25 Ağustos 2008 Pazartesi

Vakıf üniversiteleri ve Sporcu Bursları

Bir çok vakıf üniversitesi sporcu yıldız gençlere burs veriyor.
Başta milli forma giyenler olmak üzere vakıf üniversitelerinden birine yerleşen sporculara yüzde 100'e varan oranlarda eğitim bursu veriliyor.
Burslar atletizmden yüzmeye, hentboldan tenise kadar tüm spor dallarını kapsıyor. Aynı zamanda güzel sanatlar alanında başarılı olan gençler de kültür ve sanat alanında sağlanan burslardan yararlanabiliyor.
İşte bazı üniversitelerin sporcular için sağladığı burs olanakları:

Işık Üniversitesi: Milli sporcular yıllık öğrenim ücretinin yüzde 50'sini, birinci liglerde oynayanlar yüzde 25'ini ödemiyor. Güzel sanatlarda uluslararası yarışmalarda birinciliği olanlar da öğrenim ücretinin yüzde 50'sini ödemiyor.

İzmir Ekonomi Üniversitesi: Milli takım oyuncuları ve üniversite takımında lisanslı oynayanlara tam burs verilirken, başarılı sporcular yarım burs alıyor.

Kadir Has Üniversitesi: Milli sporcular için yüzde 100'e varan burs veriliyor. Bu yıl ilk kez satranç bursu da veriliyor.

Okan Üniversitesi: Milli sporculara yüzde 100 öğrenim bursu veriliyor.

İstanbul Bilgi Üniversitesi: Milli sporcu bursu mevcut. Basketbol, futbol, voleybol gibi branşlarda milli lisansı bulunan öğrencilere tam karşılıksız burs olanağı var.

Yeditepe Üniversitesi: Üniversitenin basketbol, voleybol, hentbol spor takımlarına seçilen ya da son iki yılda Milli Takım adına yarışan öğrencilere yüzde 50 burs.

Bahçeşehir Üniversitesi: Ulusal ve uluslararası başarısı bulunanlara yüzde 100'e varan oranda burs veriliyor.

İstanbul Kültür Üniversitesi: Üniversite öğrencilerinden herhangi biri faal milli sporcu ise yüzde 25 oranında burs sağlanıyor. Herhangi bir okul takımında görev alması halinde yüzde 10 oranında burs veriliyor.

Çankaya Üniversitesi
: Spordaki başarısını belgeleyenlerin yanı sıra üstün başarı gösterebilecekleri ümidi verenler, kulüp ve üniversite takımlarında oynayanlara yüzde 100'e varan burs.

Doğuş Üniversitesi: Kendi branşında yüksek performans gösteren öğrencilere değişik oranlarda burs olanağı.

Haliç Üniversitesi: Sporun yanı sıra sanat ve kültür bursları da veriliyor.

İstanbul Ticaret Üniversitesi: Burs üniversitenin uluslararası müsabakalarda Türkiye'yi temsil ederek madalya kazanmış milli sporcu öğrencilerine yüzde 50 oranında veriliyor.

Beykent Üniversitesi: Spor ve sanat bursu almaya hak kazananlar öğrenim ücretinin yüzde 50'sini ödemiyor.

Çağ Üniversitesi: Ferdi spor dallarında son üç yıl içerisinde ilk üç dereceye veya branşında milli takıma giren öğrenciler ve okul takımında başarılı olanlara yüzde 100'e varan oranlarda burs.

Atılım Üniversitesi: Branşında genç ve ümit milli sporcu olan, play-off oynayan öğrenciler tam, yarım ya da üçte bir oranında burs alıyor.

Burs Ararken..

Günümüzde gittikçe artan eğitim giderleri karşısında hem Türkiye için hem yurtdışı için burs bulmanın önemi daha da artmış durumda.

Burs ararken öncelikle kararlı ve planlı olunması, başvuruları zamanında ve doğru yapılması gerekiyor.

Uzun başvuru süreçleri, aranan ayrıntılı şartlar karşısında yılmayın.

Bu durum Türkiye için olduğu kadar yurtdışı için de geçerli.

Önemli olan okuduğunuz eğitim dalı, eğitim seviyesi veya okula yönelik mevcut burs imkanlarına ulaşıp gerekli formaliteleri yerine getirmeniz. Bunu yaptığınız sürece er ya da geç, az ya da çok bir şekilde burs alma olanağınız doğmuş olacak.

Yükseköğretim Kredi ve Yurtlar Kurumu'nun öğrenim ve katkı (harç) kredileri dışında; devlet kuruluşları, çeşitli vakıf, kişi ve özel kuruluşlar tarafından öğrencilere burs veriliyor. Bursların miktarı, bursu veren vakıf veya kuruluş tarafından her yıl yeniden saptanıyor.

Bursların bazıları karşılıklı, bazıları ise karşılıksız oluyor.

Üniversiteyi kazanan ve burs almak isteyen öğrenciler, kayıt yaptırılan üniversite veya yüksek okulun Öğrenci İşleri Bürosu'ndan burs konusunda bilgi alabilirler.
Bazı hayırseverler ve kurumlar öncelikle üniversite üzerinden burs vermeyi tercih ettiğinden (vakit kaybetmeden) bölümünüzün öğrenci işleri bürolarından burs imkanlarını araştırmalısınız.

Diğer bir yöntem bizzat kurumlar nezdinde yapacağınız takip.

Her yıl yüzlerce yerel yönetim, vakıf, dernek ve sivil toplum örgütü öğrencilere burs veriyor. Vakıf ve derneklerin verdikleri burs miktarı 50 YTL'den başlayarak bin YTL'ye kadar çıkıyor. Başvurular "burs mevsimi" olarakta bilinen Eylül ayı başında başlayıp Ekim ayının sonuna dek sürüyor.

Bu sitede verilen güncel linkler altında ilgili kurumlar ve adresleri hakkında açıklayıcı bilgilere ve güncel duyurulara ulaşabilirsiniz.Bu nedenle sitemizi zaman zaman ziyaret etmenizi öneririz.

Güzel bir eğitim hayatı geçirmeniz dileğiyle.