18 Ağustos 2009 Salı

2010 Katkı Payları Belli oldu

Yükseköğretim kurumlarında eğitim gören öğrencilerin yeni öğretim yılında ödemesi gereken katkı payları beli oldu.

Buna göre öğrencilerden 71 ila 591 TL arasında katkı payı alınacak.

Tıp fakültelerinde öğrenim görecekler 591 TL katkı payı ödeyecek.

Devlet konservatuarı için 589 TL, diş hekimliği ve eczacılık fakülteleri için 494 TL, hukuk fakültesi için 313 TL, fen-edebiyat ve iletişim fakülteleri içinse 284 TL olarak belirlendi.

En düşük katkı payını ise 71 TL ile açıköğretim fakültesi öğrencileri ödeyecek.

Ödemeyi süresi içinde yapmayan öğrencilerin kayıtları yapılmayacak ve yenilenmeyecek.
Öğrenci katkı payı iki eşit taksitte ödenecek.

Ödemenin ilk taksiti, kayıt olma ve yenileme sırasında, ikinci taksiti ise ikinci sömestr başında kayıt yenilenirken yapılacak.

Katkı payı, sömestr sistemi uygulanmayan eğitim programlarında da Şubat ayında kayıt yenileme sırasında ödenecek.

Katkı payı, normal öğrenim süreleri içinde mezun olamayanlardan, birinci yıl için yüzde 50, sonraki yıllar için de yüzde 100 fazlasıyla alınacak.

Burs Ararken..

Günümüzde gittikçe artan eğitim giderleri karşısında hem Türkiye için hem yurtdışı için burs bulmanın önemi daha da artmış durumda.

Burs ararken öncelikle kararlı ve planlı olunması, başvuruları zamanında ve doğru yapılması gerekiyor.

Uzun başvuru süreçleri, aranan ayrıntılı şartlar karşısında yılmayın.

Bu durum Türkiye için olduğu kadar yurtdışı için de geçerli.

Önemli olan okuduğunuz eğitim dalı, eğitim seviyesi veya okula yönelik mevcut burs imkanlarına ulaşıp gerekli formaliteleri yerine getirmeniz. Bunu yaptığınız sürece er ya da geç, az ya da çok bir şekilde burs alma olanağınız doğmuş olacak.

Yükseköğretim Kredi ve Yurtlar Kurumu'nun öğrenim ve katkı (harç) kredileri dışında; devlet kuruluşları, çeşitli vakıf, kişi ve özel kuruluşlar tarafından öğrencilere burs veriliyor. Bursların miktarı, bursu veren vakıf veya kuruluş tarafından her yıl yeniden saptanıyor.

Bursların bazıları karşılıklı, bazıları ise karşılıksız oluyor.

Üniversiteyi kazanan ve burs almak isteyen öğrenciler, kayıt yaptırılan üniversite veya yüksek okulun Öğrenci İşleri Bürosu'ndan burs konusunda bilgi alabilirler.
Bazı hayırseverler ve kurumlar öncelikle üniversite üzerinden burs vermeyi tercih ettiğinden (vakit kaybetmeden) bölümünüzün öğrenci işleri bürolarından burs imkanlarını araştırmalısınız.

Diğer bir yöntem bizzat kurumlar nezdinde yapacağınız takip.

Her yıl yüzlerce yerel yönetim, vakıf, dernek ve sivil toplum örgütü öğrencilere burs veriyor. Vakıf ve derneklerin verdikleri burs miktarı 50 YTL'den başlayarak bin YTL'ye kadar çıkıyor. Başvurular "burs mevsimi" olarakta bilinen Eylül ayı başında başlayıp Ekim ayının sonuna dek sürüyor.

Bu sitede verilen güncel linkler altında ilgili kurumlar ve adresleri hakkında açıklayıcı bilgilere ve güncel duyurulara ulaşabilirsiniz.Bu nedenle sitemizi zaman zaman ziyaret etmenizi öneririz.

Güzel bir eğitim hayatı geçirmeniz dileğiyle.