4 Kasım 2008 Salı

Yurtdışı Burs Rehberi

Türkiye Eğitim Vakfı (TEV) bursları

İngiltere, Amerika, Almanya, Fransa, İtalya ve Danimarka'nın yanı sıra Batı Avrupa ülkelerinde master eğitimi almaya yönelik burs programıdır. Burs karşılıksız değildir. Eğitim programını bitirip dönenler kendilerine ödenen burs miktarını geri öderler.

Alanlar: Elektrik elektronik mühendisliği, endüstri mühendisliği, bilgisayar mühendisliği, çevre mühendisliği, moleküler biyoloji ve genetik, şehir ve bölge planlama, uluslararası ilişkiler, gazetecilik ve medya çalışmaları, gıda ve ziraat mühendisliği, Avrupa Birliği, kamu yönetimi, insan hakları, sanat ve tasarım.

Şartlar: 30 yaşından küçük olmak, en az 3,00/4,00 veya 75/100 not ortalaması, master programının gerektirdiği yabancı dili, öğrenimini sürdürebilecek düzeyde bilmek, başvurduğu eğitimi ailesinin gelir ve imkânlarıyla yapamayacak durumda olmak.

Son başvuru tarihi: Kasım

www.tev.org.tr

Jean Monnet bursları

Avrupa Birliği ile Türk hükümetinin ortaklaşa verdiği burslardır. Kamu kurumları, özel sektör ile üniversitelerin programa katılımını teşvik etmeyi amaçlıyor.

Alanlar: Ortak tarım politikası, bölgesel ve dış politika, ekonomi ve para birliği, adalet ve içişleri, devlet rekabeti ve yardımlar, mali denetim, endüstri, toplum ve istihdam politikası, kişi, sermaye, mal ve hizmetlerin dolaşımı, KOBİ'ler.

Sağladığı imkanlar: Aylık 700 ile bin 100 Euro arası maddi destek, gidiş-dönüş yol ücreti.

Şartlar: 40 yaşından küçük olmak, en az 2,50/4,00 veya 63/100 not ortalamasına sahip olmak, iyi derecede İngilizce bilmek, bir kuruma bağlı adaylar için kurumdan yazılı onay almak, iki dereceli sınav sisteminde başarılı olmak.

Son başvuru tarihi: Eylül

www.jeanmonnet.org.tr

Yabancı hükümet bursları

İkili anlaşmalar gereğince yabancı hükümetler tarafından kendi ülkelerinde kullanılmak üzere Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarına verilen burslardır. Araştırma, lisansüstü, doktora ve dil öğrenimi amaçlı veriliyor. Burslarla ilgili duyuru, desteği sağlayan ülke, başvuru koşulları gibi duyurular Milli Eğitim Bakanlığı tarafından her yıl yapılıyor.

Sağladığı imkânlar: İlgili ülke, bursiyerlerin eğitim, konaklama, yeme-içme gibi giderlerini karşılıyor. Yol masrafı, vize, sigorta gibi giderler öğrenciye ait.

Şartlar: Araştırma ve lisansüstü bursları için en az lisans mezunu olmak, dil bursları için en az fakültelerin 3. sınıfı öğrencisi olmak, ilgili ülkenin istediği yabancı dillerden en az birini iyi derecede bilmek.

www.meb.gov.tr

Erasmus Öğrenci Değişimi bursları (AB)

Lisans öğrencileri için düzenlenen burs türü. Süresi 3 ile 12 ay arasında.

Sağladığı imkânlar: Aylık 300 ile 400 Euro arasında maddi destek, kayıt ücretleri.

Şartlar: Değişimin gerçekleşeceği iki ülke arasında anlaşma yapılmalıdır. Anlaşma taraflarından biri AB üyesi olmalıdır.

Son başvuru tarihi: Mart

www.ua.gov.tr

Erasmus Öğretim Elemanı Değişimi bursları (AB)

Her yaş ve disiplinden öğretim elemanlarına açık bir burs türü.

Sağladığı imkânlar: Değişim süresince 5 bin Euro'yu aşmamak kaydıyla haftalık 800 Euro maddi destek. Süre ise bir hafta ile 6 ay arasında değişiyor.

Şartlar: Değişimin gerçekleşeceği iki üniversite arasında anlaşma yapılmalıdır. Anlaşma yapan taraflardan birinin AB üye ülkesi olması gereklidir.

Son başvuru tarihi: Şubat

www.ua.gov.tr

Brıtısh Councıl Chevenıng bursları (İngiltere)

Şartlar: En az iki yıl iş deneyimi ve iyi derecede İngilizce aranıyor. Mezuniyet notunun 3,00/4,00 veya 70/100 olması gerekiyor.

Alanlar: Avrupa çalışmaları, ekonomi ve Avrupa entegrasyonu, gazetecilik ve medya çalışmaları, Avrupa ve uluslararası hukuk, insan hakları, çevre çalışmaları, beşeri bilimler, siyaset bilimi ve uluslararası ilişkiler.

Son başvuru tarihi: Eylül

www.britishcouncil.org.tr

Denizaşırı Öğrenci bursları (İngiltere)

İngiliz üniversitelerinden herhangi birine lisansüstü eğitim almak üzere kabul edilmiş denizaşırı, AB üyesi olmayan ülkelerin vatandaşı öğrencilere yönelik burs türüdür. 12 ay süre ile verilir. Bu süre, başarı durumuna bağlı olarak üç yıla kadar uzayabiliyor.

Sağladığı imkanlar: Denizaşırı ülke üniversitelerindeki kayıt ücreti ile AB üyesi ülkelerdeki üniversitelerin kayıt ücreti arasındaki farkı karşılar.

