28 Ekim 2008 Salı

TÜBİTAK Yüksek Lisans ve Doktora burs programlarına başvuru koşulları ve tarihleri değiştirildi

TÜBİTAK tan yapılan yazılı açıklamaya göre, 2008 yılı başvuruları 7 Ekimde alınmaya başlanan yurt içi yüksek lisans ve yurt içi Doktora burs programının not ortalaması ile ilgili başvuru kriterleri YÖK ün sistemi esas alınarak yeniden düzenlendi.

Daha önce ilgili programlara başvuru yapmak için aranan lisans not ortalaması ile yüksek lisans not ortalaması kriterlerinde YÖK ün 4 lük sistemdeki ortalamaların 100 lük sistemdeki karşılıklarıyla ilgili hazırladığı tablolardaki veriler esas alınarak düzenleme yapıldı.

Böylece daha önce aranan lisans not ortalaması koşulu 4 lük sistemde eğitim veren üniversitelerden mezun olanlar için 3.00 yerine 2.92, yüksek lisans not ortalaması koşulu ise 3.20 yerine 3.14 olarak değiştirildi.

Bu değişiklik göz önüne alınarak 2210-Yurtiçi Yüksek Lisans ve 2211-Yurt İçi Doktora Burs Programları için 7 Ekimde başlayan online başvuru süresi 24 Ekim mesai bitimine kadar uzatıldı. Bu değişiklikten dolayı doğrudan yüksek lisans ve Doktora bursiyeri olma hakkını kazananlar için başvuru tarihleri 20-31 Ekim yerine 27 Ekim-7 Kasım olarak belirlendi.

2210 Yurt İçi Yüksek Lisans Burs Programı için http://bideb2210.tubitak.gov.tr

2211 Yurt İçi Doktora Burs Programı için http://bideb2211.tubitak.gov.tr

Ayrıntılı bilgi için:www.tubitak.gov.tr/bideb

Burs Ararken..

Günümüzde gittikçe artan eğitim giderleri karşısında hem Türkiye için hem yurtdışı için burs bulmanın önemi daha da artmış durumda.

Burs ararken öncelikle kararlı ve planlı olunması, başvuruları zamanında ve doğru yapılması gerekiyor.

Uzun başvuru süreçleri, aranan ayrıntılı şartlar karşısında yılmayın.

Bu durum Türkiye için olduğu kadar yurtdışı için de geçerli.

Önemli olan okuduğunuz eğitim dalı, eğitim seviyesi veya okula yönelik mevcut burs imkanlarına ulaşıp gerekli formaliteleri yerine getirmeniz. Bunu yaptığınız sürece er ya da geç, az ya da çok bir şekilde burs alma olanağınız doğmuş olacak.

Yükseköğretim Kredi ve Yurtlar Kurumu'nun öğrenim ve katkı (harç) kredileri dışında; devlet kuruluşları, çeşitli vakıf, kişi ve özel kuruluşlar tarafından öğrencilere burs veriliyor. Bursların miktarı, bursu veren vakıf veya kuruluş tarafından her yıl yeniden saptanıyor.

Bursların bazıları karşılıklı, bazıları ise karşılıksız oluyor.

Üniversiteyi kazanan ve burs almak isteyen öğrenciler, kayıt yaptırılan üniversite veya yüksek okulun Öğrenci İşleri Bürosu'ndan burs konusunda bilgi alabilirler.
Bazı hayırseverler ve kurumlar öncelikle üniversite üzerinden burs vermeyi tercih ettiğinden (vakit kaybetmeden) bölümünüzün öğrenci işleri bürolarından burs imkanlarını araştırmalısınız.

Diğer bir yöntem bizzat kurumlar nezdinde yapacağınız takip.

Her yıl yüzlerce yerel yönetim, vakıf, dernek ve sivil toplum örgütü öğrencilere burs veriyor. Vakıf ve derneklerin verdikleri burs miktarı 50 YTL'den başlayarak bin YTL'ye kadar çıkıyor. Başvurular "burs mevsimi" olarakta bilinen Eylül ayı başında başlayıp Ekim ayının sonuna dek sürüyor.

Bu sitede verilen güncel linkler altında ilgili kurumlar ve adresleri hakkında açıklayıcı bilgilere ve güncel duyurulara ulaşabilirsiniz.Bu nedenle sitemizi zaman zaman ziyaret etmenizi öneririz.

Güzel bir eğitim hayatı geçirmeniz dileğiyle.