11 Kasım 2008 Salı

Ankara Büyükşehir Belediyesi burs sonuçları açıklandı

Ankara Büyükşehir Belediyesi'nin dar gelirli ailelerin ilköğretim, lise ve üniversitede okuyan çocuklarına yönelik verdiği Eğitime Katkı Payı yardımlarını almaya hak kazananlar belli oldu.

Yetkililer, 2008-2009 öğrenim yılında toplam 20 bin öğrenciye eğitim yardımı yapılacağını belirterek, yardım almaya hak kazananların bilgisayar ortamında gerçekleştirilen değerlendirme sonucunda belirlendiğini söyledi.

Eğitim yardımı almak için başvuru yapan öğrenciler sonuçları, 10 Kasım 2008 Pazartesi gününden itibaren Büyükşehir Belediyesi'nin internet adresinden TC kimlik numarası ile öğrenilebilecekler.
Yetkililer, başvuruları kabul edilen öğrencilerin, burs sonuçları sayfasında istenilen belgeleri en geç 5 Aralık 2008 tarihine kadar teslim etmeleri gerektiğini kaydetti.

Burs alan öğrencilerin işlemlerinin farklı merkezlerde yapılacağını belirten yetkililer, belgelerin, üniversite öğrencileri: Ankara Sokaklarında Çalışan Çocuklar Merkezi Sıhhiye Çok Katlı Otoparkı 1. Kat Sıhhiye, ilköğretim ve lise öğrencileri: Altındağ Gençlik Merkezi, Altındağ Caddesi No:31 Dışkapı adresine teslim edebileceğini belirtti.

Belgelerin tesliminin ardından eğitim yardımları öğrencilerin banka hesaplarına yatırılacak.

Yetkililer, Büyükşehir Belediyesi'nin, her yıl uyguladığı Eğitime Katkı Payı yardımlarından 2008-2009 eğitim-öğretim döneminde toplam 20 bin öğrencinin yararlanacağını vurgulayarak, 7 bin 500 ilköğretim, 5 bin lise ve 7 bin 500 üniversite öğrencisine verilen yardımların, ilköğretim öğrencileri için aylık 20 YTL, lise öğrencileri için 25 YTL ve üniversite öğrencileri için 50 YTL olarak belirlendiğini ifade etti.

Burs Ararken..

Günümüzde gittikçe artan eğitim giderleri karşısında hem Türkiye için hem yurtdışı için burs bulmanın önemi daha da artmış durumda.

Burs ararken öncelikle kararlı ve planlı olunması, başvuruları zamanında ve doğru yapılması gerekiyor.

Uzun başvuru süreçleri, aranan ayrıntılı şartlar karşısında yılmayın.

Bu durum Türkiye için olduğu kadar yurtdışı için de geçerli.

Önemli olan okuduğunuz eğitim dalı, eğitim seviyesi veya okula yönelik mevcut burs imkanlarına ulaşıp gerekli formaliteleri yerine getirmeniz. Bunu yaptığınız sürece er ya da geç, az ya da çok bir şekilde burs alma olanağınız doğmuş olacak.

Yükseköğretim Kredi ve Yurtlar Kurumu'nun öğrenim ve katkı (harç) kredileri dışında; devlet kuruluşları, çeşitli vakıf, kişi ve özel kuruluşlar tarafından öğrencilere burs veriliyor. Bursların miktarı, bursu veren vakıf veya kuruluş tarafından her yıl yeniden saptanıyor.

Bursların bazıları karşılıklı, bazıları ise karşılıksız oluyor.

Üniversiteyi kazanan ve burs almak isteyen öğrenciler, kayıt yaptırılan üniversite veya yüksek okulun Öğrenci İşleri Bürosu'ndan burs konusunda bilgi alabilirler.
Bazı hayırseverler ve kurumlar öncelikle üniversite üzerinden burs vermeyi tercih ettiğinden (vakit kaybetmeden) bölümünüzün öğrenci işleri bürolarından burs imkanlarını araştırmalısınız.

Diğer bir yöntem bizzat kurumlar nezdinde yapacağınız takip.

Her yıl yüzlerce yerel yönetim, vakıf, dernek ve sivil toplum örgütü öğrencilere burs veriyor. Vakıf ve derneklerin verdikleri burs miktarı 50 YTL'den başlayarak bin YTL'ye kadar çıkıyor. Başvurular "burs mevsimi" olarakta bilinen Eylül ayı başında başlayıp Ekim ayının sonuna dek sürüyor.

Bu sitede verilen güncel linkler altında ilgili kurumlar ve adresleri hakkında açıklayıcı bilgilere ve güncel duyurulara ulaşabilirsiniz.Bu nedenle sitemizi zaman zaman ziyaret etmenizi öneririz.

Güzel bir eğitim hayatı geçirmeniz dileğiyle.