15 Eylül 2009 Salı

Genç Gezgine Seyehat Bursu

Türkiye’de gezgin kültürünün yaygınlaşmasını amaçlayan iletişimci Özlem Yücel, gençlere yönelik seyahat bursu başlattı.

“Gezmek pahalı ve zor bir iştir önyargısını kırmak, bahaneleri ortadan kaldırmak istiyorum” diyen Yücel, bir gence interrail bileti satın alacak, bir aylık cep harçlığını karşılayacak. Bunun karşılığında, gezi boyunca izlenimlerini düzenli olarak internet blogunda yazmasını isteyecek. Adayların 18-26 yaş arasında, öğrenci ve yazma yeteneğine sahip olması gerekiyor.

Yücel, Boğaziçi Üniversitesi’nde siyaset bilimi öğrenimi gördüğü yıllarda interrail ile Avrupa turuna çıkan bir gezgin. 32 yaşında profesyonel yaşamına ara verip Amerika turuna çıktı. Altı ayda Amerika kıtasını kuzeyden güneye geçti. Şili’de yazarımız Saffet Emre Tonguç’la karşılaşan Yücel’in macerası üç yıl önce Hürriyet Seyahat’te de yer almıştı.

Tek başına Amerika turuna çıkmak için gereken cesareti ancak 32 yaşında bulabildiğini söyleyen Özlem Yücel “Yolculuğum sırasında, tek başına seyahate çıkan 17 yaşındaki Avrupalı gençlerle karşılaştım. Bu bir özgüven sorunu. Dünyayı merak eden gezgin adaylarına özgüven sağlamamız, gezginliğin çok zor olduğu yolundaki önyargıları ortadan kaldırmamız gerekiyor” diyor.

Dünya turundan sonra İstanbul’a dönen ve sağlık iletişimi alanında uzmanlaşan bir reklam şirketi kuran Yücel, gezilerini sürdürüyor. İstanbul’daki evini dünyanın dört bir yanından gelen gezginlere açıyor. Gezi günlüklerini internette düzenli olarak yayımladığı blog “Özlem Pansiyon” adını buradan alıyor.

Yücel, gezginlerin artmasının toplumsal, bireysel açıdan kazanım getireceğini, ayrıca Türkiye hakkında dünyadaki algıları değiştireceğini savunuyor. “Bu amaçla blogumda başlattığım burs kampanyasına beklemediğim kadar olumlu tepki aldım. Gençler twitter ile duyurunun hızlı yayılmasını sağladı. Burs vermeyi, seçilecek gezgine malzeme yardımı yapmayı teklif edenler bile oldu. Eğer destek devam ederse, burs sayısını artırmayı düşünüyorum” diyor.

Burs almak isteyen gezginlerin, interrail gezisine neden çıkmak istediklerini anlatan bir yazıyı, seyahatbursu@gmail.com adresine göndermeleri gerekiyor. 5 Ocak 2010’da kadar bu adrese gönderilen başvuru metinlerinden seçilen dört aday, Özlem Yücel’in kişisel blogunda yayımlanacak. Blogun okurlarınca yapılacak oylama sonucunda bursu kazanan belirlenecek. Avrupa ülkelerinde haziran-eylül arasında bir ay geçerli interrail bileti kazanacak genç gezgine, ayrıca cep harçlığı verilecek.

Kaynak:Hürriyet

Burs Ararken..

Günümüzde gittikçe artan eğitim giderleri karşısında hem Türkiye için hem yurtdışı için burs bulmanın önemi daha da artmış durumda.

Burs ararken öncelikle kararlı ve planlı olunması, başvuruları zamanında ve doğru yapılması gerekiyor.

Uzun başvuru süreçleri, aranan ayrıntılı şartlar karşısında yılmayın.

Bu durum Türkiye için olduğu kadar yurtdışı için de geçerli.

Önemli olan okuduğunuz eğitim dalı, eğitim seviyesi veya okula yönelik mevcut burs imkanlarına ulaşıp gerekli formaliteleri yerine getirmeniz. Bunu yaptığınız sürece er ya da geç, az ya da çok bir şekilde burs alma olanağınız doğmuş olacak.

Yükseköğretim Kredi ve Yurtlar Kurumu'nun öğrenim ve katkı (harç) kredileri dışında; devlet kuruluşları, çeşitli vakıf, kişi ve özel kuruluşlar tarafından öğrencilere burs veriliyor. Bursların miktarı, bursu veren vakıf veya kuruluş tarafından her yıl yeniden saptanıyor.

Bursların bazıları karşılıklı, bazıları ise karşılıksız oluyor.

Üniversiteyi kazanan ve burs almak isteyen öğrenciler, kayıt yaptırılan üniversite veya yüksek okulun Öğrenci İşleri Bürosu'ndan burs konusunda bilgi alabilirler.
Bazı hayırseverler ve kurumlar öncelikle üniversite üzerinden burs vermeyi tercih ettiğinden (vakit kaybetmeden) bölümünüzün öğrenci işleri bürolarından burs imkanlarını araştırmalısınız.

Diğer bir yöntem bizzat kurumlar nezdinde yapacağınız takip.

Her yıl yüzlerce yerel yönetim, vakıf, dernek ve sivil toplum örgütü öğrencilere burs veriyor. Vakıf ve derneklerin verdikleri burs miktarı 50 YTL'den başlayarak bin YTL'ye kadar çıkıyor. Başvurular "burs mevsimi" olarakta bilinen Eylül ayı başında başlayıp Ekim ayının sonuna dek sürüyor.

Bu sitede verilen güncel linkler altında ilgili kurumlar ve adresleri hakkında açıklayıcı bilgilere ve güncel duyurulara ulaşabilirsiniz.Bu nedenle sitemizi zaman zaman ziyaret etmenizi öneririz.

Güzel bir eğitim hayatı geçirmeniz dileğiyle.