9 Ağustos 2009 Pazar

Üniversite Öğrencilerine Çalışma Olanağı

Yükseköğretim Kurulu, üniversitelerin kısmi zamanlı öğrenci çalıştırılabilmesine yönelik usul ve esaslarla ilgili çalışmaları taslak haline getirdi.
Buna göre kısmi zamanlı çalıştırılan öğrenciler, haftalık 25 saatten fazla çalıştırılmayacak ve işçi sayılmayacak ancak Sosyal Güvenlik Kurumuna kayıtları yapılacak.
Taslağa göre yüksek öğrenim gören öğrencilerden sadece disiplin cezası almamış ve asgari ücret seviyesi kadar gelire sahip olmayanlar kısmı çalışma isteğinde bulunabilecekler.
Kısmi zamanlı çalışan öğrenciler haftada en fazla 25 saat çalıştırılabilecek ancak gerekli izinler alınırsa bu süre 36 saate kadar uzayabilecek.
Bu şekilde çalıştırılan öğrencilere bir saatlik çalışma karşılığı ödenecek ücret; 16 yaşından büyük işçiler için belirlenmiş olan günlük brüt asgari ücretin dörtte birini geçmemek üzere üniversite yönetimi tarafından belirlenecek.
Bu konuda hazırlanan taslak düzenlemeye, üniversite rektörlüklerinin görüşleri alındıktan sonra son şekli verilecek.

Burs Ararken..

Günümüzde gittikçe artan eğitim giderleri karşısında hem Türkiye için hem yurtdışı için burs bulmanın önemi daha da artmış durumda.

Burs ararken öncelikle kararlı ve planlı olunması, başvuruları zamanında ve doğru yapılması gerekiyor.

Uzun başvuru süreçleri, aranan ayrıntılı şartlar karşısında yılmayın.

Bu durum Türkiye için olduğu kadar yurtdışı için de geçerli.

Önemli olan okuduğunuz eğitim dalı, eğitim seviyesi veya okula yönelik mevcut burs imkanlarına ulaşıp gerekli formaliteleri yerine getirmeniz. Bunu yaptığınız sürece er ya da geç, az ya da çok bir şekilde burs alma olanağınız doğmuş olacak.

Yükseköğretim Kredi ve Yurtlar Kurumu'nun öğrenim ve katkı (harç) kredileri dışında; devlet kuruluşları, çeşitli vakıf, kişi ve özel kuruluşlar tarafından öğrencilere burs veriliyor. Bursların miktarı, bursu veren vakıf veya kuruluş tarafından her yıl yeniden saptanıyor.

Bursların bazıları karşılıklı, bazıları ise karşılıksız oluyor.

Üniversiteyi kazanan ve burs almak isteyen öğrenciler, kayıt yaptırılan üniversite veya yüksek okulun Öğrenci İşleri Bürosu'ndan burs konusunda bilgi alabilirler.
Bazı hayırseverler ve kurumlar öncelikle üniversite üzerinden burs vermeyi tercih ettiğinden (vakit kaybetmeden) bölümünüzün öğrenci işleri bürolarından burs imkanlarını araştırmalısınız.

Diğer bir yöntem bizzat kurumlar nezdinde yapacağınız takip.

Her yıl yüzlerce yerel yönetim, vakıf, dernek ve sivil toplum örgütü öğrencilere burs veriyor. Vakıf ve derneklerin verdikleri burs miktarı 50 YTL'den başlayarak bin YTL'ye kadar çıkıyor. Başvurular "burs mevsimi" olarakta bilinen Eylül ayı başında başlayıp Ekim ayının sonuna dek sürüyor.

Bu sitede verilen güncel linkler altında ilgili kurumlar ve adresleri hakkında açıklayıcı bilgilere ve güncel duyurulara ulaşabilirsiniz.Bu nedenle sitemizi zaman zaman ziyaret etmenizi öneririz.

Güzel bir eğitim hayatı geçirmeniz dileğiyle.