4 Eylül 2008 Perşembe

IBB 2008-2009 Bursu:İstanbul Büyükşehir Belediyesi Burs başvuruları başlıyor !


İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin toplam 50 bin üniversite öğrencisine vereceği burs için başvurular 20 Eylülde başlıyor.

Belediyeden yapılan yazılı açıklamada, yüksek öğrenimlerini İstanbul'da sürdüren ve üniversitelerin ön lisans, lisans, yüksek lisans ve doktora bölümlerinde okuyan öğrencilerin eğitim yardımlarına 20 Eylül15 Ekim arasında ''www.ibb.gov.tr'' internet adresinden müracaat edebileceği
bildirildi.

Açıklamada, eğitim yardımı miktarı ve burstan yararlanacak öğrenci sayısında değişikliğe gidilmediği belirtilerek, bu yıl da 50 bin öğrenciye toplam 36 milyon 680 bin YTL eğitim yardımı yapılacağı kaydedildi.

Eğitim yardımlarından bu yıl 46 bin 400'ü lisans ve ön lisans, 3 bini yüksek lisans, 600'ü ise doktora olmak üzere toplam 50 bin üniversite öğrencisinin yararlanacağı ifade edilen açıklamada, 7 ay süresince lisans ve ön lisans öğrencilerine aylık 100'er, yüksek lisans öğrencilerine 150'şer ve doktora öğrencilerine de 250'şer YTL ödeme yapılacağı belirtildi.

Eğitim yardımlarının 18 Aralık 2008'den başlayarak 2009'un Haziran ayını da kapsayacak şekilde her ayın ikinci haftasında, öğrencilerin belediye tarafından Ziraat Bankasında açılacak hesaplarına yatırılacağı ifade edildi.

Eğitim yardımı almaya hak kazananların elektronik ortamda belirlendiği anımsatılan açıklamada, toplam yardım miktarının yüzde 5'inin de yabancı uyruklu öğrencilere dağıtılacağı kaydedildi.

Burs Ararken..

Günümüzde gittikçe artan eğitim giderleri karşısında hem Türkiye için hem yurtdışı için burs bulmanın önemi daha da artmış durumda.

Burs ararken öncelikle kararlı ve planlı olunması, başvuruları zamanında ve doğru yapılması gerekiyor.

Uzun başvuru süreçleri, aranan ayrıntılı şartlar karşısında yılmayın.

Bu durum Türkiye için olduğu kadar yurtdışı için de geçerli.

Önemli olan okuduğunuz eğitim dalı, eğitim seviyesi veya okula yönelik mevcut burs imkanlarına ulaşıp gerekli formaliteleri yerine getirmeniz. Bunu yaptığınız sürece er ya da geç, az ya da çok bir şekilde burs alma olanağınız doğmuş olacak.

Yükseköğretim Kredi ve Yurtlar Kurumu'nun öğrenim ve katkı (harç) kredileri dışında; devlet kuruluşları, çeşitli vakıf, kişi ve özel kuruluşlar tarafından öğrencilere burs veriliyor. Bursların miktarı, bursu veren vakıf veya kuruluş tarafından her yıl yeniden saptanıyor.

Bursların bazıları karşılıklı, bazıları ise karşılıksız oluyor.

Üniversiteyi kazanan ve burs almak isteyen öğrenciler, kayıt yaptırılan üniversite veya yüksek okulun Öğrenci İşleri Bürosu'ndan burs konusunda bilgi alabilirler.
Bazı hayırseverler ve kurumlar öncelikle üniversite üzerinden burs vermeyi tercih ettiğinden (vakit kaybetmeden) bölümünüzün öğrenci işleri bürolarından burs imkanlarını araştırmalısınız.

Diğer bir yöntem bizzat kurumlar nezdinde yapacağınız takip.

Her yıl yüzlerce yerel yönetim, vakıf, dernek ve sivil toplum örgütü öğrencilere burs veriyor. Vakıf ve derneklerin verdikleri burs miktarı 50 YTL'den başlayarak bin YTL'ye kadar çıkıyor. Başvurular "burs mevsimi" olarakta bilinen Eylül ayı başında başlayıp Ekim ayının sonuna dek sürüyor.

Bu sitede verilen güncel linkler altında ilgili kurumlar ve adresleri hakkında açıklayıcı bilgilere ve güncel duyurulara ulaşabilirsiniz.Bu nedenle sitemizi zaman zaman ziyaret etmenizi öneririz.

Güzel bir eğitim hayatı geçirmeniz dileğiyle.