28 Şubat 2009 Cumartesi

Fillandiya 'dan Gazetecilik bursu

Finlandiya, aralarında Türkiye’nin de bulunduğu 19 ülkenin Üniversiteden yeni mezun olmuş gazetecileri ile İletişim Fakültelerinin son sınıf öğrencilerine, 1-31 Ağustos 2009 tarihleri arasında “Finlandiya Yabancı Gazeteciler Programına” katılmak üzere burs verecek.

Finlandiya’yı Finlandiya toplumunu ve Fin yaşam tarzını öğrenme imkanının yanı sıra katılımcılara Finlandiya ile ilgili bireysel projelerini geliştirme ve büyütme fırsatı da sunan programa katılmak isteyenlerin, son başvurusu tarihi olan 4 Mart 2009 tarihine kadar, Türkiye’deki Finlandiya Büyükelçiliği’ne başvurmaları gerekiyor.

Medya kuruluşları, ticari teşebbüsler, kültürel merkezler ve kurumların da ziyaret edileceği programda Finlandiya’nın değişik yönlerine ilişkin bilgilendirme imkanı sunulacak olup, katılımcıların programın sonunda programa ilişkin bir projeyi veya Finlandiya ile ilgili başka bir konuyu sunmaları beklenmekte.

Burs Ararken..

Günümüzde gittikçe artan eğitim giderleri karşısında hem Türkiye için hem yurtdışı için burs bulmanın önemi daha da artmış durumda.

Burs ararken öncelikle kararlı ve planlı olunması, başvuruları zamanında ve doğru yapılması gerekiyor.

Uzun başvuru süreçleri, aranan ayrıntılı şartlar karşısında yılmayın.

Bu durum Türkiye için olduğu kadar yurtdışı için de geçerli.

Önemli olan okuduğunuz eğitim dalı, eğitim seviyesi veya okula yönelik mevcut burs imkanlarına ulaşıp gerekli formaliteleri yerine getirmeniz. Bunu yaptığınız sürece er ya da geç, az ya da çok bir şekilde burs alma olanağınız doğmuş olacak.

Yükseköğretim Kredi ve Yurtlar Kurumu'nun öğrenim ve katkı (harç) kredileri dışında; devlet kuruluşları, çeşitli vakıf, kişi ve özel kuruluşlar tarafından öğrencilere burs veriliyor. Bursların miktarı, bursu veren vakıf veya kuruluş tarafından her yıl yeniden saptanıyor.

Bursların bazıları karşılıklı, bazıları ise karşılıksız oluyor.

Üniversiteyi kazanan ve burs almak isteyen öğrenciler, kayıt yaptırılan üniversite veya yüksek okulun Öğrenci İşleri Bürosu'ndan burs konusunda bilgi alabilirler.
Bazı hayırseverler ve kurumlar öncelikle üniversite üzerinden burs vermeyi tercih ettiğinden (vakit kaybetmeden) bölümünüzün öğrenci işleri bürolarından burs imkanlarını araştırmalısınız.

Diğer bir yöntem bizzat kurumlar nezdinde yapacağınız takip.

Her yıl yüzlerce yerel yönetim, vakıf, dernek ve sivil toplum örgütü öğrencilere burs veriyor. Vakıf ve derneklerin verdikleri burs miktarı 50 YTL'den başlayarak bin YTL'ye kadar çıkıyor. Başvurular "burs mevsimi" olarakta bilinen Eylül ayı başında başlayıp Ekim ayının sonuna dek sürüyor.

Bu sitede verilen güncel linkler altında ilgili kurumlar ve adresleri hakkında açıklayıcı bilgilere ve güncel duyurulara ulaşabilirsiniz.Bu nedenle sitemizi zaman zaman ziyaret etmenizi öneririz.

Güzel bir eğitim hayatı geçirmeniz dileğiyle.