16 Mart 2009 Pazartesi

TEV-ODTÜ Geleceğimiz Burs Fonu

Türk Eğitim Vakfı(TEV) ve Ortadoğu Teknik Üniversitesi(ODTÜ) eğitime katkıda bulunmak ve maddi olanakları yetersiz ODTÜ öğrencilerine destek vermek amacıyla TEV-ODTÜ Geleceğimiz Bursu adı altında yeni bir burs fonu oluşturdu.

ODTÜ Rektörü Prof.Dr. Ahmet Acar, ekonomik kriz ortamında burs kaynaklarının daralma riski olduğunu ve çok sayıda öğrencinin de daha fazla maddi desteğe ihtiyaç duyar hale gelmesinden endişe duyduklarını belirterek, bu sıkıntıların öğrencileri bazı çevrelerin sundukları koşullu burs tekliflerini kabul etmeye yöneltebileceği uyarısında bulundu.

TEV-ODTÜ Geleceğimiz Burs Fonu’nun tanıtımı amacıyla düzenlenen basın toplantısına TEV Yönetim Kurulu Başkanı Ömer Koç ile ODTÜ Rektörü Prof.Dr. Ahmet Acar’ın yanı sıra iş ve finans dünyasından üst düzeyde çok sayıda ODTÜ mezunu da katıldı. TEV Genel Müdürü Turgut Bozkurt, Vakıf olarak şimdiye kadar ODTÜ öğrencilerine bugünkü değerle toplam 32 milyon TL fon aktardıklarını, 3 bin 972 öğrenciye yurt içinde ve yurtdışında da 341 öğrenciye burs verdiklerini söyledi. Bozkurt, 2008-2009 öğretim yılında 128 ODTÜ öğrencisine burs kapsamında öğrencinin toplam 900 bin TL’ye yakın bir fon ayrıldığını kaydetti. “ Artık harekete geçme zamanıdır” diyerek 90 bin ODTÜ mezununu bu burs fonuna katılmaya çağıran Turgut Bozkurt, TEV’in halen yurt içinde 166 bin öğrenciye, yurt dışında da 1200 gencin eğitimine destek olduğunu ve sahip oldukları varlık toplamının 400 milyon TL düzeyinde bulunduğunu belirtti. Bozkurt, eğitim fonlarının kalıcı ve sürdürülebilir olmasının önemine vurgu yaparak TEV’in amacının da her yıl artan sayıda öğrenciye fon yaratmak olduğunu dile getirdi.

Toplantıda bir konuşma yapan TEV Yönetim Kurulu Başkanı Ömer Koç ise TEV’in 42 yıllık eğitim mücadelesini Türkiye Cumhuriyeti’nin temelinde var olan ilkelere uygunluk içinde yürüttüğünü, bağımsız ve bağlantısız görev yaptığını, TEV’in hiçbir bölgenin, kuruluşun ya da ailenin vakfı olmadığını söyledi. Ömer Koç “ Türk Eğitim Vakfı eğitim için ve Türkiye için vardır ve var olacaktır. TEV damlalarla başlamış ve 802 gönlü zengin bağışçımızın da hiçbir zaman unutulmayacak katkılarıyla büyük bir göl olmuştur. Bu büyük gölden bugün yılda 8 bin genç eğitim desteği almakta ve bu sayı her yıl artmaktadır. Bugün TEV sekiz ülke ile işbirliği yapan ülkemizin gurur kaynağı ve kurumsallaşmış örnek bir sivil toplum kuruluşudur” dedi.

TEV-ODTÜ Geleceğimiz Burs Fonu ismiyle başlatılan projeye sahip çıkmanın önemine değinen Koç: “ Atatürk’ün ‘ Cumhuriyet fikren ilmen ve bedenen kuvvetli yüksek karakterli koruyucular ister. Yeni nesli bu özellik ve kabiliyette yetiştirmek sizini elinizdedir’ hedefi bizler için rehberdir. Bu projeye sahip çıkmak ODTÜ’lü veya TEV’li olalım veya olmayalım hepimizin görevidir. Amaç ODTÜ’yü kazanan öğrencilerden maddi desteğe ihtiyaç duyanlara imkan sağlayarak onların ODTÜ’deki eğitimlerinin yanı sıra çağdaş bireyler olarak yetişmelerine destek olmaktır” diye konuştu.

