22 Kasım 2008 Cumartesi

İzmir Büyükşehir Belediyesi burs iptali sıkıntısı

CHP’nin davası İzmir’de Piriştina Bursu’nu vurdu. CHP’nin açtığı dava sonucu, Anayasa Mahkemesi’nin belediyelerin yüksek öğrenim öğrencilerine doğrudan burs ve kredi vermesine olanak tanıyan düzenlemeyi iptal etmesi, en çok CHP’li İzmir Büyükşehir Belediyesi’ni etkiledi.

Eski Başkan Ahmet Piriştina’nın adı verilen Eğitim Bursu’yla 2004-2008 yılları arasında 55 bin 19 öğrenciye ayda 100’er YTL’den bugüne kadar toplam 47 milyon YTL burs veren Büyükşehir Belediyesi, bu ders yılında da 30 bin öğrenciye burs sözü vermişti. 2008-2009 öğretim yılında ise 30 bin öğrenciye burs verilmesi hedeflemiş, yerel seçimler öncesi de bunu en önemli icraatlar arasında pankartlarla kent sokaklarında duyurmuştu.
Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, Anayasa Mahkemesi’nin gerekçeli kararının yayınmasının ardından kararı uygulayacaklarını söyledi. CHP’nin Anayasa Mahkemesi’ne burs verme yetkisinde kötü niyetli kullanımları engellemek için başvurduğunu düşündüğünü belirten Kocaoğlu, yasal süreç izin verirse bu yılki hedefleri olan 30 bin öğrenciye burs verme uygulamasını tamamlayacaklarını söyledi.

Siyasi kulislerde Anayasa Mahkemesi’nin gerekçeli kararının yayınlanması için geçecek 5-6 ayın sonuna kadar iktidarın belediyelerin burs verebilmesini sağlayacak yeni bir formül bulmak için harekete geçmesinin beklendiği iddia edildi.

AKP iktidarının ara formülle belediyelerin öğrencilere dolaylı yoldan burs verebilmesini sağlayacağı önesürüldü.

Kaynak:Hürriyet

Burs Ararken..

Günümüzde gittikçe artan eğitim giderleri karşısında hem Türkiye için hem yurtdışı için burs bulmanın önemi daha da artmış durumda.

Burs ararken öncelikle kararlı ve planlı olunması, başvuruları zamanında ve doğru yapılması gerekiyor.

Uzun başvuru süreçleri, aranan ayrıntılı şartlar karşısında yılmayın.

Bu durum Türkiye için olduğu kadar yurtdışı için de geçerli.

Önemli olan okuduğunuz eğitim dalı, eğitim seviyesi veya okula yönelik mevcut burs imkanlarına ulaşıp gerekli formaliteleri yerine getirmeniz. Bunu yaptığınız sürece er ya da geç, az ya da çok bir şekilde burs alma olanağınız doğmuş olacak.

Yükseköğretim Kredi ve Yurtlar Kurumu'nun öğrenim ve katkı (harç) kredileri dışında; devlet kuruluşları, çeşitli vakıf, kişi ve özel kuruluşlar tarafından öğrencilere burs veriliyor. Bursların miktarı, bursu veren vakıf veya kuruluş tarafından her yıl yeniden saptanıyor.

Bursların bazıları karşılıklı, bazıları ise karşılıksız oluyor.

Üniversiteyi kazanan ve burs almak isteyen öğrenciler, kayıt yaptırılan üniversite veya yüksek okulun Öğrenci İşleri Bürosu'ndan burs konusunda bilgi alabilirler.
Bazı hayırseverler ve kurumlar öncelikle üniversite üzerinden burs vermeyi tercih ettiğinden (vakit kaybetmeden) bölümünüzün öğrenci işleri bürolarından burs imkanlarını araştırmalısınız.

Diğer bir yöntem bizzat kurumlar nezdinde yapacağınız takip.

Her yıl yüzlerce yerel yönetim, vakıf, dernek ve sivil toplum örgütü öğrencilere burs veriyor. Vakıf ve derneklerin verdikleri burs miktarı 50 YTL'den başlayarak bin YTL'ye kadar çıkıyor. Başvurular "burs mevsimi" olarakta bilinen Eylül ayı başında başlayıp Ekim ayının sonuna dek sürüyor.

Bu sitede verilen güncel linkler altında ilgili kurumlar ve adresleri hakkında açıklayıcı bilgilere ve güncel duyurulara ulaşabilirsiniz.Bu nedenle sitemizi zaman zaman ziyaret etmenizi öneririz.

Güzel bir eğitim hayatı geçirmeniz dileğiyle.