2 Ağustos 2009 Pazar

Sabancı Üniversitesi'nden şehit çocuklarına burs

Devlet üniversiteleri ve vakıf üniversiteleri, her yıl olduğu gibi bu yıl da ÖSS'de başarılı olan adayları okullarına çekebilmek için çeşitli burslar ve imkanlar sunuyor. Üniversite sınavında ilk 100'e giren öğrencilere neredeyse sonsuz imkanlar sunuluyor.

Başarılı adaylara sunduğu imkanlar ile en çok dikkat çeken üniversitelerin başında Kadir Has Üniversitesi ile İstanbul Teknik Üniversitesi geliyor. Kadir Has Üniversitesi öğrenci kalitesini artırmak ve başarıyı ödüllendirmek amacıyla ilk 100'e giren öğrencilere bu yıl da burs vermeye devam ediyor. Kadir Has Üniversitesi'ni tercih eden ÖSS'de ilk 100'e giren adaylara, ilk etapta 50 bin lira para ödülü veriliyor. Üniversite, bunun yanısıra sayısal puan türünde ilk 100'e giren ve Kadir Has Üniversitesi'ni tercih eden üniversite adaylarına ABD'de bir yıl ücretsiz öğretim olanağı da sağlıyor. Yine ilk 100'e giren öğrenciler, eğitimleri boyunca her yıl 9 ay süreyle ayda 2 bin TL burs verilecek. Ayrıca Kadir Has Üniversitesi yine ilk 1000'e giren öğrencilere ayda 1000, ilk 2 bine giren öğrencilere 500, ilk 3 bine girenlere ise 400 TL burs imkanı sunuyor.

Başarılı öğrencilere para ödülü veren yüksek eğitim kurumları, vakıf üniversiteleriyle sınırlı değil. İstanbul Teknik Üniversitesi de Y-ÖSS'de SAY-puan türüne göre ilk 100'e girerek, üniversiteye yerleşecek olanlara birinci eğitim-öğretim yılında 20 bin TL para ödülü veriyor. İTÜ, ayrıca bu adaylara, 9 ay süreyle ayda bin 500 TL burs, dizüstü bilgisayar ve İTÜ ARI-TEKNOKENT'te şirket açma önceliği sağlıyor.

Sabancı Üniversitesi'nde ise her 100 öğrenciden 40'ı burslu öğrenim görüyor. Burslu öğrencilere 9 ay boyunca aylık 300-500 TL nakit ödeme de yapılıyor. Üniversite burssuz olarak kayıt yaptıracak lisans öğrencilerinden şehit çocuğu olduğunu belgeleyenlere yıllık öğrenim ücretinin tamamından muafiyet getiriyor. Şehit çocuğu bursu, 4 kişilik odada yurt ücretinden muafiyet ve 9 ay boyunca ayda 300 TL nakit ödemeyi kapsıyor.Bahçeşehir Üniversitesi ilk 2 bine giren öğrencilere 9 ay boyunca bin 500 lira değerinde bursu veriyor. Yine Bahçeşehir Üniversitesi İlk 2000'e giren, mimarlık öğrencilerine yurt dışında yaz okullarına gönderiyor. Bilkent Üniversitesi'nin ise öğrencilerinin dörtte biri burslu eğitim görüyor. “Kapsamlı”, “destek”, “yetenek” ve “üstün başarı” başlığı altındaki burslar indirimleri ve aylık 300 lira gibi ödemeleri kapsıyor.

Burs Ararken..

Günümüzde gittikçe artan eğitim giderleri karşısında hem Türkiye için hem yurtdışı için burs bulmanın önemi daha da artmış durumda.

Burs ararken öncelikle kararlı ve planlı olunması, başvuruları zamanında ve doğru yapılması gerekiyor.

Uzun başvuru süreçleri, aranan ayrıntılı şartlar karşısında yılmayın.

Bu durum Türkiye için olduğu kadar yurtdışı için de geçerli.

Önemli olan okuduğunuz eğitim dalı, eğitim seviyesi veya okula yönelik mevcut burs imkanlarına ulaşıp gerekli formaliteleri yerine getirmeniz. Bunu yaptığınız sürece er ya da geç, az ya da çok bir şekilde burs alma olanağınız doğmuş olacak.

Yükseköğretim Kredi ve Yurtlar Kurumu'nun öğrenim ve katkı (harç) kredileri dışında; devlet kuruluşları, çeşitli vakıf, kişi ve özel kuruluşlar tarafından öğrencilere burs veriliyor. Bursların miktarı, bursu veren vakıf veya kuruluş tarafından her yıl yeniden saptanıyor.

Bursların bazıları karşılıklı, bazıları ise karşılıksız oluyor.

Üniversiteyi kazanan ve burs almak isteyen öğrenciler, kayıt yaptırılan üniversite veya yüksek okulun Öğrenci İşleri Bürosu'ndan burs konusunda bilgi alabilirler.
Bazı hayırseverler ve kurumlar öncelikle üniversite üzerinden burs vermeyi tercih ettiğinden (vakit kaybetmeden) bölümünüzün öğrenci işleri bürolarından burs imkanlarını araştırmalısınız.

Diğer bir yöntem bizzat kurumlar nezdinde yapacağınız takip.

Her yıl yüzlerce yerel yönetim, vakıf, dernek ve sivil toplum örgütü öğrencilere burs veriyor. Vakıf ve derneklerin verdikleri burs miktarı 50 YTL'den başlayarak bin YTL'ye kadar çıkıyor. Başvurular "burs mevsimi" olarakta bilinen Eylül ayı başında başlayıp Ekim ayının sonuna dek sürüyor.

Bu sitede verilen güncel linkler altında ilgili kurumlar ve adresleri hakkında açıklayıcı bilgilere ve güncel duyurulara ulaşabilirsiniz.Bu nedenle sitemizi zaman zaman ziyaret etmenizi öneririz.

Güzel bir eğitim hayatı geçirmeniz dileğiyle.