22 Temmuz 2009 Çarşamba

Piri Reis Üniversitesinden her öğrenciye Burs!

Tuzla'da kurulan Piri Reis Üniversitesinde öğrenci kayıtları başlarken, üniversite Rektörü Prof. Dr. Osman Kamil Sağ, Dünyaya ve Türkiye'ye kaliteli denizciler yetiştirmeyi hedeflediklerini söyledi.
Bir Vakıf üniversitesi olan Piri Reis Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Osman Kamil Sağ, üniversitenin öğrenci kayıtlarından öğretim kadrosuna ve hedeflerine kadar bir çok konuda açıklamalarda bulundu. Vakıf üniversitesi olmalarına rağmen kayıt yaptıracak olan öğrencilerin büyük bölümüne burs imkanı sağlanacağını söyleyen Rektör Sağ, "Piri Reis Üniversitesi denizcilik ihtisas üniversitesidir. 7 bin 500 vakfiyenin maddi ve manevi destekleriyle dünyaya denizcilik hizmeti vermek üzere kurulmuştur" dedi. İlk
öğrencilerini bu sene alınacağını söyleyen Sağ, "İlk öğrencilerimiz kampüs hazır olana kadar TÜDEV binasında eğitim alacak. Dört fakülte ile başladık. Bunlar Mühendislik, İdari Bilimler Akademisi, Fen Edebiyat Fakültesi ve Denizcilik Yüksek Okulu. Bu yıl kısıtlı yerimiz olduğu için Denizcilik Yüksek Okulu'na 174 öğrenci alacağız. Güverteye 90, makina bölümüne 84 öğrenci alacağız. Türkiyeye ve dünyaya eğitimli öğrenci yetiştirmeye amaçlıyoruz. Hemen hemen her öğrenciye burs vereceğiz. Denizcilik
Yüksek Okulunda çok seçkin öğretim elemanlarını kadromuza katmış bulunuyoruz. Piri Reis Üniversitesi modal olarak dünyada tektir. Dünyanın hiç bir ülkesinde, tüm ülkenin bir araya gelerek Vakıf bünyesinde kurdukları başka bir ünivesite yoktur" dedi.
Her yıl Türkiye'de denizcilik eğitimi veren Fakülte veya Yüksek okul bulunduğunu ancak çok azının bu bölümlere girebildiğini söyleyen Rektör Prof. Dr. Osman Kamil Sağ şunları söyledi:
"Türkiye'de denizcilik eğitimi yapan dört yıllık 9 Fakülte veya Yüksek okul var. İki yıllık eğitim veren 7 tane Meslek Yüksek Okulu var. 55 Anadolu Meslek Lisesi'nden her yıl mezun olan 5 bin öğrencinin çok azı buralara girebiliyor. İnsan kaynağı israfı olmaktadır. Bunu farkederek, denizcilik eğitiminde üniversiteye kazandırmak için büyük bir adım attık. Bu Türkiye'de bir ilktir. Meslek liselerinden olan öğrenciler, kendi konularıyla ilgili üniversitelere girmesini çok isteyen birisiyim. Biz Piri Reis
Üniversitesi olarak YÖK bu kararı almadan önce Meslek lisesinde mezun olan öğrencilerin üniversiteye girmeleri için bir formül yaptık. İlk öğretimden sonra denizi seven çocukların mezun olduktan sonra ilgli denizcilik fakültelerine girmelerini istiyoruz. Denizcilik Anadolu Meslek Lisesinden mezun olan bir çocuğun başka bir üniversiteye girmesini ben doğru bulmuyorum, bu insan kaynağı israfıdır"
Bu yıl öğrenci almaya başlayacak olan Piri Reis Üniversitesi'nde, öğrenciler in kaliteli eğitim alabilmesi için her türlü teknolojik alt yapının mevcut olduğunu belirten Rektör Sağ, gemi ortamının birebir canlandırıldığı simülatör eşliğinde öğrenciler eğitim alarak, denizde karşılaşabilecekleri her türlü alternatifi de burada görebildiklerini söyledi.

Burs Ararken..

Günümüzde gittikçe artan eğitim giderleri karşısında hem Türkiye için hem yurtdışı için burs bulmanın önemi daha da artmış durumda.

Burs ararken öncelikle kararlı ve planlı olunması, başvuruları zamanında ve doğru yapılması gerekiyor.

Uzun başvuru süreçleri, aranan ayrıntılı şartlar karşısında yılmayın.

Bu durum Türkiye için olduğu kadar yurtdışı için de geçerli.

Önemli olan okuduğunuz eğitim dalı, eğitim seviyesi veya okula yönelik mevcut burs imkanlarına ulaşıp gerekli formaliteleri yerine getirmeniz. Bunu yaptığınız sürece er ya da geç, az ya da çok bir şekilde burs alma olanağınız doğmuş olacak.

Yükseköğretim Kredi ve Yurtlar Kurumu'nun öğrenim ve katkı (harç) kredileri dışında; devlet kuruluşları, çeşitli vakıf, kişi ve özel kuruluşlar tarafından öğrencilere burs veriliyor. Bursların miktarı, bursu veren vakıf veya kuruluş tarafından her yıl yeniden saptanıyor.

Bursların bazıları karşılıklı, bazıları ise karşılıksız oluyor.

Üniversiteyi kazanan ve burs almak isteyen öğrenciler, kayıt yaptırılan üniversite veya yüksek okulun Öğrenci İşleri Bürosu'ndan burs konusunda bilgi alabilirler.
Bazı hayırseverler ve kurumlar öncelikle üniversite üzerinden burs vermeyi tercih ettiğinden (vakit kaybetmeden) bölümünüzün öğrenci işleri bürolarından burs imkanlarını araştırmalısınız.

Diğer bir yöntem bizzat kurumlar nezdinde yapacağınız takip.

Her yıl yüzlerce yerel yönetim, vakıf, dernek ve sivil toplum örgütü öğrencilere burs veriyor. Vakıf ve derneklerin verdikleri burs miktarı 50 YTL'den başlayarak bin YTL'ye kadar çıkıyor. Başvurular "burs mevsimi" olarakta bilinen Eylül ayı başında başlayıp Ekim ayının sonuna dek sürüyor.

Bu sitede verilen güncel linkler altında ilgili kurumlar ve adresleri hakkında açıklayıcı bilgilere ve güncel duyurulara ulaşabilirsiniz.Bu nedenle sitemizi zaman zaman ziyaret etmenizi öneririz.

Güzel bir eğitim hayatı geçirmeniz dileğiyle.