19 Şubat 2009 Perşembe

Suudi Arabistan Kral Abdullah Üniversitesi burs olanağı


Kızıldeniz kıyısında modern bir uluslararası kampüs, kaliteli eğitim kadrosu, eşi benzeri olmayan çağdaş laboratuvarlar ve imkanlarıyla bilim, teknoloji ve mühendislik öğrencileri için tam burslar sağlayacak olan Kral Abdullah Üniversitesi Tanıtım Seminerleri 24-27 Şubat tarihleri arasında gerçekleşiyor.

Suudi Arabistan'da bulunan ve dünyanın en büyük süper bilgisayarlarına ev sahipliği yapan King Abdullah University of Science and Technology (KAUST), dünya genelindeki birçok araştırmacıyı da kendisine çekiyor.
Kral Abdullah'ın 10 milyar dolar bağışta bulunduğu üniversite, araştırma çalışmaları için neredeyse sınırsız bir fonlama sistemi hayata geçirilmiş.

Üniaktivite tarafından 24-27 Şubat tarihlerinde, 4 farklı üniversitede organize edilen seminerlerde üniversite ile ilgili bilgi alabilir, burs imkanlarına başvurabilirsiniz.


Sağlanacak imkanlar özetle şöyle:
* Türkiye’de kalan eğitiminizi tamamlamak için tam burs ve avantajlar
* Bütün dünyada insanların yaşamında fark yaratan, alanındaki en iyi üniversitelerle işbirliği içinde olan Master ve Araştırma programlarına devam etmek için tam burs
* İster akademik dünyada ister sektörde bilim ve teknoloji alanında herkesi imrendirecek bir kariyer.

Konuşmacı
Nevenka Grceva
Institute of International Education (IIE), European Office

Seminer Programı
24 Şubat 2009 Salı, 13:00
Boğaziçi Üniversitesi
Garanti Kültür Merkezi Ayhan Şahenk Salonu

25 Şubat 2009 Çarşamba, 12:00
İstanbul Teknik Üniversitesi
Ayazağa Kampüsü KSB Oditoryum

26 Şubat 2009 Perşembe, 13:00
Orta Doğu Teknik Üniversitesi
ODTÜ KKM A Salonu

27 Şubat 2009 Cuma, 12:30
Bilkent Üniversitesi
Mithat Çoruh Amfisi

İletişim
www.kaust.edu.sa
kaust@iie.eu

Burs Ararken..

Günümüzde gittikçe artan eğitim giderleri karşısında hem Türkiye için hem yurtdışı için burs bulmanın önemi daha da artmış durumda.

Burs ararken öncelikle kararlı ve planlı olunması, başvuruları zamanında ve doğru yapılması gerekiyor.

Uzun başvuru süreçleri, aranan ayrıntılı şartlar karşısında yılmayın.

Bu durum Türkiye için olduğu kadar yurtdışı için de geçerli.

Önemli olan okuduğunuz eğitim dalı, eğitim seviyesi veya okula yönelik mevcut burs imkanlarına ulaşıp gerekli formaliteleri yerine getirmeniz. Bunu yaptığınız sürece er ya da geç, az ya da çok bir şekilde burs alma olanağınız doğmuş olacak.

Yükseköğretim Kredi ve Yurtlar Kurumu'nun öğrenim ve katkı (harç) kredileri dışında; devlet kuruluşları, çeşitli vakıf, kişi ve özel kuruluşlar tarafından öğrencilere burs veriliyor. Bursların miktarı, bursu veren vakıf veya kuruluş tarafından her yıl yeniden saptanıyor.

Bursların bazıları karşılıklı, bazıları ise karşılıksız oluyor.

Üniversiteyi kazanan ve burs almak isteyen öğrenciler, kayıt yaptırılan üniversite veya yüksek okulun Öğrenci İşleri Bürosu'ndan burs konusunda bilgi alabilirler.
Bazı hayırseverler ve kurumlar öncelikle üniversite üzerinden burs vermeyi tercih ettiğinden (vakit kaybetmeden) bölümünüzün öğrenci işleri bürolarından burs imkanlarını araştırmalısınız.

Diğer bir yöntem bizzat kurumlar nezdinde yapacağınız takip.

Her yıl yüzlerce yerel yönetim, vakıf, dernek ve sivil toplum örgütü öğrencilere burs veriyor. Vakıf ve derneklerin verdikleri burs miktarı 50 YTL'den başlayarak bin YTL'ye kadar çıkıyor. Başvurular "burs mevsimi" olarakta bilinen Eylül ayı başında başlayıp Ekim ayının sonuna dek sürüyor.

Bu sitede verilen güncel linkler altında ilgili kurumlar ve adresleri hakkında açıklayıcı bilgilere ve güncel duyurulara ulaşabilirsiniz.Bu nedenle sitemizi zaman zaman ziyaret etmenizi öneririz.

Güzel bir eğitim hayatı geçirmeniz dileğiyle.