16 Mart 2009 Pazartesi

Türk Erasmus'u "Farabi Öğrenci ve Öğretim Üyesi Değişim Programı" bursları

ÜNİVERSİTELER arasında öğrenci ve öğretim üyesi değişim çalışmalarını düzenleyen 'Türk Erasmus'u 'Farabi Öğrenci ve Öğretim Üyesi Değişim Programı'nda burslar belirlendi.
Başarılı öğrenciler değişim programına katıldıkları takdirde aylık 225 TL burs alacak.
Bu burs karşılıksız olacak. Farabi Değişim Programı 2009 Yaz Dönemi için öğrenci ve öğretim üyelerinin başvuruları da önceki gün başladı. Üniversite rektörlerinin bir protokol imzalamaları halinde değişime başlanacak. Programa katılmak isteyen ön lisans ve lisans öğrencilerinin akademik not ortalamasının 4'lük sistemde en az 2, yüksek lisans ve doktora öğrencilerinin ise en az 2.5 olması gerekiyor. Değişim programı kapsamında en az 1, en çok 2 dönem öğrenim hakkı verilecek. Öğrencilerin programlara katılabilmeleri için İngilizce yeterlilik sınavlarında başarılı olmaları gerekecek.
Değişim programından yüksek öğretim kurumlarında görev yapan tüm öğretim üyeleri de yararlanabilecek. Öğretim üyelerine de 1 ya da 2 yarı yıl ders verme imkanı verilirken, daha önce değişim faaliyetlerinde yer almayan öğretim üyelerinden gelen başvurulara öncelik tanınacak. Öğretim üyeleri de haftada 10 saat değişim programına katılmaları halinde maaşlarına yakın bir oranda ek ödeme alacak.

Burs Ararken..

Günümüzde gittikçe artan eğitim giderleri karşısında hem Türkiye için hem yurtdışı için burs bulmanın önemi daha da artmış durumda.

Burs ararken öncelikle kararlı ve planlı olunması, başvuruları zamanında ve doğru yapılması gerekiyor.

Uzun başvuru süreçleri, aranan ayrıntılı şartlar karşısında yılmayın.

Bu durum Türkiye için olduğu kadar yurtdışı için de geçerli.

Önemli olan okuduğunuz eğitim dalı, eğitim seviyesi veya okula yönelik mevcut burs imkanlarına ulaşıp gerekli formaliteleri yerine getirmeniz. Bunu yaptığınız sürece er ya da geç, az ya da çok bir şekilde burs alma olanağınız doğmuş olacak.

Yükseköğretim Kredi ve Yurtlar Kurumu'nun öğrenim ve katkı (harç) kredileri dışında; devlet kuruluşları, çeşitli vakıf, kişi ve özel kuruluşlar tarafından öğrencilere burs veriliyor. Bursların miktarı, bursu veren vakıf veya kuruluş tarafından her yıl yeniden saptanıyor.

Bursların bazıları karşılıklı, bazıları ise karşılıksız oluyor.

Üniversiteyi kazanan ve burs almak isteyen öğrenciler, kayıt yaptırılan üniversite veya yüksek okulun Öğrenci İşleri Bürosu'ndan burs konusunda bilgi alabilirler.
Bazı hayırseverler ve kurumlar öncelikle üniversite üzerinden burs vermeyi tercih ettiğinden (vakit kaybetmeden) bölümünüzün öğrenci işleri bürolarından burs imkanlarını araştırmalısınız.

Diğer bir yöntem bizzat kurumlar nezdinde yapacağınız takip.

Her yıl yüzlerce yerel yönetim, vakıf, dernek ve sivil toplum örgütü öğrencilere burs veriyor. Vakıf ve derneklerin verdikleri burs miktarı 50 YTL'den başlayarak bin YTL'ye kadar çıkıyor. Başvurular "burs mevsimi" olarakta bilinen Eylül ayı başında başlayıp Ekim ayının sonuna dek sürüyor.

Bu sitede verilen güncel linkler altında ilgili kurumlar ve adresleri hakkında açıklayıcı bilgilere ve güncel duyurulara ulaşabilirsiniz.Bu nedenle sitemizi zaman zaman ziyaret etmenizi öneririz.

Güzel bir eğitim hayatı geçirmeniz dileğiyle.