13 Eylül 2008 Cumartesi

Sivas Valiliğinden "Bir Öğrenci de Sen Okut" kampanyası ile 1500 öğrenciye burs

Sivas Valiliği tarafından geçen yıl başlatılan ve 513 üniversite öğrencisinin yararlandığı eğitim bursunu valilik bu yıl bin 500 öğrenciye vermeyi hedefliyor. Vali Veysel Dalmaz, hedeflenen rakama ulaşabilmek için "Bir Öğrenci de Sen Okut" kampanyasıyla hayırseverlere burs yardımı çağrısı yaptı.

Valilik Toplantı Salonu'nda konuyla ilgili açıklama yapan Vali Veysel Dalmaz, eğitimin kentin gelişmesindeki rolüne değindi. "Cehalet belimizi büken en büyük sorunlardan biridir" diyen Vali Dalmaz, ülkenin yaşadığı kalifiye eleman sıkıntısının ve işsizliğin de eğitimsizlikten kaynaklandığını belirtti

Sivas'ın gelişmesinin eğitimdeki ilerlemelerle mümkün olacağını savunan Vali Dalmaz, yeni eğitim öğretim yılında hayırseverleri burs desteğine çağırdı. "Bir Öğrenci de Sen Okut" kampanyasının tanıtımını yapan Vali Dalmaz, "Projenin amacı maddi durumu iyi olmayan öğrencilere maddi destek sağlamak ve eğitimlerine katkı sunmak." dedi.

Kampanya kapsamında hayırsever işadamları tek tek aranacak ve öğrenci okutup okutamayacakları sorulacak. Kampanyaya destek olmak isteyen vatandaşlar ise yardımları Vakıfbank Sivas Şubesi'ne açılan 2037100 numaralı hesaba yapabilecekler. Vali Veysel Dalmaz'ın eşi Sıdıka Dalmaz öncülüğünde ve kamu kurum müdürlerinin eşlerinin katkılarıyla geçen yıl 513 öğrenciye burs desteği sağlandı. İlk dönem 215, ikinci dönem 300 öğrencinin yararlandığı burs desteğiyle 250 bin YTL dağıtıldı. Vali Dalmaz, geçen yıl kişi başına aylık 75 YTL olan desteğin, bu yıl bazı bölümler öncelikli tutularak 100 YTL olacağını söyledi. Yeni eğitim öğretim döneminde burs başvurularını internet ortamı, posta ve şahsen olmak üzere kabul edeceklerini belirten Vali Dalmaz, burs verilecek öğrencilerin aile durumu, gelir durumu, okudukları üniversite ve bölümlerine göre yapılacak incelemenin ardından burs vereceklerini söyledi. Dalmaz, ayrıca "Bir Öğrencide Sen Okut" kampanyasına katılan hayırseverlerle burs desteği alan öğrencileri de tanıştırmayı amaçladıklarını ifade etti.

Burs Ararken..

Günümüzde gittikçe artan eğitim giderleri karşısında hem Türkiye için hem yurtdışı için burs bulmanın önemi daha da artmış durumda.

Burs ararken öncelikle kararlı ve planlı olunması, başvuruları zamanında ve doğru yapılması gerekiyor.

Uzun başvuru süreçleri, aranan ayrıntılı şartlar karşısında yılmayın.

Bu durum Türkiye için olduğu kadar yurtdışı için de geçerli.

Önemli olan okuduğunuz eğitim dalı, eğitim seviyesi veya okula yönelik mevcut burs imkanlarına ulaşıp gerekli formaliteleri yerine getirmeniz. Bunu yaptığınız sürece er ya da geç, az ya da çok bir şekilde burs alma olanağınız doğmuş olacak.

Yükseköğretim Kredi ve Yurtlar Kurumu'nun öğrenim ve katkı (harç) kredileri dışında; devlet kuruluşları, çeşitli vakıf, kişi ve özel kuruluşlar tarafından öğrencilere burs veriliyor. Bursların miktarı, bursu veren vakıf veya kuruluş tarafından her yıl yeniden saptanıyor.

Bursların bazıları karşılıklı, bazıları ise karşılıksız oluyor.

Üniversiteyi kazanan ve burs almak isteyen öğrenciler, kayıt yaptırılan üniversite veya yüksek okulun Öğrenci İşleri Bürosu'ndan burs konusunda bilgi alabilirler.
Bazı hayırseverler ve kurumlar öncelikle üniversite üzerinden burs vermeyi tercih ettiğinden (vakit kaybetmeden) bölümünüzün öğrenci işleri bürolarından burs imkanlarını araştırmalısınız.

Diğer bir yöntem bizzat kurumlar nezdinde yapacağınız takip.

Her yıl yüzlerce yerel yönetim, vakıf, dernek ve sivil toplum örgütü öğrencilere burs veriyor. Vakıf ve derneklerin verdikleri burs miktarı 50 YTL'den başlayarak bin YTL'ye kadar çıkıyor. Başvurular "burs mevsimi" olarakta bilinen Eylül ayı başında başlayıp Ekim ayının sonuna dek sürüyor.

Bu sitede verilen güncel linkler altında ilgili kurumlar ve adresleri hakkında açıklayıcı bilgilere ve güncel duyurulara ulaşabilirsiniz.Bu nedenle sitemizi zaman zaman ziyaret etmenizi öneririz.

Güzel bir eğitim hayatı geçirmeniz dileğiyle.