19 Şubat 2009 Perşembe

Özel yeteneği olan öğrenciye burs imkanı

Milli Eğitim Bakanlığı, özel okullarda burs imkanlarını genişletti.

Özel okullarda burs vermek için bugüne kadar sadece şehit çocukları ve yoksullar için belirli kontentaj ayrılıyordu. Şimdi ise yönetmelik değişiyor.

'Burslu' öğrenci sisteminin, özel okullar arasında rekabete yol açması bekleniyor.

Özel Okullar Yönetmeliği'nde geçtiğimiz hafta yapılan değişiklik, ABD ve Avrupa ülkelerinde yıllardır uygulanan ve okullar arasında adeta yarışa dönen yeni bir sistemi de getirdi. Buna göre özel okullar, herhangi bir spor branşında yıldız olmuş öğrencileri, derslerdeki başarısına bakmaksızın burslu öğrenci olarak, kendi okullarına 'transfer' edebilecekler.

Transferde ve bursta kontenjan sınırlaması da olmayacak.

Devlet okulunda eğitim gören ve futbol, basketbol, voleybol, hentbol, masa tenisi, satranç gibi spor branşlarında yıldız olan öğrencilere, özel okullar tarafından 'burs' teklifi götürülebilecek. Öğrenciyi transefer edecek okul bu sayede, spor branşlarında iddialı duruma gelecek ve okulun ismini daha iyi duyurabilecek. Spordaki başarısıyla burs karşılığı özel okula geçen öğrenci de tek kuruş harcamadan daha iyi eğitim alabilecek.

Yeni uygulama sporun yanı sıra müzik, kültür, sanat ve bilim alanındaki yetenekleri veya derslerindeki başarılarıyla öne çıkan öğrencilere de özel okullarda burslu eğitim imkanı tanıyacak. Özel okullar arasında rekabete yol açması beklenen uygulamada, okullar bütçesine göre istediği sayıda burslu öğrenci alabilecek.

Özel okulların burslu öğrenci sistemi, halen devam eden ücretsiz okutulacak öğrenci uygulamasını da etkilemeyecek. Eski sistemde, özel okullarda öğrencilerinin burs hakkı bulunmuyordu. Öğrencilere verilecek burslar arasında, 'bir yıllık öğretim ücretinin karşılanması', 'Öğrenimi süresince öğrenim ücretinin karşılanması', 'Bir yıllık kırtasiye masrafının karşılanması' ve 'Harçlık' gibi seçenekler de yer alıyor.


İlk ve orta dereceli özel okullar daha önce, şehit öğretmen çocuğu olması veya dar gelirli bir aileden gelmesi ve derslerinde başarılı olması koşuluyla, yüzde 2 oranında ücretsiz öğrenci okutabiliyordu. Yeni düzenlemeyle özel okulların ücretsiz öğrenci okutma zorunluluğu da yüzde 2'den yüzde 3'e yükseltildi.

Burs Ararken..

Günümüzde gittikçe artan eğitim giderleri karşısında hem Türkiye için hem yurtdışı için burs bulmanın önemi daha da artmış durumda.

Burs ararken öncelikle kararlı ve planlı olunması, başvuruları zamanında ve doğru yapılması gerekiyor.

Uzun başvuru süreçleri, aranan ayrıntılı şartlar karşısında yılmayın.

Bu durum Türkiye için olduğu kadar yurtdışı için de geçerli.

Önemli olan okuduğunuz eğitim dalı, eğitim seviyesi veya okula yönelik mevcut burs imkanlarına ulaşıp gerekli formaliteleri yerine getirmeniz. Bunu yaptığınız sürece er ya da geç, az ya da çok bir şekilde burs alma olanağınız doğmuş olacak.

Yükseköğretim Kredi ve Yurtlar Kurumu'nun öğrenim ve katkı (harç) kredileri dışında; devlet kuruluşları, çeşitli vakıf, kişi ve özel kuruluşlar tarafından öğrencilere burs veriliyor. Bursların miktarı, bursu veren vakıf veya kuruluş tarafından her yıl yeniden saptanıyor.

Bursların bazıları karşılıklı, bazıları ise karşılıksız oluyor.

Üniversiteyi kazanan ve burs almak isteyen öğrenciler, kayıt yaptırılan üniversite veya yüksek okulun Öğrenci İşleri Bürosu'ndan burs konusunda bilgi alabilirler.
Bazı hayırseverler ve kurumlar öncelikle üniversite üzerinden burs vermeyi tercih ettiğinden (vakit kaybetmeden) bölümünüzün öğrenci işleri bürolarından burs imkanlarını araştırmalısınız.

Diğer bir yöntem bizzat kurumlar nezdinde yapacağınız takip.

Her yıl yüzlerce yerel yönetim, vakıf, dernek ve sivil toplum örgütü öğrencilere burs veriyor. Vakıf ve derneklerin verdikleri burs miktarı 50 YTL'den başlayarak bin YTL'ye kadar çıkıyor. Başvurular "burs mevsimi" olarakta bilinen Eylül ayı başında başlayıp Ekim ayının sonuna dek sürüyor.

Bu sitede verilen güncel linkler altında ilgili kurumlar ve adresleri hakkında açıklayıcı bilgilere ve güncel duyurulara ulaşabilirsiniz.Bu nedenle sitemizi zaman zaman ziyaret etmenizi öneririz.

Güzel bir eğitim hayatı geçirmeniz dileğiyle.