9 Eylül 2008 Salı

Yalova Belediyesinden yurt dışındaki yüksek lisans ve doktora öğrencilerine burs

Yalova Belediyesi Avrupa Birliği çalışmaları çerçevesinde Avrupa'da yüksek lisans ve doktora yapacak öğrencilere burs verecek.
Bursu alacak öğrenciler aynı zamanda öğrenimlerine devam ederken Yalova Belediyesinin Brüksel ofisinde staj yapma olanağına kavuşacak.
Yurtdışında yüksek lisans veya doktora yapan öğrencilere verilecek burs için şu nitelikler aranıyor:

1. T.C. vatandaşı olmak.
2. Yurtdışında denkliği YÖK tarafından kabul edilmiş herhangi bir yükseköğretim kurumunda kayıtlı ve fiili öğrenim gören yüksek lisans (master) ve doktora öğrencisi olduğunu belgelemek.
3. 35 yaşından büyük olmamak.
4. Üniversite ve yüksekokullardan en az iyi veya eşdeğerde diploma ile mezun olmak. (10 üzerinden en az 7.5, 20 üzerinden en az 15, 4 üzerinden en az 3'lük not ortalamasına sahip olmak).

Konuyla ilgili değerlendirme yapan Belediye Başkanı Barboros Binicioğlu, "Ofisimiz vasıtasıyla Yalova'daki tüm kurumlar Avrupa'daki ilişkide bulunmak istedikleri tüm kurumlarla daha kolay ve yerinden bağlantı sağlama imkanı buluyor. eğitim bursumuzla yurtdışında okuyan öğrencilerimize sadece burs vermekle kalmıyoruz. Aynı zamanda Brüksel ofisimizde de öğrencilerimiz için staj yapma ve çalışma gibi olanaklar sunuyoruz" dedi.

Burs Ararken..

Günümüzde gittikçe artan eğitim giderleri karşısında hem Türkiye için hem yurtdışı için burs bulmanın önemi daha da artmış durumda.

Burs ararken öncelikle kararlı ve planlı olunması, başvuruları zamanında ve doğru yapılması gerekiyor.

Uzun başvuru süreçleri, aranan ayrıntılı şartlar karşısında yılmayın.

Bu durum Türkiye için olduğu kadar yurtdışı için de geçerli.

Önemli olan okuduğunuz eğitim dalı, eğitim seviyesi veya okula yönelik mevcut burs imkanlarına ulaşıp gerekli formaliteleri yerine getirmeniz. Bunu yaptığınız sürece er ya da geç, az ya da çok bir şekilde burs alma olanağınız doğmuş olacak.

Yükseköğretim Kredi ve Yurtlar Kurumu'nun öğrenim ve katkı (harç) kredileri dışında; devlet kuruluşları, çeşitli vakıf, kişi ve özel kuruluşlar tarafından öğrencilere burs veriliyor. Bursların miktarı, bursu veren vakıf veya kuruluş tarafından her yıl yeniden saptanıyor.

Bursların bazıları karşılıklı, bazıları ise karşılıksız oluyor.

Üniversiteyi kazanan ve burs almak isteyen öğrenciler, kayıt yaptırılan üniversite veya yüksek okulun Öğrenci İşleri Bürosu'ndan burs konusunda bilgi alabilirler.
Bazı hayırseverler ve kurumlar öncelikle üniversite üzerinden burs vermeyi tercih ettiğinden (vakit kaybetmeden) bölümünüzün öğrenci işleri bürolarından burs imkanlarını araştırmalısınız.

Diğer bir yöntem bizzat kurumlar nezdinde yapacağınız takip.

Her yıl yüzlerce yerel yönetim, vakıf, dernek ve sivil toplum örgütü öğrencilere burs veriyor. Vakıf ve derneklerin verdikleri burs miktarı 50 YTL'den başlayarak bin YTL'ye kadar çıkıyor. Başvurular "burs mevsimi" olarakta bilinen Eylül ayı başında başlayıp Ekim ayının sonuna dek sürüyor.

Bu sitede verilen güncel linkler altında ilgili kurumlar ve adresleri hakkında açıklayıcı bilgilere ve güncel duyurulara ulaşabilirsiniz.Bu nedenle sitemizi zaman zaman ziyaret etmenizi öneririz.

Güzel bir eğitim hayatı geçirmeniz dileğiyle.