7 Eylül 2009 Pazartesi

Sabancı Vakfı Bursları

Sabancı Vakfından yapılan yazılı açıklamaya göre, kuruluşundan bugüne geçen 35 yılda 33 binin üzerinde burs veren Sabancı Vakfı, 2009-2010 ders yılında yeni uygulamaya koyduğu Sabancı Vakfı-Vista Bursu da dahil olmak üzere 1.300'ü aşkın öğrenciye burs sağlayacak.

Başarılı ve maddi desteğe ihtiyacı olan öğrencilere Ekim-Haziran arasında 9 ay süreyle nakit ödemeyi kapsayan burslar, karşılıksız olacak ve öğrenciye mecburi hizmet ya da geri ödeme yükümlülüğü getirmeyecek. 2009-2010 ders yılında bursiyerlere her ay 260 lira ödenecek.

Vakfın 2009 yılında burs kontenjanı ayırdığı Ankara, Boğaziçi, Çukurova, Dokuz Eylül, Ege, Gazi, Hacettepe, İTÜ, İstanbul, Marmara, ODTÜ, Yıldız Teknik üniversitelerine yeni yerleşen öğrencilere yönelik 4 farklı türde burs bulunuyor.

'Üniversiteye Giriş Bursu', ÖSS'de vakıfca belirlenen taban puanları ile burs kontenjanı tahsis edilen üniversitelere yerleştirilen öğrencilere verilecek. Bursu almak için öğrencinin kayıtlı olduğu üniversiteye başvurması ve üniversitenin burs komitesince Sabancı Vakfı bursiyeri olarak seçilmesi gerekecek.

'Kalkınmada Öncelikli İller Bursu', Sabancı Vakfı'nca belirlenen 15 ilden birisinde doğan ve orta öğrenimini bu illerdeki bir öğretim kurumunda tamamlayarak ÖSS'de yerleştirme puanı sıralaması açısından en üst sıralamada olan ve burs kontenjanı ayrılan üniversitelere yerleştirilen her ilden bir öğrenciye tahsis edilecek. Bursu alacak öğrenciler ÖSYM listelerinden Sabancı Vakfı'nca tespit edilerek üniversitelere bildirilecek.

'Engelli Öğrenciler Bursu', görme, ortopedik ve işitme engelli grupları içerisinde olup, vakfın burs kontenjanı ayırdığı üniversitelere yerleştirilen ve ÖSS'de yerleştirme puanı sıralaması açısından her gruptan en üst sıralamada yer alan 5'er öğrenciye verilecek. Bursu alacak öğrenciler ÖSYM listelerinden Sabancı Vakfı'nca tespit edilerek üniversitelere duyurulacak.

'Sabancı Vakfı-Vista Bursu', vakıf tarafından burs kontenjanı tahsis edilen üniversitelerin meslek yüksek okullarına bağlı 2 yıllık turizm ve seyahat hizmetleri ile ağırlama hizmetleri bölümlerine sınavsız yerleştirilen öğrencilere verilecek. Bursu almak için, öğrencinin orta öğretim başarı puanının en az 65 olması, kayıtlı olduğu üniversiteye başvurması ve üniversitenin burs komitesince bursiyer olarak seçilmesi gerekecek. Sabancı Vakfı-Vista Bursu alan öğrencilere Ekim-Haziran ayları arasında ödenecek burs tutarı aylık 150 lira olacak.

Üniversiteye yeni yerleştirilen öğrenciler ilan edilen koşulları taşıyorlarsa burs başvurularını 15 Eylül-16 Ekim tarihleri arasında kayıt hakkı kazandıkları üniversitelerin burs ofislerine yapabilecek. Belirtilen tarihler dışında ve Sabancı Vakfına burs başvurusu yapılamayacak. Üniversitelerin burs başvuruları için geliştirdiği başvuru formu ve istenen belgeler, Sabancı Vakfı bursları için de geçerli olacak.

Burs Ararken..

Günümüzde gittikçe artan eğitim giderleri karşısında hem Türkiye için hem yurtdışı için burs bulmanın önemi daha da artmış durumda.

Burs ararken öncelikle kararlı ve planlı olunması, başvuruları zamanında ve doğru yapılması gerekiyor.

Uzun başvuru süreçleri, aranan ayrıntılı şartlar karşısında yılmayın.

Bu durum Türkiye için olduğu kadar yurtdışı için de geçerli.

Önemli olan okuduğunuz eğitim dalı, eğitim seviyesi veya okula yönelik mevcut burs imkanlarına ulaşıp gerekli formaliteleri yerine getirmeniz. Bunu yaptığınız sürece er ya da geç, az ya da çok bir şekilde burs alma olanağınız doğmuş olacak.

Yükseköğretim Kredi ve Yurtlar Kurumu'nun öğrenim ve katkı (harç) kredileri dışında; devlet kuruluşları, çeşitli vakıf, kişi ve özel kuruluşlar tarafından öğrencilere burs veriliyor. Bursların miktarı, bursu veren vakıf veya kuruluş tarafından her yıl yeniden saptanıyor.

Bursların bazıları karşılıklı, bazıları ise karşılıksız oluyor.

Üniversiteyi kazanan ve burs almak isteyen öğrenciler, kayıt yaptırılan üniversite veya yüksek okulun Öğrenci İşleri Bürosu'ndan burs konusunda bilgi alabilirler.
Bazı hayırseverler ve kurumlar öncelikle üniversite üzerinden burs vermeyi tercih ettiğinden (vakit kaybetmeden) bölümünüzün öğrenci işleri bürolarından burs imkanlarını araştırmalısınız.

Diğer bir yöntem bizzat kurumlar nezdinde yapacağınız takip.

Her yıl yüzlerce yerel yönetim, vakıf, dernek ve sivil toplum örgütü öğrencilere burs veriyor. Vakıf ve derneklerin verdikleri burs miktarı 50 YTL'den başlayarak bin YTL'ye kadar çıkıyor. Başvurular "burs mevsimi" olarakta bilinen Eylül ayı başında başlayıp Ekim ayının sonuna dek sürüyor.

Bu sitede verilen güncel linkler altında ilgili kurumlar ve adresleri hakkında açıklayıcı bilgilere ve güncel duyurulara ulaşabilirsiniz.Bu nedenle sitemizi zaman zaman ziyaret etmenizi öneririz.

Güzel bir eğitim hayatı geçirmeniz dileğiyle.