11 Kasım 2008 Salı

Burs ücretlerinde artış yapıldı

Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik, yüksek öğrenimde okuyan öğrencilere 160 YTL olarak verilen burs ve kredinin, 2009'dan itibaren 180 YTL'ye çıkarılacağını bildirdi.TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu'nda bakanlığının bütçesiyle ilgili bir sunum yapan Hüseyin Çelik, 2002 yılında Milli Eğitim Bakanlığı'nın bütçesinin 7.5 milyar YTL olduğunu, önümüzdeki yıl bu rakamın 27.88 milyar YTL'ye çıkacağını belirterek, 2002-2009 yılları arasında rakamsal artışın yüzde 274 olduğunu söyledi.
Öğrencilere verilen burslarda önümüzdeki yıl yapılacak artışları da açıklayan Hüseyin Çelik, ilköğretimin ikinci kademesi ile ortaöğretime devam eden öğrencilere verilen bursun, 65 YTL'den 75 YTL'ye çıkartılacağını söyledi. Burs alan öğrenci sayılarına da değinen Çelik, 2002 yılında 94 bin 753 öğrencinin burs aldığını, 2009 yılı bütçesinde ise bu rakamın 175 bine çıkacağını bildirdi. Yatılı okullarda öğrencilere verilen bir günlük iaşe bedelinin 2002 yılında 1.42 YTL olduğunu, bunu 6 YTL'ye çıkardıklarını anlatan Bakan Çelik, Şartlı Nakit Transferi kapsamında her ay ilköğretimde okuyan erkeklere 20, kızlara 25, ortaöğretimdeki erkeklere 35, kızlara da 45 YTL verileceğini kaydetti. Hüseyin Çelik, 2002 yılında yükseköğrenimdeki öğrencilere 45 YTL kredi verildiğini, 2008'deki rakamın ise 160 YTL olduğunu hatırlattı. Bakan Çelik, 2009 yılında öğrencilere ödenecek burs ve kredi miktarının ise 180 YTL olacağını bildirdi. Çelik, yükseköğretimde başvuru yapan öğrencilerin tamamına ya burs, ya da kredi verdiklerini kaydetti. Bakan Çelik, öğretmenlere 2008 yılında 475 YTL olarak verilen eğitim ödeneğinin önümüzdeki yıl 515 YTL olarak verileceğini söyledi.

Burs Ararken..

Günümüzde gittikçe artan eğitim giderleri karşısında hem Türkiye için hem yurtdışı için burs bulmanın önemi daha da artmış durumda.

Burs ararken öncelikle kararlı ve planlı olunması, başvuruları zamanında ve doğru yapılması gerekiyor.

Uzun başvuru süreçleri, aranan ayrıntılı şartlar karşısında yılmayın.

Bu durum Türkiye için olduğu kadar yurtdışı için de geçerli.

Önemli olan okuduğunuz eğitim dalı, eğitim seviyesi veya okula yönelik mevcut burs imkanlarına ulaşıp gerekli formaliteleri yerine getirmeniz. Bunu yaptığınız sürece er ya da geç, az ya da çok bir şekilde burs alma olanağınız doğmuş olacak.

Yükseköğretim Kredi ve Yurtlar Kurumu'nun öğrenim ve katkı (harç) kredileri dışında; devlet kuruluşları, çeşitli vakıf, kişi ve özel kuruluşlar tarafından öğrencilere burs veriliyor. Bursların miktarı, bursu veren vakıf veya kuruluş tarafından her yıl yeniden saptanıyor.

Bursların bazıları karşılıklı, bazıları ise karşılıksız oluyor.

Üniversiteyi kazanan ve burs almak isteyen öğrenciler, kayıt yaptırılan üniversite veya yüksek okulun Öğrenci İşleri Bürosu'ndan burs konusunda bilgi alabilirler.
Bazı hayırseverler ve kurumlar öncelikle üniversite üzerinden burs vermeyi tercih ettiğinden (vakit kaybetmeden) bölümünüzün öğrenci işleri bürolarından burs imkanlarını araştırmalısınız.

Diğer bir yöntem bizzat kurumlar nezdinde yapacağınız takip.

Her yıl yüzlerce yerel yönetim, vakıf, dernek ve sivil toplum örgütü öğrencilere burs veriyor. Vakıf ve derneklerin verdikleri burs miktarı 50 YTL'den başlayarak bin YTL'ye kadar çıkıyor. Başvurular "burs mevsimi" olarakta bilinen Eylül ayı başında başlayıp Ekim ayının sonuna dek sürüyor.

Bu sitede verilen güncel linkler altında ilgili kurumlar ve adresleri hakkında açıklayıcı bilgilere ve güncel duyurulara ulaşabilirsiniz.Bu nedenle sitemizi zaman zaman ziyaret etmenizi öneririz.

Güzel bir eğitim hayatı geçirmeniz dileğiyle.