Şartlar: Bir üniversitenin lisansüstü programına kabul edilmiş olmak gerekir. Başvurular, kabul edilen üniversiteye yapılır.

Son başvuru tarihi: Şubat

www.universitiesuk.ac.uk

Alman Akademik Değişim Servisi bursları (Daad)

Almanya'da lisans, yüksek lisans, doktora öğrenimi görmeye hak kazananlara veriliyor.

Alanlar: Mühendislik bilimleri, sosyal bilimler, sosyal bilimler, matematik-bilgisayar mühendisliği, spor bilimleri, tarım ve ekoloji, ekonomi ve kamu yönetimi, mimarlık ve inşaat, beşeri bilimler, sanat ve sanat çalışmaları, hukuk, jeo bilimler, biyo bilimler, dil bilimleri, tıp-halk sağlığı, doğa bilimleri.

Sağladığı imkânlar: Burslar, çalışılmak istenen konu, vatandaşı olunan ülke ve çalışmanın statüsüne (lisans, yüksek lisans, doktora, doktora sonrası) göre belirleniyor. Ayrıca bursluluk süresince her bursiyer için DAAD tarafından ek olarak bir kaza ve zarar tazminat sigortası yapılır.

www.daad.de, www.daad-istanbul.com

Fransa ve Ortak Doktora bursları

Türkiye ve Fransa'daki iki üniversitede ortak yürütülür. Çalışmalar, bu üniversitelerden birer öğretim üyesi tarafından yönetilir. Programı sonunda her iki üniversiteden doktora derecesi alınır. Her yıl beş ay süresince verilen burslar en çok üç yıllıktır.

Sağladığı imkanlar: Yaşam giderleri, sosyal sigorta, kayıt ücretleri.

Şartlar: Lisans mezunu olmak, en az 2,50/4,00 veya 63/100 not ortalaması, 30 yaşından küçük olmak, dersleri izleyebilecek düzeyde Fransızca bilmek.

Son başvuru tarihi: Haziran ve ekim

www.ambafrance-tr.org

Alexander S. Onassis Vakfı Eğitim bursları (Yunanistan)

Yüksek lisans ve doktora öğrencilerine yöneliktir. Burs miktarı başvuru amacına göre farklılık gösteriyor. Burs süresi ise beş ile 10 ay arasında değişiyor.

Alanlar: Beşeri bilimler, ekonomi, siyasal bilimler, mimarlık, hukuk, güzel sanatlar.

Son başvuru tarihi: Ocak

www.onassis.gr

Fullbright Öğretim bursları (ABD)

ABD ile Türkiye hükümeti arasındaki eğitim ve kültürel işbirliği kapsamında verilen burslar klinik tıp dalları dışında tüm alanlara açıktır. İşletme (MBA) dalında başvuru yapan adayların en az bir yıllık iş tecrübesine sahip olması gerekiyor.

Şartlar: 30 yaşından küçük olmak, lisans mezuniyeti, en az 3.,00/4,00 veya 75/100 not ortalaması.

Son başvuru tarihi: Temmuz

www.fullbright.org.tr

Burs Ararken..

Günümüzde gittikçe artan eğitim giderleri karşısında hem Türkiye için hem yurtdışı için burs bulmanın önemi daha da artmış durumda.

Burs ararken öncelikle kararlı ve planlı olunması, başvuruları zamanında ve doğru yapılması gerekiyor.

Uzun başvuru süreçleri, aranan ayrıntılı şartlar karşısında yılmayın.

Bu durum Türkiye için olduğu kadar yurtdışı için de geçerli.

Önemli olan okuduğunuz eğitim dalı, eğitim seviyesi veya okula yönelik mevcut burs imkanlarına ulaşıp gerekli formaliteleri yerine getirmeniz. Bunu yaptığınız sürece er ya da geç, az ya da çok bir şekilde burs alma olanağınız doğmuş olacak.

Yükseköğretim Kredi ve Yurtlar Kurumu'nun öğrenim ve katkı (harç) kredileri dışında; devlet kuruluşları, çeşitli vakıf, kişi ve özel kuruluşlar tarafından öğrencilere burs veriliyor. Bursların miktarı, bursu veren vakıf veya kuruluş tarafından her yıl yeniden saptanıyor.

Bursların bazıları karşılıklı, bazıları ise karşılıksız oluyor.

Üniversiteyi kazanan ve burs almak isteyen öğrenciler, kayıt yaptırılan üniversite veya yüksek okulun Öğrenci İşleri Bürosu'ndan burs konusunda bilgi alabilirler.
Bazı hayırseverler ve kurumlar öncelikle üniversite üzerinden burs vermeyi tercih ettiğinden (vakit kaybetmeden) bölümünüzün öğrenci işleri bürolarından burs imkanlarını araştırmalısınız.

Diğer bir yöntem bizzat kurumlar nezdinde yapacağınız takip.

Her yıl yüzlerce yerel yönetim, vakıf, dernek ve sivil toplum örgütü öğrencilere burs veriyor. Vakıf ve derneklerin verdikleri burs miktarı 50 YTL'den başlayarak bin YTL'ye kadar çıkıyor. Başvurular "burs mevsimi" olarakta bilinen Eylül ayı başında başlayıp Ekim ayının sonuna dek sürüyor.

Bu sitede verilen güncel linkler altında ilgili kurumlar ve adresleri hakkında açıklayıcı bilgilere ve güncel duyurulara ulaşabilirsiniz.Bu nedenle sitemizi zaman zaman ziyaret etmenizi öneririz.

Güzel bir eğitim hayatı geçirmeniz dileğiyle.