27 Mayıs 2009 Çarşamba

Koç Üniversitesi Anadolu Medeniyetleri ve Kültürel Miras Yönetimi Master Programı Bursu

Koç Üniversitesi Anadolu Medeniyetleri ve Kültürel Miras Yönetimi Master Programı, öncelikli hedefi günümüz Türkiyesi'ni oluşturan toprakların sanat tarihi, mimarlık tarihi, arkeolojisi ve kültürel tarihi üzerine derinlemesine eğitim sağlamak olan disiplinlerarası iki yıllık bir master programıdır.

Ayrıca program, öğrencileri müze çalışmaları ve kültürel miras kaynakları yönetiminin teorik ve pratik yönleriyle tanıştırmaktadır. Kültürel miras yönetimi ve müze çalışmalarının çeşitli alanlarından uzmanlar, farklı konular ve yaklaşımları öğrencilere sunmak için misafir konuşmacı olarak derslere davet edilmektedirler. Bunun yanı sıra, Anadolu’nun geçmiş dillerinden biri üzerine eğitim de verilmektedir.

ACHM programı, öğrencilere İstanbul içinde ve Türkiye’nin her yerinde pek çok arkeolojik kazı ve kültürel miras sit alanında gezi ve sahada çalışma imkânı sağlamaktadır. Eğitim dili İngilizcedir ve programımızdaki öğrenciler pek çok değişik ülkeden gelmektedirler. Anadili İngilizce olmayan adaylardan, İngilizce yeterlik için TOEFL belgesi istenmektedir.

Programa kabul edilen öğrencilere burs verilmektedir. Burs iki yıllık program boyunca okul harcı ve yaşam giderleri için ödenecek maaşı içermektedir. Son başvuru tarihi: 1 Haziran, 2009. Detaylı bilgi: http://achm.ku.edu.tr

Burs Ararken..

Günümüzde gittikçe artan eğitim giderleri karşısında hem Türkiye için hem yurtdışı için burs bulmanın önemi daha da artmış durumda.

Burs ararken öncelikle kararlı ve planlı olunması, başvuruları zamanında ve doğru yapılması gerekiyor.

Uzun başvuru süreçleri, aranan ayrıntılı şartlar karşısında yılmayın.

Bu durum Türkiye için olduğu kadar yurtdışı için de geçerli.

Önemli olan okuduğunuz eğitim dalı, eğitim seviyesi veya okula yönelik mevcut burs imkanlarına ulaşıp gerekli formaliteleri yerine getirmeniz. Bunu yaptığınız sürece er ya da geç, az ya da çok bir şekilde burs alma olanağınız doğmuş olacak.

Yükseköğretim Kredi ve Yurtlar Kurumu'nun öğrenim ve katkı (harç) kredileri dışında; devlet kuruluşları, çeşitli vakıf, kişi ve özel kuruluşlar tarafından öğrencilere burs veriliyor. Bursların miktarı, bursu veren vakıf veya kuruluş tarafından her yıl yeniden saptanıyor.

Bursların bazıları karşılıklı, bazıları ise karşılıksız oluyor.

Üniversiteyi kazanan ve burs almak isteyen öğrenciler, kayıt yaptırılan üniversite veya yüksek okulun Öğrenci İşleri Bürosu'ndan burs konusunda bilgi alabilirler.
Bazı hayırseverler ve kurumlar öncelikle üniversite üzerinden burs vermeyi tercih ettiğinden (vakit kaybetmeden) bölümünüzün öğrenci işleri bürolarından burs imkanlarını araştırmalısınız.

Diğer bir yöntem bizzat kurumlar nezdinde yapacağınız takip.

Her yıl yüzlerce yerel yönetim, vakıf, dernek ve sivil toplum örgütü öğrencilere burs veriyor. Vakıf ve derneklerin verdikleri burs miktarı 50 YTL'den başlayarak bin YTL'ye kadar çıkıyor. Başvurular "burs mevsimi" olarakta bilinen Eylül ayı başında başlayıp Ekim ayının sonuna dek sürüyor.

Bu sitede verilen güncel linkler altında ilgili kurumlar ve adresleri hakkında açıklayıcı bilgilere ve güncel duyurulara ulaşabilirsiniz.Bu nedenle sitemizi zaman zaman ziyaret etmenizi öneririz.

Güzel bir eğitim hayatı geçirmeniz dileğiyle.