4 Eylül 2008 Perşembe

Isparta Belediyesi Bursu

Yeni eğitim öğretim yılında Isparta Belediyesi ilköğretim öğrencilerine kırtasiye, lise ve üniversite öğrencilerine ise burs yardımında bulunacak.

Belediye Başkanı Hasan Balaman, Isparta’da oturup başka şehirlerde okuyan 1000 üniversite öğrencisine aylık 50-100 YTL arasında burs verileceğini söyledi. Burs için bir komisyon kurulacağını ve verilecek rakamın bu komisyonca belirleneceğini kaydeden Balaman, başvuruların Eylül ayı içerisinde açıklanacağını söyledi. Isparta’da okuyan ortaöğretim kurumu öğrencilerine de burs verileceğini belirten Balaman, burs için bazı şartların aranacağını dile getirdi.

Öte yandan ihtiyaç sahibi öğrencilere kırtasiye ve kıyafet yardımı yapılacağını da aktaran Başkan Balaman, “İhtiyaç sahibi aileler, okula başlayan çocuklarını AK Masaya getirdikleri takdirde. Onlara ayakkabısından önlüğe kadar her türlü kıyafet ve kırtasiye yardımı yapıyoruz. Ailelerin sadece ihtiyaç belgelerini getirmeleri yeterli” diye konuştu.

Burs Ararken..

Günümüzde gittikçe artan eğitim giderleri karşısında hem Türkiye için hem yurtdışı için burs bulmanın önemi daha da artmış durumda.

Burs ararken öncelikle kararlı ve planlı olunması, başvuruları zamanında ve doğru yapılması gerekiyor.

Uzun başvuru süreçleri, aranan ayrıntılı şartlar karşısında yılmayın.

Bu durum Türkiye için olduğu kadar yurtdışı için de geçerli.

Önemli olan okuduğunuz eğitim dalı, eğitim seviyesi veya okula yönelik mevcut burs imkanlarına ulaşıp gerekli formaliteleri yerine getirmeniz. Bunu yaptığınız sürece er ya da geç, az ya da çok bir şekilde burs alma olanağınız doğmuş olacak.

Yükseköğretim Kredi ve Yurtlar Kurumu'nun öğrenim ve katkı (harç) kredileri dışında; devlet kuruluşları, çeşitli vakıf, kişi ve özel kuruluşlar tarafından öğrencilere burs veriliyor. Bursların miktarı, bursu veren vakıf veya kuruluş tarafından her yıl yeniden saptanıyor.

Bursların bazıları karşılıklı, bazıları ise karşılıksız oluyor.

Üniversiteyi kazanan ve burs almak isteyen öğrenciler, kayıt yaptırılan üniversite veya yüksek okulun Öğrenci İşleri Bürosu'ndan burs konusunda bilgi alabilirler.
Bazı hayırseverler ve kurumlar öncelikle üniversite üzerinden burs vermeyi tercih ettiğinden (vakit kaybetmeden) bölümünüzün öğrenci işleri bürolarından burs imkanlarını araştırmalısınız.

Diğer bir yöntem bizzat kurumlar nezdinde yapacağınız takip.

Her yıl yüzlerce yerel yönetim, vakıf, dernek ve sivil toplum örgütü öğrencilere burs veriyor. Vakıf ve derneklerin verdikleri burs miktarı 50 YTL'den başlayarak bin YTL'ye kadar çıkıyor. Başvurular "burs mevsimi" olarakta bilinen Eylül ayı başında başlayıp Ekim ayının sonuna dek sürüyor.

Bu sitede verilen güncel linkler altında ilgili kurumlar ve adresleri hakkında açıklayıcı bilgilere ve güncel duyurulara ulaşabilirsiniz.Bu nedenle sitemizi zaman zaman ziyaret etmenizi öneririz.

Güzel bir eğitim hayatı geçirmeniz dileğiyle.