Konya Büyükşehir Belediyesi burslarına başvurular başladı

Konya Büyükşehir Belediyesi bu yıl 7-8 kategoride burs vereceğini açıkladı.
Üniversite düzeyinde verilen burslara bu yıl ilköğretim ve orta öğretim kurumları için de burslarlar eklendi.
Üniversite bursları ilk 5 bine giren ve Konyalı olan öğrencilere verilecek olan başarı bursu olacak. Bu öğrenciler hangi ilde okurlarsa okusunlar bu yardımdan faydalanabilecekler.

Diğer kategoriler ise şehit ve gazi çocukları ile öksüz, yetim ve dağılmış aile çocuklarını kapsıyor. Son olarak ise Konya'da okuyacak yada okuyor olan ve maddi durumu iyi olmayan üniversite öğrencileri olacak. Üniversite öğrencilerinde aranan başlıca özellik ise alttan dersleri olmaması. Başvurular 6 Ekim'de başlayıp 24 Ekim'de sona eriyor. Başvurular internet üzerinden yapılacak. Sonuçlar ve belge teslimleri ise Aralık ayında yapılacak ve öğrenciler Aralık ayı içinde burslarını almaya başlayacak.

Burs Ararken..

Günümüzde gittikçe artan eğitim giderleri karşısında hem Türkiye için hem yurtdışı için burs bulmanın önemi daha da artmış durumda.

Burs ararken öncelikle kararlı ve planlı olunması, başvuruları zamanında ve doğru yapılması gerekiyor.

Uzun başvuru süreçleri, aranan ayrıntılı şartlar karşısında yılmayın.

Bu durum Türkiye için olduğu kadar yurtdışı için de geçerli.

Önemli olan okuduğunuz eğitim dalı, eğitim seviyesi veya okula yönelik mevcut burs imkanlarına ulaşıp gerekli formaliteleri yerine getirmeniz. Bunu yaptığınız sürece er ya da geç, az ya da çok bir şekilde burs alma olanağınız doğmuş olacak.

Yükseköğretim Kredi ve Yurtlar Kurumu'nun öğrenim ve katkı (harç) kredileri dışında; devlet kuruluşları, çeşitli vakıf, kişi ve özel kuruluşlar tarafından öğrencilere burs veriliyor. Bursların miktarı, bursu veren vakıf veya kuruluş tarafından her yıl yeniden saptanıyor.

Bursların bazıları karşılıklı, bazıları ise karşılıksız oluyor.

Üniversiteyi kazanan ve burs almak isteyen öğrenciler, kayıt yaptırılan üniversite veya yüksek okulun Öğrenci İşleri Bürosu'ndan burs konusunda bilgi alabilirler.
Bazı hayırseverler ve kurumlar öncelikle üniversite üzerinden burs vermeyi tercih ettiğinden (vakit kaybetmeden) bölümünüzün öğrenci işleri bürolarından burs imkanlarını araştırmalısınız.

Diğer bir yöntem bizzat kurumlar nezdinde yapacağınız takip.

Her yıl yüzlerce yerel yönetim, vakıf, dernek ve sivil toplum örgütü öğrencilere burs veriyor. Vakıf ve derneklerin verdikleri burs miktarı 50 YTL'den başlayarak bin YTL'ye kadar çıkıyor. Başvurular "burs mevsimi" olarakta bilinen Eylül ayı başında başlayıp Ekim ayının sonuna dek sürüyor.

Bu sitede verilen güncel linkler altında ilgili kurumlar ve adresleri hakkında açıklayıcı bilgilere ve güncel duyurulara ulaşabilirsiniz.Bu nedenle sitemizi zaman zaman ziyaret etmenizi öneririz.

Güzel bir eğitim hayatı geçirmeniz dileğiyle.