8 Nisan 2009 Çarşamba

Şükrü Şankaya Eğitim Bursu

Yeşim Tekstil,Türk Eğitim Vakfı ile ortaklaşa "Şükrü Şankaya Eğitim Bursu" projesini hayata geçirmeye başladı. Proje sayesinde eğitime büyük önem veren Yeşim Tekstil kurucularından merhum Şükrü Şankaya'nın adı yine eğitimle ilgili bir konuda yaşatılmış olacak.Yeşim çalışanlarının desteğiyle başlayan burs projesi,firmanın müşteri ve tedarikçileri ile halkın çeşitli kesimlerinden gelen desteklerle gittikçe büyüyor.
Yeşim Tekstil CEO'su Şenol Şankaya, eğitim öğretime büyük önem veren merhum Şükrü Şankaya'nın ismini yaşatacak projeyi uygulamaktan büyük onur duyduğunu belirtti. Projenin her geçen gün daha fazla gencin eğitimine destek olduğunu belirten Şankaya, "Şükrü Şankaya Eğitim Bursu, son dönemde hayata geçirdiğimiz en önemli projelerimizden biri. Projemiz her geçen gün bu fona aktarılan paranın artışıyla büyüyor ve daha fazla gencin eğitimine destek oluyor. Proje doğrultusunda, Yeşim Tekstil bünyesinde kurulan Sosyal Sorumluluk Kulübü, bir yıldan bu yana çeşitli aktiviteler düzenleyerek, burs fonuna para aktarılmasını sağladı. Şükrü Şankaya bursundan yararlanmak isteyen üniversite öğrencileri okudukları üniversite aracılığıyla TEV bursuna başvurabilecek. Yeşim Tekstil burs alacak öğrencileri belirleme aşamasında devrede olmayacak. Bursiyerlerin seçimini üniversiteler TEV'in belirlediği kriterleri doğrultusunda kendileri yapacaklar" dedi.

Burs Ararken..

Günümüzde gittikçe artan eğitim giderleri karşısında hem Türkiye için hem yurtdışı için burs bulmanın önemi daha da artmış durumda.

Burs ararken öncelikle kararlı ve planlı olunması, başvuruları zamanında ve doğru yapılması gerekiyor.

Uzun başvuru süreçleri, aranan ayrıntılı şartlar karşısında yılmayın.

Bu durum Türkiye için olduğu kadar yurtdışı için de geçerli.

Önemli olan okuduğunuz eğitim dalı, eğitim seviyesi veya okula yönelik mevcut burs imkanlarına ulaşıp gerekli formaliteleri yerine getirmeniz. Bunu yaptığınız sürece er ya da geç, az ya da çok bir şekilde burs alma olanağınız doğmuş olacak.

Yükseköğretim Kredi ve Yurtlar Kurumu'nun öğrenim ve katkı (harç) kredileri dışında; devlet kuruluşları, çeşitli vakıf, kişi ve özel kuruluşlar tarafından öğrencilere burs veriliyor. Bursların miktarı, bursu veren vakıf veya kuruluş tarafından her yıl yeniden saptanıyor.

Bursların bazıları karşılıklı, bazıları ise karşılıksız oluyor.

Üniversiteyi kazanan ve burs almak isteyen öğrenciler, kayıt yaptırılan üniversite veya yüksek okulun Öğrenci İşleri Bürosu'ndan burs konusunda bilgi alabilirler.
Bazı hayırseverler ve kurumlar öncelikle üniversite üzerinden burs vermeyi tercih ettiğinden (vakit kaybetmeden) bölümünüzün öğrenci işleri bürolarından burs imkanlarını araştırmalısınız.

Diğer bir yöntem bizzat kurumlar nezdinde yapacağınız takip.

Her yıl yüzlerce yerel yönetim, vakıf, dernek ve sivil toplum örgütü öğrencilere burs veriyor. Vakıf ve derneklerin verdikleri burs miktarı 50 YTL'den başlayarak bin YTL'ye kadar çıkıyor. Başvurular "burs mevsimi" olarakta bilinen Eylül ayı başında başlayıp Ekim ayının sonuna dek sürüyor.

Bu sitede verilen güncel linkler altında ilgili kurumlar ve adresleri hakkında açıklayıcı bilgilere ve güncel duyurulara ulaşabilirsiniz.Bu nedenle sitemizi zaman zaman ziyaret etmenizi öneririz.

Güzel bir eğitim hayatı geçirmeniz dileğiyle.