15 Eylül 2009 Salı

MEB Yurt Dışı Yüksek Lisans Bursu

Milli Eğitim Bakanlığı, yurtdışında lisansüstü eğitim yapmak üzere 1.294 öğrenciye burs verecek.

Adaylar, 448 alanda yüksek lisans ve doktora yapma imkanı bulacak. Başvurular 24 Eylül ile 2 Ekim 2009 tarihleri arasında internet üzerinden gerçekleştirilecek.

Müracaat için öğrencilerin diploma notlarının 100 üzerinden 70, Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitimi Giriş Sınavı (ALES) puanlarının da 75 olması gerekiyor. Ülkelere göre yerleştirme ise Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi tarafından diploma notu ve ALES puanı üstünlüğüne göre yapılıyor. 2006'da başlatılan '5 yılda 5 bin öğrenci' projesi kapsamında halen bin 300 öğrenci yurtdışında lisansüstü eğitim görüyor.

Geçmiş yıllarda üniversiteler ve Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı adına öğrenci gönderilirken bu yıl Boru Hatları ile Petrol Taşıma AŞ (BOTAŞ) ve Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demiryolları adına da öğrenci gönderilecek. Adaylara uluslararası dil yeterlik sınavlarına yönelik 8 ay süreli yabancı dil kursu açılacak. Ankara, İstanbul ve İzmir olarak tespit edilen kurs merkezlerinden biri, öğrenci tarafından seçilebilecek. Kurs sonunda yeterli başarıyı gösterenlerin yurtdışındaki üniversitelerden akseptans (kabul belgesi) almaları gerekecek. Öğrenciler, gittikleri ülkelerde dil uyum kursuna da tabi tutulacak.

Burs Ararken..

Günümüzde gittikçe artan eğitim giderleri karşısında hem Türkiye için hem yurtdışı için burs bulmanın önemi daha da artmış durumda.

Burs ararken öncelikle kararlı ve planlı olunması, başvuruları zamanında ve doğru yapılması gerekiyor.

Uzun başvuru süreçleri, aranan ayrıntılı şartlar karşısında yılmayın.

Bu durum Türkiye için olduğu kadar yurtdışı için de geçerli.

Önemli olan okuduğunuz eğitim dalı, eğitim seviyesi veya okula yönelik mevcut burs imkanlarına ulaşıp gerekli formaliteleri yerine getirmeniz. Bunu yaptığınız sürece er ya da geç, az ya da çok bir şekilde burs alma olanağınız doğmuş olacak.

Yükseköğretim Kredi ve Yurtlar Kurumu'nun öğrenim ve katkı (harç) kredileri dışında; devlet kuruluşları, çeşitli vakıf, kişi ve özel kuruluşlar tarafından öğrencilere burs veriliyor. Bursların miktarı, bursu veren vakıf veya kuruluş tarafından her yıl yeniden saptanıyor.

Bursların bazıları karşılıklı, bazıları ise karşılıksız oluyor.

Üniversiteyi kazanan ve burs almak isteyen öğrenciler, kayıt yaptırılan üniversite veya yüksek okulun Öğrenci İşleri Bürosu'ndan burs konusunda bilgi alabilirler.
Bazı hayırseverler ve kurumlar öncelikle üniversite üzerinden burs vermeyi tercih ettiğinden (vakit kaybetmeden) bölümünüzün öğrenci işleri bürolarından burs imkanlarını araştırmalısınız.

Diğer bir yöntem bizzat kurumlar nezdinde yapacağınız takip.

Her yıl yüzlerce yerel yönetim, vakıf, dernek ve sivil toplum örgütü öğrencilere burs veriyor. Vakıf ve derneklerin verdikleri burs miktarı 50 YTL'den başlayarak bin YTL'ye kadar çıkıyor. Başvurular "burs mevsimi" olarakta bilinen Eylül ayı başında başlayıp Ekim ayının sonuna dek sürüyor.

Bu sitede verilen güncel linkler altında ilgili kurumlar ve adresleri hakkında açıklayıcı bilgilere ve güncel duyurulara ulaşabilirsiniz.Bu nedenle sitemizi zaman zaman ziyaret etmenizi öneririz.

Güzel bir eğitim hayatı geçirmeniz dileğiyle.