23 Mart 2009 Pazartesi

Vakıf üniversitelerinden, sporcu öğrencilere burs imkanı

Vakıf üniversiteleri, tenisten, yüzmeye, satrançtan, basketbola kadar birçok spor dalında başarılı gençlere yüzde yüze varan oranlarda burs veriyor.
Alınan bilgiye göre, 15 vakıf üniversitesi tarafından yalnızca öğrenci seçme ve yerleştirme sınavında (ÖSS) dereceye giren yıldız öğrencilere değil, sporda da yıldız gençlere tam eğitim bursu veriliyor.
Başta milli forma giyenler olmak üzere vakıf üniversitelerinden birine yerleşen sporculara 7 vakıf üniversitesi tam eğitim bursu verirken, 8'i ise çeşitli oranlarda burslu öğrenci kabul ediyor.
İzmir Ekonomi Üniversitesi, Kadir Has Üniversitesi, Okan Üniversitesi, İstanbul Bilgi Üniversitesi, Bahçeşehir Üniversitesi, Çankaya Üniversitesi ve Çağ Üniversitesi milli takım oyuncuları ve üniversite takımında lisanslı oynayanlara tam öğrenim bursu verirken, Işık Üniversitesi, milli sporculardan yıllık öğrenim ücretinin yüzde ellisini, birinci lig takımlarında forma giyenlerden yüzde yirmibeşini almıyor.
Yeditepe Üniversitesi ise üniversitenin basketbol, voleybol, hentbol spor takımlarına seçilen ya da son 2 yılda milli takım adına yarışan ö rencileri yüzde 50 burslu okutuyor.
İstanbul Kültür Üniversitesi de faal milli sporculara yüzde 25, herhangi bir okul takımında görev alması halinde ise yüzde 10 oranında burs sağlıyor.
Doğuş Üniversitesi kendi branşında yüksek performans gösteren öğrencilere değişik oranlarda burs olanağı sunuyor.
Haliç, İstanbul Ticaret ve Beykent Üniversiteleri ise milli forma altında madalya kazanmış öğrencilerine yüzde 50 oranında burs veriyorlar.
Atılım Üniversitesi'nde branşında genç ve ümit milli olan ve play-off oynayan öğrencilere yüzde yüz, yarım ya da üçte bir oranında burs alıyor.

Burs Ararken..

Günümüzde gittikçe artan eğitim giderleri karşısında hem Türkiye için hem yurtdışı için burs bulmanın önemi daha da artmış durumda.

Burs ararken öncelikle kararlı ve planlı olunması, başvuruları zamanında ve doğru yapılması gerekiyor.

Uzun başvuru süreçleri, aranan ayrıntılı şartlar karşısında yılmayın.

Bu durum Türkiye için olduğu kadar yurtdışı için de geçerli.

Önemli olan okuduğunuz eğitim dalı, eğitim seviyesi veya okula yönelik mevcut burs imkanlarına ulaşıp gerekli formaliteleri yerine getirmeniz. Bunu yaptığınız sürece er ya da geç, az ya da çok bir şekilde burs alma olanağınız doğmuş olacak.

Yükseköğretim Kredi ve Yurtlar Kurumu'nun öğrenim ve katkı (harç) kredileri dışında; devlet kuruluşları, çeşitli vakıf, kişi ve özel kuruluşlar tarafından öğrencilere burs veriliyor. Bursların miktarı, bursu veren vakıf veya kuruluş tarafından her yıl yeniden saptanıyor.

Bursların bazıları karşılıklı, bazıları ise karşılıksız oluyor.

Üniversiteyi kazanan ve burs almak isteyen öğrenciler, kayıt yaptırılan üniversite veya yüksek okulun Öğrenci İşleri Bürosu'ndan burs konusunda bilgi alabilirler.
Bazı hayırseverler ve kurumlar öncelikle üniversite üzerinden burs vermeyi tercih ettiğinden (vakit kaybetmeden) bölümünüzün öğrenci işleri bürolarından burs imkanlarını araştırmalısınız.

Diğer bir yöntem bizzat kurumlar nezdinde yapacağınız takip.

Her yıl yüzlerce yerel yönetim, vakıf, dernek ve sivil toplum örgütü öğrencilere burs veriyor. Vakıf ve derneklerin verdikleri burs miktarı 50 YTL'den başlayarak bin YTL'ye kadar çıkıyor. Başvurular "burs mevsimi" olarakta bilinen Eylül ayı başında başlayıp Ekim ayının sonuna dek sürüyor.

Bu sitede verilen güncel linkler altında ilgili kurumlar ve adresleri hakkında açıklayıcı bilgilere ve güncel duyurulara ulaşabilirsiniz.Bu nedenle sitemizi zaman zaman ziyaret etmenizi öneririz.

Güzel bir eğitim hayatı geçirmeniz dileğiyle.