17 Ağustos 2009 Pazartesi

YURTKUR'a başvurularında 25 Ağustos son gün

2009-2010 yüksek öğretim yılında bir yüksek öğretim programına girmeye hak kazanan hazırlık ve birinci sınıf öğrencilerinin yurt, burs, öğrenim ve katkı kredisi başvuruları 25 Ağustos Salı günü sona erecek.

Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu (YURTKUR) Genel Müdürlüğünden yapılan yazılı açıklamada, 2009-2010 öğretim döneminde ÖSYM tarafından bir yüksek öğretim programına girmeye hak kazanan hazırlık ve birinci sınıf öğrencilerinden YURTKUR yurtlarında barınmak, burs, öğrenim ve katkı kredisi almak isteyen öğrencilerin başvurularının "www.kyk.gov.tr" internet adresinden devam ettiği kaydedildi.

Başvuru ekranında yer alan üniversite, fakülte, bölüm, puan ve puan türüne ilişkin bilgilerin, YURTKUR tarafından elektronik ortamda ÖSYM'den alınacağı ifade edilen açıklamada, "Başvurular 25 Ağustos Salı günü saat 14.00'e kadar yapılacak olup, yurt başvuru sonuçları 30 Ağustos 2009 tarihinde açıklanacaktır" denildi.

Açıklamada, yurt kayıtlarının 31 Ağustos-11 Eylül 2009 tarihleri arasında yapılacağı, yurtların 23 Eylül 2009 tarihinde hizmete açılacağı da bildirildi.

Burs Ararken..

Günümüzde gittikçe artan eğitim giderleri karşısında hem Türkiye için hem yurtdışı için burs bulmanın önemi daha da artmış durumda.

Burs ararken öncelikle kararlı ve planlı olunması, başvuruları zamanında ve doğru yapılması gerekiyor.

Uzun başvuru süreçleri, aranan ayrıntılı şartlar karşısında yılmayın.

Bu durum Türkiye için olduğu kadar yurtdışı için de geçerli.

Önemli olan okuduğunuz eğitim dalı, eğitim seviyesi veya okula yönelik mevcut burs imkanlarına ulaşıp gerekli formaliteleri yerine getirmeniz. Bunu yaptığınız sürece er ya da geç, az ya da çok bir şekilde burs alma olanağınız doğmuş olacak.

Yükseköğretim Kredi ve Yurtlar Kurumu'nun öğrenim ve katkı (harç) kredileri dışında; devlet kuruluşları, çeşitli vakıf, kişi ve özel kuruluşlar tarafından öğrencilere burs veriliyor. Bursların miktarı, bursu veren vakıf veya kuruluş tarafından her yıl yeniden saptanıyor.

Bursların bazıları karşılıklı, bazıları ise karşılıksız oluyor.

Üniversiteyi kazanan ve burs almak isteyen öğrenciler, kayıt yaptırılan üniversite veya yüksek okulun Öğrenci İşleri Bürosu'ndan burs konusunda bilgi alabilirler.
Bazı hayırseverler ve kurumlar öncelikle üniversite üzerinden burs vermeyi tercih ettiğinden (vakit kaybetmeden) bölümünüzün öğrenci işleri bürolarından burs imkanlarını araştırmalısınız.

Diğer bir yöntem bizzat kurumlar nezdinde yapacağınız takip.

Her yıl yüzlerce yerel yönetim, vakıf, dernek ve sivil toplum örgütü öğrencilere burs veriyor. Vakıf ve derneklerin verdikleri burs miktarı 50 YTL'den başlayarak bin YTL'ye kadar çıkıyor. Başvurular "burs mevsimi" olarakta bilinen Eylül ayı başında başlayıp Ekim ayının sonuna dek sürüyor.

Bu sitede verilen güncel linkler altında ilgili kurumlar ve adresleri hakkında açıklayıcı bilgilere ve güncel duyurulara ulaşabilirsiniz.Bu nedenle sitemizi zaman zaman ziyaret etmenizi öneririz.

Güzel bir eğitim hayatı geçirmeniz dileğiyle.