2 Ekim 2008 Perşembe

Denizli Belediyesinden Bursu 2008-2009

DENİZLİ Belediyesi 2008-2009 öğretim yılı için 2 bin 500 öğrenciye burs vermeyi planlıyor. Lise ve dengi okullarda öğrenim gören 1000 öğrenciye ayda 50 YTL, 1500 üniversite öğrencisine ayda 120 YTL burs verilecek. Başvuruların 30 Eylül’e kadar kabul edilecek. Belediye meclisinden alınan karar gereği 13 belde ve 10 köydeki gençlerde burs başvurusu yapabilecek.
Meclis kararıyla yerel seçimlerde Denizli Belediyesi’ne bağlanacak Bağbaşı, Bereketli, Göveçlik, Cankurtaran, Gümüşler, Hallaçlar, Kayhan, Kınıklı, Korucuk, Gökpınar, Servergazi, Akkale ve Üçler beldeleri ile Bozburun, Eskihisar, Goncalı, Güzelköy, Kadılar, Karakova, Karakurt, Saruhan ve Şirinköy köylerindeki ekonomik durumu zayıf, derslerinde başarılı, kamu haklarında yasaklı olmayan, disiplin cezası almayan, açık öğretim fakültesi öğrencisi olmayan, başka kurumdan burs almayan ve özel okullarda okumayan öğrenciler burs için başvuru yapabilecek.

Burs Ararken..

Günümüzde gittikçe artan eğitim giderleri karşısında hem Türkiye için hem yurtdışı için burs bulmanın önemi daha da artmış durumda.

Burs ararken öncelikle kararlı ve planlı olunması, başvuruları zamanında ve doğru yapılması gerekiyor.

Uzun başvuru süreçleri, aranan ayrıntılı şartlar karşısında yılmayın.

Bu durum Türkiye için olduğu kadar yurtdışı için de geçerli.

Önemli olan okuduğunuz eğitim dalı, eğitim seviyesi veya okula yönelik mevcut burs imkanlarına ulaşıp gerekli formaliteleri yerine getirmeniz. Bunu yaptığınız sürece er ya da geç, az ya da çok bir şekilde burs alma olanağınız doğmuş olacak.

Yükseköğretim Kredi ve Yurtlar Kurumu'nun öğrenim ve katkı (harç) kredileri dışında; devlet kuruluşları, çeşitli vakıf, kişi ve özel kuruluşlar tarafından öğrencilere burs veriliyor. Bursların miktarı, bursu veren vakıf veya kuruluş tarafından her yıl yeniden saptanıyor.

Bursların bazıları karşılıklı, bazıları ise karşılıksız oluyor.

Üniversiteyi kazanan ve burs almak isteyen öğrenciler, kayıt yaptırılan üniversite veya yüksek okulun Öğrenci İşleri Bürosu'ndan burs konusunda bilgi alabilirler.
Bazı hayırseverler ve kurumlar öncelikle üniversite üzerinden burs vermeyi tercih ettiğinden (vakit kaybetmeden) bölümünüzün öğrenci işleri bürolarından burs imkanlarını araştırmalısınız.

Diğer bir yöntem bizzat kurumlar nezdinde yapacağınız takip.

Her yıl yüzlerce yerel yönetim, vakıf, dernek ve sivil toplum örgütü öğrencilere burs veriyor. Vakıf ve derneklerin verdikleri burs miktarı 50 YTL'den başlayarak bin YTL'ye kadar çıkıyor. Başvurular "burs mevsimi" olarakta bilinen Eylül ayı başında başlayıp Ekim ayının sonuna dek sürüyor.

Bu sitede verilen güncel linkler altında ilgili kurumlar ve adresleri hakkında açıklayıcı bilgilere ve güncel duyurulara ulaşabilirsiniz.Bu nedenle sitemizi zaman zaman ziyaret etmenizi öneririz.

Güzel bir eğitim hayatı geçirmeniz dileğiyle.