ODTÜ Rektörü Prof. Dr. Ahmet Acar da yaptığı konuşmada, ODTÜ öğrencilerinin büyük oranda mütevazi ekonomik koşullara sahip ailelerin çocukları olduklarını ifade ederek şöyle dedi:

“Toplumumuzun belki de en nitelikli ve başarılı bu öğrencileri ODTÜ mezunları olarak ülkemizde hatta uluslar arası camiada en sorumlu mevkilere ulaşmışlar ve çok önemli başarıların mimarları olmuşlardır.Bu başarılı gençlere ODTÜ’nün kapılarının açık olmasının maddi kaynakları yetersiz olan öğrencilerimize yardım elinin uzatılmasının Üniversitemiz ve Ülkemiz için açısından yaşamsal bir öncelik olduğunu düşünüyorum.” Konuşmasında ODTÜ Mezun Dernekleri’nin verdiği bursların da önemli miktarlara ulaştığını belirten rektör Acar “ Maddi ve manevi desteklerle öğrencilerimize sahip çıkan mezunlarımıza ve ODTÜ dostlarına teşekkür borçluyuz” dedi.

Rektör Prof.Dr. Acar tüm bu katkılara karşın sağlanabilen bursların öğrencilerin ihtiyaçlarının sadece belirli bir kısmını karşılayabildiğinden yakınarak şu görüşleri dile getirdi:

“ Bugün her türlü desteği hak eden yüzlerce öğrencimiz maddi sıkıntı çekmeye devam etmekte, bu sıkıntıları akademik başarılarını, kişisel ve sosyal gelişimlerini olumsuz olarak etkilemektedir. Bu nedenle bazı çevrelerin sundukları koşullu burs tekliflerini kabul etmeye yöneltebilmektedir. Özellikle içinde bulunduğumuz kriz ortamında bir taraftan mevcut burs kaynaklarımız daralabileceğinden, diğer taraftan da daha çok sayıda öğrencimizin daha fazla maddi desteğe ihtiyaç duyar hale geleceğinden endişe ediyoruz.”

Rektör Prof.Dr. Acar konuşmasını şu sözlerle sürdürdü:

“ TEV ile bir araya gelmemizi kolaylaştıran ve hatta doğal kılan bir önemli neden ODTÜ olarak TEV ile orta değerlere sahip olduğumuzu, temel ilkeleri paylaştığımızı düşünmemizdir. Bir araya gelmemizi doğal kılan esas faktör bu ortak amaçtır. ODTÜ ve TEV olarak çabamız Türkiye’nin geleceğini teslim edeceğimiz , rasyonel ve hür düşünce sahibi demokrasiye, laikliğe , pozitif hukuk ilkelerine inanan iyi yetişmiş ve toplumsal sorumluluk sahibi genç nesillerin yetişmesine katkıda bulunmaktır”.

Burs Ararken..

Günümüzde gittikçe artan eğitim giderleri karşısında hem Türkiye için hem yurtdışı için burs bulmanın önemi daha da artmış durumda.

Burs ararken öncelikle kararlı ve planlı olunması, başvuruları zamanında ve doğru yapılması gerekiyor.

Uzun başvuru süreçleri, aranan ayrıntılı şartlar karşısında yılmayın.

Bu durum Türkiye için olduğu kadar yurtdışı için de geçerli.

Önemli olan okuduğunuz eğitim dalı, eğitim seviyesi veya okula yönelik mevcut burs imkanlarına ulaşıp gerekli formaliteleri yerine getirmeniz. Bunu yaptığınız sürece er ya da geç, az ya da çok bir şekilde burs alma olanağınız doğmuş olacak.

Yükseköğretim Kredi ve Yurtlar Kurumu'nun öğrenim ve katkı (harç) kredileri dışında; devlet kuruluşları, çeşitli vakıf, kişi ve özel kuruluşlar tarafından öğrencilere burs veriliyor. Bursların miktarı, bursu veren vakıf veya kuruluş tarafından her yıl yeniden saptanıyor.

Bursların bazıları karşılıklı, bazıları ise karşılıksız oluyor.

Üniversiteyi kazanan ve burs almak isteyen öğrenciler, kayıt yaptırılan üniversite veya yüksek okulun Öğrenci İşleri Bürosu'ndan burs konusunda bilgi alabilirler.
Bazı hayırseverler ve kurumlar öncelikle üniversite üzerinden burs vermeyi tercih ettiğinden (vakit kaybetmeden) bölümünüzün öğrenci işleri bürolarından burs imkanlarını araştırmalısınız.

Diğer bir yöntem bizzat kurumlar nezdinde yapacağınız takip.

Her yıl yüzlerce yerel yönetim, vakıf, dernek ve sivil toplum örgütü öğrencilere burs veriyor. Vakıf ve derneklerin verdikleri burs miktarı 50 YTL'den başlayarak bin YTL'ye kadar çıkıyor. Başvurular "burs mevsimi" olarakta bilinen Eylül ayı başında başlayıp Ekim ayının sonuna dek sürüyor.

Bu sitede verilen güncel linkler altında ilgili kurumlar ve adresleri hakkında açıklayıcı bilgilere ve güncel duyurulara ulaşabilirsiniz.Bu nedenle sitemizi zaman zaman ziyaret etmenizi öneririz.

Güzel bir eğitim hayatı geçirmeniz dileğiyle.