13 Eylül 2008 Cumartesi

Kocaeli Büyükşehir Belediyesinden 10 bin öğrenciye burs

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi, üniversite öğrencilerinin yanı sıra yüksek lisans ve doktora öğrencilerinin de dahil olduğu 10 bin öğrenciye burs verileceğini açıkladı.
Geçen yıl 60 YTL olan bursun 75 YTL'ye çıkarılacağı belirtildi.Yüksek lisans öğrencilerine 150, doktora öğrencilerine ise 250 YTL ödenecek.
Burslara internet üzerinden başvurular 15 Eylül-10 Ekim tarihleri arasında yapılabilecek. 11-12 Ekim tarihlerindeki incelemenin ardından sonuçlar 13 Ekim tarihinde internet üzerinden açıklanacak ve kesin kayıtlar başlayacak. Burs almaya hak kazanan öğrencilere ekim ayından itibaren 10 ay boyunca ödeme yapılacağı bildirildi.
Yüksek lisans ve doktora öğrencilerine verilecek burs sayısı toplamda yüzde 3'ü geçemeyecek. Yüksek lisans ve doktora öğrencilerine burs verilirken belediyenin hizmet alanlarını ilgilendiren konularda tez yapmaları öncelik nedeni olacak. Devlet üniversitelerinde okuması şartıyla öğrenci ailesinin Kocaeli il sınırlarında ikamet ediyor olması ve il sınırları içinde eğitim görüyor olması gerekecek. Burs süresi yüksek lisansta 2, doktorada 4 öğretim yılını geçemeyecek. Yüksek lisans ve doktora öğrencilerinde üniversitede okuyan kardeş başına düşen gelirin 2 bin YTL'nin altında olması gerekecek. Tez aşamasındaki öğrencilerin çalışmalarını başarıyla yürütmekte olduklarına dair belge istenecek.

Burs Ararken..

Günümüzde gittikçe artan eğitim giderleri karşısında hem Türkiye için hem yurtdışı için burs bulmanın önemi daha da artmış durumda.

Burs ararken öncelikle kararlı ve planlı olunması, başvuruları zamanında ve doğru yapılması gerekiyor.

Uzun başvuru süreçleri, aranan ayrıntılı şartlar karşısında yılmayın.

Bu durum Türkiye için olduğu kadar yurtdışı için de geçerli.

Önemli olan okuduğunuz eğitim dalı, eğitim seviyesi veya okula yönelik mevcut burs imkanlarına ulaşıp gerekli formaliteleri yerine getirmeniz. Bunu yaptığınız sürece er ya da geç, az ya da çok bir şekilde burs alma olanağınız doğmuş olacak.

Yükseköğretim Kredi ve Yurtlar Kurumu'nun öğrenim ve katkı (harç) kredileri dışında; devlet kuruluşları, çeşitli vakıf, kişi ve özel kuruluşlar tarafından öğrencilere burs veriliyor. Bursların miktarı, bursu veren vakıf veya kuruluş tarafından her yıl yeniden saptanıyor.

Bursların bazıları karşılıklı, bazıları ise karşılıksız oluyor.

Üniversiteyi kazanan ve burs almak isteyen öğrenciler, kayıt yaptırılan üniversite veya yüksek okulun Öğrenci İşleri Bürosu'ndan burs konusunda bilgi alabilirler.
Bazı hayırseverler ve kurumlar öncelikle üniversite üzerinden burs vermeyi tercih ettiğinden (vakit kaybetmeden) bölümünüzün öğrenci işleri bürolarından burs imkanlarını araştırmalısınız.

Diğer bir yöntem bizzat kurumlar nezdinde yapacağınız takip.

Her yıl yüzlerce yerel yönetim, vakıf, dernek ve sivil toplum örgütü öğrencilere burs veriyor. Vakıf ve derneklerin verdikleri burs miktarı 50 YTL'den başlayarak bin YTL'ye kadar çıkıyor. Başvurular "burs mevsimi" olarakta bilinen Eylül ayı başında başlayıp Ekim ayının sonuna dek sürüyor.

Bu sitede verilen güncel linkler altında ilgili kurumlar ve adresleri hakkında açıklayıcı bilgilere ve güncel duyurulara ulaşabilirsiniz.Bu nedenle sitemizi zaman zaman ziyaret etmenizi öneririz.

Güzel bir eğitim hayatı geçirmeniz dileğiyle.