25 Aralık 2008 Perşembe

ÖĞRENCİ AFFI İÇİN SON 4 GÜN

Ekim ayında son 25 yılda çıkarılan 12’nci öğrenci affı yasalaşırken, 7 Haziran 1995’ten itibaren ne nedenle olursa olsun ilişiği kesilenlerin yararlanacağı afla ilgili sıkıntılar hala bitmiyor. Aftan yararlanmak isteyenlerin başvuru süresi 29 Aralık 2008 itibariyle sona erecek olurken üniversitelerin, farklı uygulamalar ile öğrencileri kabul etmediği savunuldu.
Öğrenci affı kanunu 2 ay önce yasalaşırken, aftan; yükseköğretim kurumlarında hazırlık dahil bütün sınıflarda intibak, ön lisans, lisans tamamlama, lisans, pedagojik formasyon, lisansüstü, tıpta uzmanlık ve sanatta yeterlik öğrenimi gören öğrencilerden; 7 Haziran 1995 tarihinden, kanunun yürürlüğe girdiği tarihe kadar, kendi isteği ile ilişikleri kesilenler dahil her ne sebeple olursa olsun ilişiği kesilenler ile kanunun yürürlüğe girdiği tarihten itibaren 2 aylık başvuru süresi içerisinde ilişiği kesilenler, kanunun yürürlüğe girdiği tarihten itibaren 2 ay içinde ilgili yükseköğretim kurumuna başvuruda bulunmaları şartıyla aftan yararlanıyor. Ayrıca, 1980 sonrası çıkartılan aflardan hiç bir şekilde yararlanmayanlar da bu kanun kapsamına alınmışlardı.
Ancak, öğrenci affının çıkarılmasında önemli rol oynayan Eğitim Hakkı Platformu’na “öğrenciaffi.org” her gün afla ilgili şikayetler yağmaya devam ediyor. 29 Aralık 2008 mesai bitiminde öğrenci affından yararlanmak isteyenlerin başvuru tarihi sona erecek olurken, Platform’a yapılan şikayetlerde üniversitelerin değişik sebeplerle öğrencileri kabul etmediği iddia ediliyor.
ANKA’ya konuyla ilgili açıklamada bulunan Eğitim Hakkı Platformu temsilcisi Emine Çiçek, “Öğrenci affı dilekçelerinde son günler ve öğrencilerin hala bitmeyen sıkıntıları var. Her gün gece yarılarına kadar telefon geliyor ve sıkıntılarını anlatıyorlar” dedi. Özellikle sıkıntıların 4 başlık altında olduğunu belirten Çiçek, İstanbul Üniversitesi Mühendislik Fakültesi ve İTÜ, öğrencilerinin ilişik kesmelerinin engellendiğini kaydederek, “Ya birikmiş harçlarınızı ödersiniz yada ilişiklerinizi kesmeyiz’ diyorlar. Bu öğrenciler, öğrenci affı başvurusu için son birkaç gün kalmasına karşın hala ilişiklerini kesemediler” dedi.
kendilerine yapılan en fazla şikayetin ise yasanın “keyfi” uygulanması olduğunu belirten Çiçek, “Yasayı kafalarına göre keyfi uygulamaktalar. Bir kısım üniversitede dilekçe verirken; yasaya göre öğrenci olmadıkları için harç almamaları gereken bazı isimlerden harç isteniyor. Bazı üniversiteler ise yasada ‘not ortalamasından ilişiği kesilenler için sekçikleri 3 dersten 2 sınav hakkı’ denilmesine karşın uygulama esaslarında bunlara yer verilmiyor” dedi.
Çiçek, bazı üniversitelerde ise askerlik şubesine affa başvurduğuna dair yazı vermeleri istenen kişilere bu yazının verilmediği şikayetlerinin geldiğini açıkladı.

Burs Ararken..

Günümüzde gittikçe artan eğitim giderleri karşısında hem Türkiye için hem yurtdışı için burs bulmanın önemi daha da artmış durumda.

Burs ararken öncelikle kararlı ve planlı olunması, başvuruları zamanında ve doğru yapılması gerekiyor.

Uzun başvuru süreçleri, aranan ayrıntılı şartlar karşısında yılmayın.

Bu durum Türkiye için olduğu kadar yurtdışı için de geçerli.

Önemli olan okuduğunuz eğitim dalı, eğitim seviyesi veya okula yönelik mevcut burs imkanlarına ulaşıp gerekli formaliteleri yerine getirmeniz. Bunu yaptığınız sürece er ya da geç, az ya da çok bir şekilde burs alma olanağınız doğmuş olacak.

Yükseköğretim Kredi ve Yurtlar Kurumu'nun öğrenim ve katkı (harç) kredileri dışında; devlet kuruluşları, çeşitli vakıf, kişi ve özel kuruluşlar tarafından öğrencilere burs veriliyor. Bursların miktarı, bursu veren vakıf veya kuruluş tarafından her yıl yeniden saptanıyor.

Bursların bazıları karşılıklı, bazıları ise karşılıksız oluyor.

Üniversiteyi kazanan ve burs almak isteyen öğrenciler, kayıt yaptırılan üniversite veya yüksek okulun Öğrenci İşleri Bürosu'ndan burs konusunda bilgi alabilirler.
Bazı hayırseverler ve kurumlar öncelikle üniversite üzerinden burs vermeyi tercih ettiğinden (vakit kaybetmeden) bölümünüzün öğrenci işleri bürolarından burs imkanlarını araştırmalısınız.

Diğer bir yöntem bizzat kurumlar nezdinde yapacağınız takip.

Her yıl yüzlerce yerel yönetim, vakıf, dernek ve sivil toplum örgütü öğrencilere burs veriyor. Vakıf ve derneklerin verdikleri burs miktarı 50 YTL'den başlayarak bin YTL'ye kadar çıkıyor. Başvurular "burs mevsimi" olarakta bilinen Eylül ayı başında başlayıp Ekim ayının sonuna dek sürüyor.

Bu sitede verilen güncel linkler altında ilgili kurumlar ve adresleri hakkında açıklayıcı bilgilere ve güncel duyurulara ulaşabilirsiniz.Bu nedenle sitemizi zaman zaman ziyaret etmenizi öneririz.

Güzel bir eğitim hayatı geçirmeniz dileğiyle.