16 Mart 2009 Pazartesi

Abdulkadir Konukoğlu'ndan bursiyerlerine anlamlı çağrı

Sanko Holding Yönetim Kurulu Başkanı Abdulkadir Konukoğlu, Sani Konukoğlu Vakfı'ndan burs alan öğrencilerden, iş hayatına atıldıklarında ekonomik durumlarının uygun olması halinde en az birer öğrenciye burs vermelerini istedi.
Sani Konukoğlu Vakfı'ndan burs alan ve bölge illerindeki üniversitelerde öğrenim gören öğrenciler, Gaziantep Özel Sanko Okulları'nda buluştu.
Konukoğlu, yaptığı konuşmada, 1962 yılından beri iş hayatının içerisinde olduğunu anımsatarak, deneyimlerini öğrencilerle paylaştı. Öğrencilerden üniversite eğitimini önemsemelerini ve kendilerini hayata her alanda iyi hazırlamalarını isteyen Konukoğlu, günümüzde kendini yetiştirmiş kişilerin daha kolay iş bulduklarını ve başarılı olduklarını söyledi.
Ekonomik alanda dünya genelinde yaşanan olumsuzlukların herkesi planlı olmaya zorladığını belirten Konukoğlu, yemek sırasında masaları dolaştığını, bazı öğrencilerin 'bu toplantı bursların miktarının düşürülmesi için mi' diye sorduğunu belirterek, şöyle devam etti: "Böyle bir durum söz konusu değil, eskiden olduğu gibi burslarınız aksatılmadan ve aynı miktarda gönderilecek. Sizlere eğitim döneminiz süresince her ay asgari ücretin yarısı tutarında karşılıksız burs veriyoruz. Burs verirken, gelin bizde çalışın veya şöyle yapın gibi hiçbir şartımız yok. Sizin başarılı olmanız ülkemiz için bir kazançtır. Ülkemiz için kazanç olan da zaten hepimize kazanç olarak döner. Ancak, sizlerden şunu istiyorum. Eğer iş hayatına atıldığınızda ekonomik durumunuz uygun olursa, her birinizin en azından birer öğrenciye burs vermenizi istiyorum. Bu bağlamda ailelerinize fazla yük olmamaya dikkat etmenizde yarar var. Ekonomik durumu biliyorsunuz. Mümkün olduğunca bursla ay sonunu getirmeye çalışın, ailelerinize yük olmayın."
Başarılı olmak için çok çalışmak gerektiğini, herkesin kendisinden iyi olanı yakalamayı hedeflemesi gerektiğini anlatan Konukoğlu, "Ben, benden daha çok şeye sahip olanı yakalamayı, böylece daha çok insana iş vermeyi, daha çok üretim ve ihracat yapmayı amaçlıyorum. Siz de aynı şekilde hareket ederseniz, başarırsınız. Bundan da sizinle birlikte bir şekilde herkes kazançlı çıkar." diye konuştu.
Burslu öğrencilerin tanışıp kaynaşmasını öngören aynı içerikteki toplantılar, bu ay içerisinde Ankara, Bursa ve İstanbul'da da gerçekleştirilecek.

Burs Ararken..

Günümüzde gittikçe artan eğitim giderleri karşısında hem Türkiye için hem yurtdışı için burs bulmanın önemi daha da artmış durumda.

Burs ararken öncelikle kararlı ve planlı olunması, başvuruları zamanında ve doğru yapılması gerekiyor.

Uzun başvuru süreçleri, aranan ayrıntılı şartlar karşısında yılmayın.

Bu durum Türkiye için olduğu kadar yurtdışı için de geçerli.

Önemli olan okuduğunuz eğitim dalı, eğitim seviyesi veya okula yönelik mevcut burs imkanlarına ulaşıp gerekli formaliteleri yerine getirmeniz. Bunu yaptığınız sürece er ya da geç, az ya da çok bir şekilde burs alma olanağınız doğmuş olacak.

Yükseköğretim Kredi ve Yurtlar Kurumu'nun öğrenim ve katkı (harç) kredileri dışında; devlet kuruluşları, çeşitli vakıf, kişi ve özel kuruluşlar tarafından öğrencilere burs veriliyor. Bursların miktarı, bursu veren vakıf veya kuruluş tarafından her yıl yeniden saptanıyor.

Bursların bazıları karşılıklı, bazıları ise karşılıksız oluyor.

Üniversiteyi kazanan ve burs almak isteyen öğrenciler, kayıt yaptırılan üniversite veya yüksek okulun Öğrenci İşleri Bürosu'ndan burs konusunda bilgi alabilirler.
Bazı hayırseverler ve kurumlar öncelikle üniversite üzerinden burs vermeyi tercih ettiğinden (vakit kaybetmeden) bölümünüzün öğrenci işleri bürolarından burs imkanlarını araştırmalısınız.

Diğer bir yöntem bizzat kurumlar nezdinde yapacağınız takip.

Her yıl yüzlerce yerel yönetim, vakıf, dernek ve sivil toplum örgütü öğrencilere burs veriyor. Vakıf ve derneklerin verdikleri burs miktarı 50 YTL'den başlayarak bin YTL'ye kadar çıkıyor. Başvurular "burs mevsimi" olarakta bilinen Eylül ayı başında başlayıp Ekim ayının sonuna dek sürüyor.

Bu sitede verilen güncel linkler altında ilgili kurumlar ve adresleri hakkında açıklayıcı bilgilere ve güncel duyurulara ulaşabilirsiniz.Bu nedenle sitemizi zaman zaman ziyaret etmenizi öneririz.

Güzel bir eğitim hayatı geçirmeniz dileğiyle.