Liseleri için 90 TL olacak.
Burs almaya hak kazanacakların alt sınıftan dersinin olmaması, disiplin cezası almamış olması, başka kurumdan burs almaması gerekiyor. Özel üniversitelere ve ikinci öğretime burs verilmiyor.
Başvuru için, www.yasar.com.tr/vakif internet adresindeki Burs İsteme ve Durum Bildirim Formunu doldurarak istenen belgelerle birlikte ‘Yaşar Eğitim ve Kültür Vakfı Şehit Fethi Bey Cd. No:120 35210 İzmir’ adresine gönderecek.

Burs Ararken..

Günümüzde gittikçe artan eğitim giderleri karşısında hem Türkiye için hem yurtdışı için burs bulmanın önemi daha da artmış durumda.

Burs ararken öncelikle kararlı ve planlı olunması, başvuruları zamanında ve doğru yapılması gerekiyor.

Uzun başvuru süreçleri, aranan ayrıntılı şartlar karşısında yılmayın.

Bu durum Türkiye için olduğu kadar yurtdışı için de geçerli.

Önemli olan okuduğunuz eğitim dalı, eğitim seviyesi veya okula yönelik mevcut burs imkanlarına ulaşıp gerekli formaliteleri yerine getirmeniz. Bunu yaptığınız sürece er ya da geç, az ya da çok bir şekilde burs alma olanağınız doğmuş olacak.

Yükseköğretim Kredi ve Yurtlar Kurumu'nun öğrenim ve katkı (harç) kredileri dışında; devlet kuruluşları, çeşitli vakıf, kişi ve özel kuruluşlar tarafından öğrencilere burs veriliyor. Bursların miktarı, bursu veren vakıf veya kuruluş tarafından her yıl yeniden saptanıyor.

Bursların bazıları karşılıklı, bazıları ise karşılıksız oluyor.

Üniversiteyi kazanan ve burs almak isteyen öğrenciler, kayıt yaptırılan üniversite veya yüksek okulun Öğrenci İşleri Bürosu'ndan burs konusunda bilgi alabilirler.
Bazı hayırseverler ve kurumlar öncelikle üniversite üzerinden burs vermeyi tercih ettiğinden (vakit kaybetmeden) bölümünüzün öğrenci işleri bürolarından burs imkanlarını araştırmalısınız.

Diğer bir yöntem bizzat kurumlar nezdinde yapacağınız takip.

Her yıl yüzlerce yerel yönetim, vakıf, dernek ve sivil toplum örgütü öğrencilere burs veriyor. Vakıf ve derneklerin verdikleri burs miktarı 50 YTL'den başlayarak bin YTL'ye kadar çıkıyor. Başvurular "burs mevsimi" olarakta bilinen Eylül ayı başında başlayıp Ekim ayının sonuna dek sürüyor.

Bu sitede verilen güncel linkler altında ilgili kurumlar ve adresleri hakkında açıklayıcı bilgilere ve güncel duyurulara ulaşabilirsiniz.Bu nedenle sitemizi zaman zaman ziyaret etmenizi öneririz.

Güzel bir eğitim hayatı geçirmeniz dileğiyle.