5 Eylül 2008 Cuma

Kütahya Belediyesi Burs başvuruları

Kütahya Belediyesi, 2008-2009 eğitim öğretim yılında 8 ay süreyle 250 yüksek öğrenim öğrencisine burs verecek.
Aylık 125'er YTL'lik karşılıksız burs için başvurular, Belediye Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğüne istenen belgelerle 10 Ekim'e kadar yapılacak.

Adayların, Belediye Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğünden alacakları başvuru formunun yanı sıra kimlik fotokopisi, Kütahya merkez doğumlu olup burada ikamet ettiğine ya da ailesinin il merkezinde en az beş yıldır oturduğuna dair ikametgah belgesi, 2008-2009 öğretim yılında açıköğretim hariç devlet üniversitelerine kayıtlı olduğunu gösteren öğrenim belgesi, her yıl sınıf geçtiği ve yeni dönem için kayıt yaptırdığını bildiren belge ile disiplin cezası almadığına ilişkin yazıyı başvuru sırasında dosya içinde teslim etmesi gerekiyor.

İlgili kurulca yapılacak değerlendirmenin ardından burs almaya hak kazanacak asil ve yedeklerin listesi, 20 Ekimde www.kutahya.bel.tr internet adresinde ilan edilecek.
Asil adayların bu tarihten 31 Ekime kadar şu belgeleri belediye'ye teslim etmeleri isteniyor:
''Öğrenci ve diğer aile bireylerinin çalıştığı iş yeri, kurum veya ilgili sosyal güvenlik kuruluşundan aylık gelirinin olup olmadığını belgelemesi, geliri olması halinde aylık gelir miktarını gösteren ilgili kuruluştan alacağı belge. Vukuatlı nüfus kaydı. İl Emniyet Müdürlüğünden öğrenci, anne veya babasının üzerine kayıtlı 4 veya daha fazla tekerlekli motorlu kara taşıtı, deniz yatı, tekne bulunup bulunmadığını belgelemesi. Cumhuriyet Savcılığından sabıka kaydı olmadığına dair belge alınması. Öğrencinin adına TC Ziraat Bankası Kütahya Şubesinden banka hesap numarası alınması ve hesap cüzdanı fotokopisi. Kütahya İl Defterdarlığından öğrenci, anne veya babasının vergi mükellefi olup olmadığına ilişkin alınacak belge. Kütahya İl Tapu Sicil Müdürlüğünden öğrenci, anne veya babasına ait gayrimenkulün bulunup bulunmadığının belgelendirilmesi. Sosyal Güvenlik Kurumunda öğrenci, anne veya babasının kayıtlarının olup olmadığının belgelendirmesi.''

Burs Ararken..

Günümüzde gittikçe artan eğitim giderleri karşısında hem Türkiye için hem yurtdışı için burs bulmanın önemi daha da artmış durumda.

Burs ararken öncelikle kararlı ve planlı olunması, başvuruları zamanında ve doğru yapılması gerekiyor.

Uzun başvuru süreçleri, aranan ayrıntılı şartlar karşısında yılmayın.

Bu durum Türkiye için olduğu kadar yurtdışı için de geçerli.

Önemli olan okuduğunuz eğitim dalı, eğitim seviyesi veya okula yönelik mevcut burs imkanlarına ulaşıp gerekli formaliteleri yerine getirmeniz. Bunu yaptığınız sürece er ya da geç, az ya da çok bir şekilde burs alma olanağınız doğmuş olacak.

Yükseköğretim Kredi ve Yurtlar Kurumu'nun öğrenim ve katkı (harç) kredileri dışında; devlet kuruluşları, çeşitli vakıf, kişi ve özel kuruluşlar tarafından öğrencilere burs veriliyor. Bursların miktarı, bursu veren vakıf veya kuruluş tarafından her yıl yeniden saptanıyor.

Bursların bazıları karşılıklı, bazıları ise karşılıksız oluyor.

Üniversiteyi kazanan ve burs almak isteyen öğrenciler, kayıt yaptırılan üniversite veya yüksek okulun Öğrenci İşleri Bürosu'ndan burs konusunda bilgi alabilirler.
Bazı hayırseverler ve kurumlar öncelikle üniversite üzerinden burs vermeyi tercih ettiğinden (vakit kaybetmeden) bölümünüzün öğrenci işleri bürolarından burs imkanlarını araştırmalısınız.

Diğer bir yöntem bizzat kurumlar nezdinde yapacağınız takip.

Her yıl yüzlerce yerel yönetim, vakıf, dernek ve sivil toplum örgütü öğrencilere burs veriyor. Vakıf ve derneklerin verdikleri burs miktarı 50 YTL'den başlayarak bin YTL'ye kadar çıkıyor. Başvurular "burs mevsimi" olarakta bilinen Eylül ayı başında başlayıp Ekim ayının sonuna dek sürüyor.

Bu sitede verilen güncel linkler altında ilgili kurumlar ve adresleri hakkında açıklayıcı bilgilere ve güncel duyurulara ulaşabilirsiniz.Bu nedenle sitemizi zaman zaman ziyaret etmenizi öneririz.

Güzel bir eğitim hayatı geçirmeniz dileğiyle.