13 Eylül 2008 Cumartesi

İzmir Büyükşehir Belediyesi 2008-2009 Ahmet Piriştina Bursu Başvuruları


İzmir Büyükşehir Belediyesinin, bu yıl 30 bin öğrenciye burs vermeyi hedefliyor.

Belediyeden yapılan açıklamaya göre, geçen yıl 20 bin üniversite öğrencisine eğitim bursu veren İzmir Büyükşehir Belediyesi, aylık 100 bin YTL değerindeki eğitim bursundan 2008-2009 döneminde 30 bin öğrencinin yararlanmasını planlıyor.

2007-2008 döneminde getirilen yenilikle, aday başvurularının yalnızca internet üzerinden alındığı burs sisteminin, şeffaflığı ve kapsadığı öğrenci sayısı bakımından Türkiye'de ''tek'' olduğunu belirten İzmir Büyükşehir Belediyesi yetkilileri, geçen yıl son derece başarıyla uygulanan sistem sayesinde, karışıklıkların ve bir takım olumsuzlukların önüne geçildiğini kaydettiler.

Ahmet Piriştina bursu için başvurmak isteyen üniversite öğrencilerinin bu yıl da İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin ''www.izmir.bel.tr'' adresli web sitesini takip etmeleri gerektiğini hatırlatan yetkililer, konuyla ilgili gereken tüm açıklama ve duyuruların bu siteden yapılacağını bildirdiler.

İzmir Büyükşehir Belediyesi, 2008-2009 öğretim dönemi burs başvurularının Ekim ayı başlarında yapılmasını planlıyor. Belediye Meclisi tarafından yenilenen bu yılki burs yönetmeliği, daha az evrak gerektirdiğinden, başvuru işlemlerinin, geçen yıllara göre daha kolay yapılması bekleniyor.

İzmir Büyükşehir Belediyesi, geçen yıl hizmete açtığı modern burs bürosunda randevu sistemini devreye sokmuş ve böylece başvuru sırasındaki yığılmaların önüne geçilmesini sağlamıştı.

Burs Ararken..

Günümüzde gittikçe artan eğitim giderleri karşısında hem Türkiye için hem yurtdışı için burs bulmanın önemi daha da artmış durumda.

Burs ararken öncelikle kararlı ve planlı olunması, başvuruları zamanında ve doğru yapılması gerekiyor.

Uzun başvuru süreçleri, aranan ayrıntılı şartlar karşısında yılmayın.

Bu durum Türkiye için olduğu kadar yurtdışı için de geçerli.

Önemli olan okuduğunuz eğitim dalı, eğitim seviyesi veya okula yönelik mevcut burs imkanlarına ulaşıp gerekli formaliteleri yerine getirmeniz. Bunu yaptığınız sürece er ya da geç, az ya da çok bir şekilde burs alma olanağınız doğmuş olacak.

Yükseköğretim Kredi ve Yurtlar Kurumu'nun öğrenim ve katkı (harç) kredileri dışında; devlet kuruluşları, çeşitli vakıf, kişi ve özel kuruluşlar tarafından öğrencilere burs veriliyor. Bursların miktarı, bursu veren vakıf veya kuruluş tarafından her yıl yeniden saptanıyor.

Bursların bazıları karşılıklı, bazıları ise karşılıksız oluyor.

Üniversiteyi kazanan ve burs almak isteyen öğrenciler, kayıt yaptırılan üniversite veya yüksek okulun Öğrenci İşleri Bürosu'ndan burs konusunda bilgi alabilirler.
Bazı hayırseverler ve kurumlar öncelikle üniversite üzerinden burs vermeyi tercih ettiğinden (vakit kaybetmeden) bölümünüzün öğrenci işleri bürolarından burs imkanlarını araştırmalısınız.

Diğer bir yöntem bizzat kurumlar nezdinde yapacağınız takip.

Her yıl yüzlerce yerel yönetim, vakıf, dernek ve sivil toplum örgütü öğrencilere burs veriyor. Vakıf ve derneklerin verdikleri burs miktarı 50 YTL'den başlayarak bin YTL'ye kadar çıkıyor. Başvurular "burs mevsimi" olarakta bilinen Eylül ayı başında başlayıp Ekim ayının sonuna dek sürüyor.

Bu sitede verilen güncel linkler altında ilgili kurumlar ve adresleri hakkında açıklayıcı bilgilere ve güncel duyurulara ulaşabilirsiniz.Bu nedenle sitemizi zaman zaman ziyaret etmenizi öneririz.

Güzel bir eğitim hayatı geçirmeniz dileğiyle.