4 Eylül 2008 Perşembe

AVRUPA Birliği Komisyonu'nundan Kıbrıslı öğrencilere burs

AVRUPA Birliği Komisyonu'nun, farklı bir Avrupa Birliği üye ülkesine seyahat edecek olan Kıbrıslı Türk öğrenci ve öğretmenlere, mali destek sağlayacağı kaydedildi.

Avrupa Komisyonu, yoğun ve dikkatli bir değerlendirme süreci sonucunda, Avrupa Birliği, lisans öğrencileri, üniversite mezunları, öğretim görevlileri ve öğretmenlere, farklı bir Avrupa Birliği üye ülkesinde en fazla bir yıl geçirmeleri şartıyla, 122 adet burs verilmesi yönünde karar aldı. 2008-2009 akademik yılı çercevesinde düzenlenen Avrupa Birliği Burs Programı, Kıbrıs Türk Toplumu tarafından büyük bir ilgiyle karşılandı.

Bursiyerler, Eylül 2008 itibariyle programlarına başlayacaklar ve farklı bir Avrupa Birliği üye ülkesinde en fazla bir yıl geçirecekler. Avrupa Komisyonu, bursiyerlere, bu yeni akademik ve yaşam deneyimlerinde “İyi Şanslar” dilemek amacı ile, 29 Ağustos 2008 tarihinde, Avrupa Birliği Program Destek Ofisi’nde öğrencilerin, mezunların, öğretmenlerin, üniversite ve Avrupa Birliği üye ülke temsilcilerin katılımı ile gerçekleşecek bir resepsiyon düzenleyecek.

Söz konusu resepsiyona KKTC Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat da katılarak burs kazanan öğrenciler adına bir konuşma yapacak.

Avrupa Birliği Komisyonu tarafından yapılan yazılı açıklamada programın amacı şu şekilde belirtildi:

'AB Burs Programının amacı, Kıbrıslı Türk öğrenci ve öğretmen/ öğretim görevlilerine kendi teknik alanlarında bilgilerini artırmak ve farklı bir Avrupa üye ülkesinde okuma ve yaşama deneyimi fırsatı vererek ek eğitim olanakları sağlamaktır. Esas hedef Kıbrıslı Türkleri Avrupa Birliği’ne, Avrupa Birliği’ni de Kıbrıslı Türklere yakınlaştırmaktır.

Bu program çerçevesinde öğrenci ve öğretmenler, 26 Avrupa Birliği üye ülkesi’nden birinde lisans veya lisansüstü programlarda eğitim görebilir veya araştırma yapabilirler. Bu yıl öğrenim görülecek üye ülkeler şunlardır; İngiltere, Hollanda, Fransa, Finlandiya, Belçika, Almanya, İtalya, İspanya, Estonya ve Macaristan. Bursiyerler eğitimlerini tamamladıktan sonra Kıbrıs’a geri dönecek ve Kıbrıs Türk toplumunun sosyal ve ekonomik gelişimine katkıda bulunacaklardır. Söz konusu burslar Avrupa Komisyonu tarafından sağlanan 259 milyon Euro’luk Kıbrıs Türk toplumuna yönelik AB Mali Yardım Programı tarafından finanse edilmektedir. AB Burs Programı üç ardışık eğitim döneminde devam edecektir.'

Burs programının www.benavrupadaokumakistiyorum.org internet sitesinde yayınlanacağı belirtilirken daha detaylı bilgi almak isteyenlerin derya.beyatli@ec.europa.eu e-mail adresinden Derya Beyatlı ile iletişim kurabilecekleri belirtildi.

Burs Ararken..

Günümüzde gittikçe artan eğitim giderleri karşısında hem Türkiye için hem yurtdışı için burs bulmanın önemi daha da artmış durumda.

Burs ararken öncelikle kararlı ve planlı olunması, başvuruları zamanında ve doğru yapılması gerekiyor.

Uzun başvuru süreçleri, aranan ayrıntılı şartlar karşısında yılmayın.

Bu durum Türkiye için olduğu kadar yurtdışı için de geçerli.

Önemli olan okuduğunuz eğitim dalı, eğitim seviyesi veya okula yönelik mevcut burs imkanlarına ulaşıp gerekli formaliteleri yerine getirmeniz. Bunu yaptığınız sürece er ya da geç, az ya da çok bir şekilde burs alma olanağınız doğmuş olacak.

Yükseköğretim Kredi ve Yurtlar Kurumu'nun öğrenim ve katkı (harç) kredileri dışında; devlet kuruluşları, çeşitli vakıf, kişi ve özel kuruluşlar tarafından öğrencilere burs veriliyor. Bursların miktarı, bursu veren vakıf veya kuruluş tarafından her yıl yeniden saptanıyor.

Bursların bazıları karşılıklı, bazıları ise karşılıksız oluyor.

Üniversiteyi kazanan ve burs almak isteyen öğrenciler, kayıt yaptırılan üniversite veya yüksek okulun Öğrenci İşleri Bürosu'ndan burs konusunda bilgi alabilirler.
Bazı hayırseverler ve kurumlar öncelikle üniversite üzerinden burs vermeyi tercih ettiğinden (vakit kaybetmeden) bölümünüzün öğrenci işleri bürolarından burs imkanlarını araştırmalısınız.

Diğer bir yöntem bizzat kurumlar nezdinde yapacağınız takip.

Her yıl yüzlerce yerel yönetim, vakıf, dernek ve sivil toplum örgütü öğrencilere burs veriyor. Vakıf ve derneklerin verdikleri burs miktarı 50 YTL'den başlayarak bin YTL'ye kadar çıkıyor. Başvurular "burs mevsimi" olarakta bilinen Eylül ayı başında başlayıp Ekim ayının sonuna dek sürüyor.

Bu sitede verilen güncel linkler altında ilgili kurumlar ve adresleri hakkında açıklayıcı bilgilere ve güncel duyurulara ulaşabilirsiniz.Bu nedenle sitemizi zaman zaman ziyaret etmenizi öneririz.

Güzel bir eğitim hayatı geçirmeniz dileğiyle.