24 Ocak 2009 Cumartesi

İzmir Büyükşehir Belediyesi bu yıl burs verecek

İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından üniversite öğrencilerine verilen Ahmet Piriştina Bursu ödemelerinin 21 Ocak'ta başlayacağı bildirildi.

Değerlendirme sonuçlarına göre ilk 10 bin öğrencinin 3 aylık burs miktarı olan 300'er lira banka hesaplarına yatırılacak. Bu yıl 30 bin üniversiteliye burs verilecek.

Maddi imkanları yetersiz ve başarılı öğrencileri aylık 100 lira bursla destekleyen Büyükşehir Belediyesi, 2008-2009 öğretim yılı ödemelerine önümüzdeki hafta başlıyor.

Öğrenciler, 2008 ekim, kasım, aralık dönemlerini kapsayan 3 aylık burs bedeli 300'er lirayı, 21 Ocak Çarşamba gününden itibaren banka hesaplarından çekebilecek.

Bu yıl Ahmet Piriştina Bursu'na 57 bin 565 öğrencinin başvurduğunu belirten Büyükşehir Belediyesi yetkilileri, önümüzdeki günlerde belge getirmek üzere yeni öğrencilerin davet edileceğini ve hak kazanan yeni grupların da belirlenip ilan edileceğini açıkladı.

57 bini aşkın öğrencinin başvurularının tek tek değerlendirildiğini belirten burs bürosu yetkilileri, gecikme yaşanmaması için belge istenen öğrencilere randevu gününe uyulması gerektiği hatırlatıldı.

Bu arada son dönemdeki hukuki gelişmeler sebebiyle bazı büyükşehir belediyelerinin, burs kazandığını ilan ettiği öğrencilere ödeme yapılmayacağını açıklaması üzerine oluşan soru işaretleri de İzmir'de giderilmiş oldu. İzmir Büyükşehir Belediyesi yetkilileri, şu an için burs ödemelerinin yapılmasını engelleyen bir durum olmadığını dile getirdi.

2004 yılında yürürlüğe giren 5102 sayılı kanun, yüksek öğrenim gören öğrencilere doğrudan burs ya da kredi verilebilmesini (belediyeler hariç) yalnızca Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu'na bırakmaktaydı. Bu kısıtlamayı Anayasa'ya aykırı bulan CHP, kanunun belediyeler haricindeki kamu kurum ve kuruluşlarının burs ve kredi vermesini engelleyen hükümlerinin iptali ve yürürlüğünün durdurulması talebiyle Anayasa Mahkemesi'ne başvurmuştu. Mahkeme de 2008 Kasım ayında, belediyelerin burs vermesine imkan tanıyan ayrıcalığın kalkmasına karar verdi.
Karar Resmî Gazete'de yayımlanmadan yürürlüğe girmediği için şu anda belediyelerin burs vermesini engelleyen bir durum bulunmuyor.

Burs Ararken..

Günümüzde gittikçe artan eğitim giderleri karşısında hem Türkiye için hem yurtdışı için burs bulmanın önemi daha da artmış durumda.

Burs ararken öncelikle kararlı ve planlı olunması, başvuruları zamanında ve doğru yapılması gerekiyor.

Uzun başvuru süreçleri, aranan ayrıntılı şartlar karşısında yılmayın.

Bu durum Türkiye için olduğu kadar yurtdışı için de geçerli.

Önemli olan okuduğunuz eğitim dalı, eğitim seviyesi veya okula yönelik mevcut burs imkanlarına ulaşıp gerekli formaliteleri yerine getirmeniz. Bunu yaptığınız sürece er ya da geç, az ya da çok bir şekilde burs alma olanağınız doğmuş olacak.

Yükseköğretim Kredi ve Yurtlar Kurumu'nun öğrenim ve katkı (harç) kredileri dışında; devlet kuruluşları, çeşitli vakıf, kişi ve özel kuruluşlar tarafından öğrencilere burs veriliyor. Bursların miktarı, bursu veren vakıf veya kuruluş tarafından her yıl yeniden saptanıyor.

Bursların bazıları karşılıklı, bazıları ise karşılıksız oluyor.

Üniversiteyi kazanan ve burs almak isteyen öğrenciler, kayıt yaptırılan üniversite veya yüksek okulun Öğrenci İşleri Bürosu'ndan burs konusunda bilgi alabilirler.
Bazı hayırseverler ve kurumlar öncelikle üniversite üzerinden burs vermeyi tercih ettiğinden (vakit kaybetmeden) bölümünüzün öğrenci işleri bürolarından burs imkanlarını araştırmalısınız.

Diğer bir yöntem bizzat kurumlar nezdinde yapacağınız takip.

Her yıl yüzlerce yerel yönetim, vakıf, dernek ve sivil toplum örgütü öğrencilere burs veriyor. Vakıf ve derneklerin verdikleri burs miktarı 50 YTL'den başlayarak bin YTL'ye kadar çıkıyor. Başvurular "burs mevsimi" olarakta bilinen Eylül ayı başında başlayıp Ekim ayının sonuna dek sürüyor.

Bu sitede verilen güncel linkler altında ilgili kurumlar ve adresleri hakkında açıklayıcı bilgilere ve güncel duyurulara ulaşabilirsiniz.Bu nedenle sitemizi zaman zaman ziyaret etmenizi öneririz.

Güzel bir eğitim hayatı geçirmeniz dileğiyle.