19 Şubat 2009 Perşembe

Öğrencilerin, üniversitede part time çalışmasına engel olan uygulama kaldırılıyor

Sosyal Güvenlik Reformu'nun üniversite öğrencilerinin yarı zamanlı çalışmasını engelleyen düzenlemesi kaldırılıyor.

Bu hafta Meclis'te görüşülecek olan ve krize karşı önlemleri içeren yasaya, 20 bin üniversite öğrencisine müjde niteliğinde bir madde konuldu. Buna göre öğrenciler, eskiden olduğu gibi düşük prim ödeyerek çalışabilecek.

Türkiye genelindeki birçok üniversitede hem okuyup hem de part time çalışan 20 bin öğrenci, okullarının kütüphane, bilgi işlem merkezi, laboratuvar, atölye ve spor merkezi gibi bölümlerinde istihdam ediliyor. Öğrenciler bu alanlarda kitap yerleştirme, fotokopi çekme gibi işleri yapıyor. Bazı üniversiteler, daha fazla öğrencinin istihdamını sağlamak için kiraya verdikleri işletmelerde belli sayıda öğrenci çalıştırılmasını şart koşuyor. Günde 4-5 saat çalışan bir öğrenci, bu şekilde 250 ile 300 TL arasında gelir elde ediyor. Uygulama, özellikle ekonomik durumu iyi olmayan öğrencilerin ailelerine yük olmadan eğitimlerini sürdürmesine imkan tanıyor. Yıllardan beri başarılı bir şekilde işleyen bu sistemde öğrencilerden sadece yüzde 2 prim kesiliyordu. Ancak 1 Ekim'de yürürlüğe giren Sosyal Güvenlik Reformu bu düzenlemeyi kaldırdı. Yarı zamanlı çalışan gençlerden sigortalılar gibi prim alınmaya başlandı. Bu durum, YÖK'ün tepkisini çekti. Çalışma Bakanı Faruk Çelik ile Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) bürokratları arasında uzun süren bir görüşme trafiği yürütüldü. Yapılan görüşmelerde öğrencilerden yüksek prim kesilmesine yol açan maddenin reformdan çıkarılmasına karar verildi. Öğrencileri mağdur eden maddeler, bu hafta Meclis'te düzeltilecek.

Burs Ararken..

Günümüzde gittikçe artan eğitim giderleri karşısında hem Türkiye için hem yurtdışı için burs bulmanın önemi daha da artmış durumda.

Burs ararken öncelikle kararlı ve planlı olunması, başvuruları zamanında ve doğru yapılması gerekiyor.

Uzun başvuru süreçleri, aranan ayrıntılı şartlar karşısında yılmayın.

Bu durum Türkiye için olduğu kadar yurtdışı için de geçerli.

Önemli olan okuduğunuz eğitim dalı, eğitim seviyesi veya okula yönelik mevcut burs imkanlarına ulaşıp gerekli formaliteleri yerine getirmeniz. Bunu yaptığınız sürece er ya da geç, az ya da çok bir şekilde burs alma olanağınız doğmuş olacak.

Yükseköğretim Kredi ve Yurtlar Kurumu'nun öğrenim ve katkı (harç) kredileri dışında; devlet kuruluşları, çeşitli vakıf, kişi ve özel kuruluşlar tarafından öğrencilere burs veriliyor. Bursların miktarı, bursu veren vakıf veya kuruluş tarafından her yıl yeniden saptanıyor.

Bursların bazıları karşılıklı, bazıları ise karşılıksız oluyor.

Üniversiteyi kazanan ve burs almak isteyen öğrenciler, kayıt yaptırılan üniversite veya yüksek okulun Öğrenci İşleri Bürosu'ndan burs konusunda bilgi alabilirler.
Bazı hayırseverler ve kurumlar öncelikle üniversite üzerinden burs vermeyi tercih ettiğinden (vakit kaybetmeden) bölümünüzün öğrenci işleri bürolarından burs imkanlarını araştırmalısınız.

Diğer bir yöntem bizzat kurumlar nezdinde yapacağınız takip.

Her yıl yüzlerce yerel yönetim, vakıf, dernek ve sivil toplum örgütü öğrencilere burs veriyor. Vakıf ve derneklerin verdikleri burs miktarı 50 YTL'den başlayarak bin YTL'ye kadar çıkıyor. Başvurular "burs mevsimi" olarakta bilinen Eylül ayı başında başlayıp Ekim ayının sonuna dek sürüyor.

Bu sitede verilen güncel linkler altında ilgili kurumlar ve adresleri hakkında açıklayıcı bilgilere ve güncel duyurulara ulaşabilirsiniz.Bu nedenle sitemizi zaman zaman ziyaret etmenizi öneririz.

Güzel bir eğitim hayatı geçirmeniz dileğiyle.