11 Kasım 2008 Salı

Güney Kore'de burs olanakları

Konu : Güney Kore'de burs olanakları

İLGİ : Dışişleri Bakanlığının 14/10/2008 tarih ve B.06.0.İKGY.0.0- 868.40-2008/ 442955/III sayılı yazısı.

Güney Kore Yonsei Üniversitesinin 1987'de kurulan “Uluslararası İlişkiler Yüksek Lisans Okulu” “KT&G Burs Vakfı” ile birlikte yabancı öğrencilere burs tahsis edecektir.

Bu yıl 2009 Bahar-2010 Sonbahar dönemlerini kapsayacak 24 aylık süre için Türkiye'nin de aralarında bulunduğu beş ülkeden dört öğrenciye burs verilmesi öngörülmektedir. Burs, okul ücreti ve aylık 892 Dolarlık bir cep harçlığını içermektedir.

Sözkonusu bursa son başvuru tarihi 30 Kasım 2008'dir.

Burs ile ilgili ayrıntılı bilgilere ve başvuru formuna http://gsis.yonsei.ac.kr, “KT&G Burs Vakfı” ile ilgili bilgilere aşağıda belirtilen internet adresinden ulaşılması mümkün olabilecektir.

http://scholarship.ktngtogether.com/english/news/news.asp? cmd=V&seq=64&orderby=&page=1&ssort=&sstr=

YÖK Başkanlığı

Burs Ararken..

Günümüzde gittikçe artan eğitim giderleri karşısında hem Türkiye için hem yurtdışı için burs bulmanın önemi daha da artmış durumda.

Burs ararken öncelikle kararlı ve planlı olunması, başvuruları zamanında ve doğru yapılması gerekiyor.

Uzun başvuru süreçleri, aranan ayrıntılı şartlar karşısında yılmayın.

Bu durum Türkiye için olduğu kadar yurtdışı için de geçerli.

Önemli olan okuduğunuz eğitim dalı, eğitim seviyesi veya okula yönelik mevcut burs imkanlarına ulaşıp gerekli formaliteleri yerine getirmeniz. Bunu yaptığınız sürece er ya da geç, az ya da çok bir şekilde burs alma olanağınız doğmuş olacak.

Yükseköğretim Kredi ve Yurtlar Kurumu'nun öğrenim ve katkı (harç) kredileri dışında; devlet kuruluşları, çeşitli vakıf, kişi ve özel kuruluşlar tarafından öğrencilere burs veriliyor. Bursların miktarı, bursu veren vakıf veya kuruluş tarafından her yıl yeniden saptanıyor.

Bursların bazıları karşılıklı, bazıları ise karşılıksız oluyor.

Üniversiteyi kazanan ve burs almak isteyen öğrenciler, kayıt yaptırılan üniversite veya yüksek okulun Öğrenci İşleri Bürosu'ndan burs konusunda bilgi alabilirler.
Bazı hayırseverler ve kurumlar öncelikle üniversite üzerinden burs vermeyi tercih ettiğinden (vakit kaybetmeden) bölümünüzün öğrenci işleri bürolarından burs imkanlarını araştırmalısınız.

Diğer bir yöntem bizzat kurumlar nezdinde yapacağınız takip.

Her yıl yüzlerce yerel yönetim, vakıf, dernek ve sivil toplum örgütü öğrencilere burs veriyor. Vakıf ve derneklerin verdikleri burs miktarı 50 YTL'den başlayarak bin YTL'ye kadar çıkıyor. Başvurular "burs mevsimi" olarakta bilinen Eylül ayı başında başlayıp Ekim ayının sonuna dek sürüyor.

Bu sitede verilen güncel linkler altında ilgili kurumlar ve adresleri hakkında açıklayıcı bilgilere ve güncel duyurulara ulaşabilirsiniz.Bu nedenle sitemizi zaman zaman ziyaret etmenizi öneririz.

Güzel bir eğitim hayatı geçirmeniz dileğiyle.