5 Ekim 2008 Pazar

Uşak Belediyesi Bursu

Uşak Belediyesi, geçen yıl başlattığı üniversite öğrencilerine yönelik burs uygulamasını bu yıl da devam ediyor. 250 üniversite öğrencisine burs vereceğini duyuran belediye, burs almak isteyen öğrencilerin 20 Ekim 2008 tarihine kadar başvuru yapması gerektiğini açıkladı.
2007-2008 eğitim öğretim yılında 234 üniversite öğrencisine aylık 100 YTL burs veren Uşak Belediyesi bu yıl da burs başvuru şartlarını yerine getirmeyenler, durumlarında değişiklik olanlar, derslerinde başarısız olanlar ve mezun olanların yerine toplam sayıyı 250 ye tamamlayacak şekilde 40 öğrenciye daha burs verecek. Burs başvuruları belediye internet sitesi üzerinden ayrılan bölümde yapılacak. Ön başvuruların alınacağı sistem 20 Ekim 2008 tarihine kadar açık kalacak. Bu tarihten sonra link kaldırılarak, sistem dışı herhangi bir başvuru alınmayacak. Tüm başvuruların son başvuru tarihinden itibaren 1 ay içinde değerlendirilerek geçici listenin ilan edilmesi planlanıyor. Burs için başvuran öğrencilerden istenilecek belgeler, beyanların kontrolü ve adreste yapılacak kontrollerin ardından Belediye Burs Komitesi kararıyla kesin liste yayınlanacak.

Konu ile ilgili belediye duyurusu ise şu şekilde:

UŞAK BELEDİYE BAŞKANLIĞI'NDAN DUYURU
04.09.2008

2008-2009 eğitim öğretim yılı eğitim yardımları için burs başvuruları 1 Ekim 2008 tarihinde www.usak.bel.tr adresinde, internet ortamında yapılacaktır.
Burs takvimi, burs verilecek öğrenci sayısı ve yeni başvurular için başvuru şartları ve gerekli belgeler başvuru tarihinde açıklanacaktır.

2007-2008 döneminde Uşak Belediyesi'nden burs alıp öğrenimi devam eden öğrenciler:

Aşağıda belirtilen belgeleri 22 Eylül 2008 Salı günü saat 16.00'a kadar Uşak Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğü'ne teslim edeceklerdir.
Söz konusu belgeler öğrencinin kendisi veya aile fertlerinden birisi tarafından elden imza karşılığı teslim edilecektir.

2008-2009 döneminde bir üst sınıfa geçen ve Uşak Belediyesi'nden burs alan öğrencilerin teslim edeceği belgeler:

1. Öğrenci belgesinin aslı (Eylül 2008 tarihli, fotokopi kabul edilmeyecektir.)
2. 2007-2008 yılına ait not durum (transkript) belgesinin aslı (Hazırlık okuyup 1. sınıfa kayıt hakkı kazananlar bu durumu belgeleyeceklerdir.)
3. 2008 yılı Eylül ayı itibariyle, aile fertlerinden gelir sahibi olanların nerede, hangi iş yerinde, ne iş yaptığına, aylık olarak ne kadar gelir elde ettiğine ve ailesinin halen ikamet ettiği adres ve telefon bilgilerine dair bilgileri içeren yazı. (A 4 ebadındaki kağıda okunaklı el yazısıyla yazılacak, öğrenci tarafından imzalanacaktır.)

Öğrenciliği devam eden ve kurumumuzdan burs alan öğrencilerin yukarıda istenilen ve öğrenci tarafından gönderilen belgelerle ilgili inceleme yapılacak:

Belgelerin aslını teslim etmeyenler,
Bir üst sınıfa en az yüzde 75 başarı ile geçemeyenler,
Ailesinden gelir elde edenler hakkında yanlış beyanda bulunanlar,
Burs hak ettiği tarihteki bilgileri ile şimdiki bilgileri arasında çelişki bulunanlar,
Belgeleri belirtilen sürede teslim etmeyenlerin bursları iptal edilecektir.

Yeni burs başvurusunda bulunacak olan ve daha önce burs hakkı kazanmış öğrencilere önemle duyurulur.

Burs Ararken..

Günümüzde gittikçe artan eğitim giderleri karşısında hem Türkiye için hem yurtdışı için burs bulmanın önemi daha da artmış durumda.

Burs ararken öncelikle kararlı ve planlı olunması, başvuruları zamanında ve doğru yapılması gerekiyor.

Uzun başvuru süreçleri, aranan ayrıntılı şartlar karşısında yılmayın.

Bu durum Türkiye için olduğu kadar yurtdışı için de geçerli.

Önemli olan okuduğunuz eğitim dalı, eğitim seviyesi veya okula yönelik mevcut burs imkanlarına ulaşıp gerekli formaliteleri yerine getirmeniz. Bunu yaptığınız sürece er ya da geç, az ya da çok bir şekilde burs alma olanağınız doğmuş olacak.

Yükseköğretim Kredi ve Yurtlar Kurumu'nun öğrenim ve katkı (harç) kredileri dışında; devlet kuruluşları, çeşitli vakıf, kişi ve özel kuruluşlar tarafından öğrencilere burs veriliyor. Bursların miktarı, bursu veren vakıf veya kuruluş tarafından her yıl yeniden saptanıyor.

Bursların bazıları karşılıklı, bazıları ise karşılıksız oluyor.

Üniversiteyi kazanan ve burs almak isteyen öğrenciler, kayıt yaptırılan üniversite veya yüksek okulun Öğrenci İşleri Bürosu'ndan burs konusunda bilgi alabilirler.
Bazı hayırseverler ve kurumlar öncelikle üniversite üzerinden burs vermeyi tercih ettiğinden (vakit kaybetmeden) bölümünüzün öğrenci işleri bürolarından burs imkanlarını araştırmalısınız.

Diğer bir yöntem bizzat kurumlar nezdinde yapacağınız takip.

Her yıl yüzlerce yerel yönetim, vakıf, dernek ve sivil toplum örgütü öğrencilere burs veriyor. Vakıf ve derneklerin verdikleri burs miktarı 50 YTL'den başlayarak bin YTL'ye kadar çıkıyor. Başvurular "burs mevsimi" olarakta bilinen Eylül ayı başında başlayıp Ekim ayının sonuna dek sürüyor.

Bu sitede verilen güncel linkler altında ilgili kurumlar ve adresleri hakkında açıklayıcı bilgilere ve güncel duyurulara ulaşabilirsiniz.Bu nedenle sitemizi zaman zaman ziyaret etmenizi öneririz.

Güzel bir eğitim hayatı geçirmeniz dileğiyle.