22 Kasım 2008 Cumartesi

Anayasa Mahkmesi Belediyelerin doğrudan burs veremeyeceklerine hükmetti

Anayasa Mahkemesi, CHP'nin 5102 sayılı Kanun'un, 2, 5 ve geçici 3 ile 7. maddelerinin iptali ile yürürlüğünün durdurulması istemiyle açtığı davayı önceki gün esastan görüşerek karara bağladı. Mahkeme oy birliğiyle aldığı kararda, 5102 sayılı Yükseköğrenim Öğrencilerine Burs, Kredi Verilmesine İlişkin Kanun'la kamu kurumlarına getirilen burs verme yasağından belediyeleri hariç tutun maddeyi iptal etti. Böyle olunca Türkiye genelindeki belediyelerden burs alan 160 bini aşkın öğrenci hayal kırıklığına uğradı. Anayasa Mahkemesi'nin aldığı karar, gerekçeli olarak Resmi Gazete'de yayınlandığında, öğrencilerin belediyelerden aldığı burslar kesilecek. Burs vermeye 13 yıl önce başlayan ve geçen yıl 50 bin öğrenciye 36.7 milyon YTL ödeyen İstanbul Büyükşehir Belediyesi'ne bu yıl, 101 bin üniversite öğrencisi burs başvurusu yapmıştı. CHP'ye sert tepki gösteren İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş "Yüz YTL ile geçinen öğrencilerin gelirine göz diktiler ve Anayasa Mahkemesi'ne iptal ettirdiler. Biz sadece 50 bin öğrenciye burs veriyoruz. Yüreği yanmayanın gözü yaşarmaz" dedi. İstanbul Büyükşehir Belediyesi, geçen yıl 46 bin 400 ön lisans ve lisans öğrencisine aylık 100 YTL, 3 bin yüksek lisans öğrencisine aylık 150 YTL, 600 doktora öğrencisine aylık 250 YTL verdi.

Ahmet Piriştina Eğitim Yardımı Sandığı'ndan 4 yıldır burs veren İzmir Büyükşehir Belediyesi de kendi partisinin kurbanı oldu. Bu yıl 57 bin öğrencinin başvurduğu belediye, geçen yılki 20 bin burslu öğrenci sayısını bu yıl 30 bine çıkardı. Ayda 100 YTL'den yıl boyunca öğrenci başına toplam 900 YTL bursun verildiği uygulama için İzmir Büyükşehir Belediyesi bütçesinden geçen yıl 18 milyon YTL kaynak ayrıldı.

Burs Ararken..

Günümüzde gittikçe artan eğitim giderleri karşısında hem Türkiye için hem yurtdışı için burs bulmanın önemi daha da artmış durumda.

Burs ararken öncelikle kararlı ve planlı olunması, başvuruları zamanında ve doğru yapılması gerekiyor.

Uzun başvuru süreçleri, aranan ayrıntılı şartlar karşısında yılmayın.

Bu durum Türkiye için olduğu kadar yurtdışı için de geçerli.

Önemli olan okuduğunuz eğitim dalı, eğitim seviyesi veya okula yönelik mevcut burs imkanlarına ulaşıp gerekli formaliteleri yerine getirmeniz. Bunu yaptığınız sürece er ya da geç, az ya da çok bir şekilde burs alma olanağınız doğmuş olacak.

Yükseköğretim Kredi ve Yurtlar Kurumu'nun öğrenim ve katkı (harç) kredileri dışında; devlet kuruluşları, çeşitli vakıf, kişi ve özel kuruluşlar tarafından öğrencilere burs veriliyor. Bursların miktarı, bursu veren vakıf veya kuruluş tarafından her yıl yeniden saptanıyor.

Bursların bazıları karşılıklı, bazıları ise karşılıksız oluyor.

Üniversiteyi kazanan ve burs almak isteyen öğrenciler, kayıt yaptırılan üniversite veya yüksek okulun Öğrenci İşleri Bürosu'ndan burs konusunda bilgi alabilirler.
Bazı hayırseverler ve kurumlar öncelikle üniversite üzerinden burs vermeyi tercih ettiğinden (vakit kaybetmeden) bölümünüzün öğrenci işleri bürolarından burs imkanlarını araştırmalısınız.

Diğer bir yöntem bizzat kurumlar nezdinde yapacağınız takip.

Her yıl yüzlerce yerel yönetim, vakıf, dernek ve sivil toplum örgütü öğrencilere burs veriyor. Vakıf ve derneklerin verdikleri burs miktarı 50 YTL'den başlayarak bin YTL'ye kadar çıkıyor. Başvurular "burs mevsimi" olarakta bilinen Eylül ayı başında başlayıp Ekim ayının sonuna dek sürüyor.

Bu sitede verilen güncel linkler altında ilgili kurumlar ve adresleri hakkında açıklayıcı bilgilere ve güncel duyurulara ulaşabilirsiniz.Bu nedenle sitemizi zaman zaman ziyaret etmenizi öneririz.

Güzel bir eğitim hayatı geçirmeniz dileğiyle.