18 Eylül 2008 Perşembe

Öğrenci Affı geliyor

Hükümet Sözcüsü, Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Cemil Çiçek, öğrenci affına ilişkin tasarıyı prensip olarak benimsediklerini belirterek, tasarı yasalaştığı takdirde, 29 Haziran 2000 tarihinden ilk yürürlüğe gireceği tarihe kadar ilişiği kesilmiş öğrencilere, bütün dersler için bir öğretim yılı devam ve 3 sınav hakkı verilmiş olacağını bildirdi.
Çiçek, geçtiğimiz günlerde gündeme gelen ve tartışılan öğrenci affının kurulda ele alındığını bildirdi. Bununla ilgili Milli Eğitim Bakanlığı tasarının Başbakanlık'a gönderildiğini belirten Çiçek, "Bunu prensip itibariyle benimsemiş olduk. İlk fırsatta TBMM'ye gönderilecek" diye konuştu.
Yükseköğretim kurumlarında hazırlık ve diğer bütün sınıflarında ön lisans ve lisans düzeyinde 29 Haziran 2000 tarihinden bu kanunun yürürlüğe girdiği tarihe kadar ilişiği kesilen ve kendi isteği ile ayrılanlara bir öğretim yılı devam ve 3 sınav hakkı verileceğini belirten Çiçek, daha önce aftan yararlananların yeni aftan yararlanıp yararlanmayacağı konusunda da şunları söyledi:
"29 Haziran 2006 tarihinden bugüne kadar her ne sebeple olursa olsun ilişiği kesilmiş olanlar bu kapsamda olacak. Milli Eğitim Bakanlığı'nın hazırladığı bir taslaktır. Sınıfta kaldığı derslerden bir öğretim yılı devam ve 3 de sınav hakkı verilmiş olacaktır. Sık sık afların çıkarılmış olmasını da her vesileyle görüyoruz. Kaydı silinmiş olanlara verilecek son bir imkandır. Herkes hesabını buna göre yapsın. 640 bin civarında öğrenci var, bunun 400 bini açık öğretimde. 240 bini de örgün öğretim."

Burs Ararken..

Günümüzde gittikçe artan eğitim giderleri karşısında hem Türkiye için hem yurtdışı için burs bulmanın önemi daha da artmış durumda.

Burs ararken öncelikle kararlı ve planlı olunması, başvuruları zamanında ve doğru yapılması gerekiyor.

Uzun başvuru süreçleri, aranan ayrıntılı şartlar karşısında yılmayın.

Bu durum Türkiye için olduğu kadar yurtdışı için de geçerli.

Önemli olan okuduğunuz eğitim dalı, eğitim seviyesi veya okula yönelik mevcut burs imkanlarına ulaşıp gerekli formaliteleri yerine getirmeniz. Bunu yaptığınız sürece er ya da geç, az ya da çok bir şekilde burs alma olanağınız doğmuş olacak.

Yükseköğretim Kredi ve Yurtlar Kurumu'nun öğrenim ve katkı (harç) kredileri dışında; devlet kuruluşları, çeşitli vakıf, kişi ve özel kuruluşlar tarafından öğrencilere burs veriliyor. Bursların miktarı, bursu veren vakıf veya kuruluş tarafından her yıl yeniden saptanıyor.

Bursların bazıları karşılıklı, bazıları ise karşılıksız oluyor.

Üniversiteyi kazanan ve burs almak isteyen öğrenciler, kayıt yaptırılan üniversite veya yüksek okulun Öğrenci İşleri Bürosu'ndan burs konusunda bilgi alabilirler.
Bazı hayırseverler ve kurumlar öncelikle üniversite üzerinden burs vermeyi tercih ettiğinden (vakit kaybetmeden) bölümünüzün öğrenci işleri bürolarından burs imkanlarını araştırmalısınız.

Diğer bir yöntem bizzat kurumlar nezdinde yapacağınız takip.

Her yıl yüzlerce yerel yönetim, vakıf, dernek ve sivil toplum örgütü öğrencilere burs veriyor. Vakıf ve derneklerin verdikleri burs miktarı 50 YTL'den başlayarak bin YTL'ye kadar çıkıyor. Başvurular "burs mevsimi" olarakta bilinen Eylül ayı başında başlayıp Ekim ayının sonuna dek sürüyor.

Bu sitede verilen güncel linkler altında ilgili kurumlar ve adresleri hakkında açıklayıcı bilgilere ve güncel duyurulara ulaşabilirsiniz.Bu nedenle sitemizi zaman zaman ziyaret etmenizi öneririz.

Güzel bir eğitim hayatı geçirmeniz dileğiyle.